گروه: اخبار استان خبر: 135480 / تاریخ انتشار : 1398/5/24 ساعت : 13:24
معاون حفاظت و بهره برداری آب منطقه ای استان مطرح کرد

بهمئی مستعدترین منطقه اجرای طرح های تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب/آمادگی تامین آب فضای سبز شهر لیکک در صورت ارائه طرح توجیهی

شهرستان بهمئی با میانگین بارندگی دو برابر متوسط کشوری است و حجم بالای رواناب های سیلابی مناطق مستعد اجرای طرح های تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛چهارمین نشست شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بهمئی در سال 98 با حضور معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان کهکیلویه و بویراحمد در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان برگزار شد. 

 

محسن افروزی ،رئیس اداره منابع آب شهرستان در این نشست به مرور روند اجرای مصوبات نشست قبل و گزارشی از آخرین وضعیت بارندگی، منابع آب زیرزمینی و آب سطحی بهمئی پرداخت.

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان در ادامه این نشست ابتدا روند اجرای طرح آبرسانی به لیکک و نقش پر اهمیت آن در توسعه پایدار شهرستان را تشریح کرد.

 

آرش مصلح چشم انداز بهره برداری از این طرح را در کوتاه مدت و با توجه به تلاش های در حال انجام، مثبت ارزیابی کرد.

 

مصلح  با اشاره به نقش پروژه های تغذیه مصنوعی و آبخوانداری در احیای آبخوان ها و کاهش افت سطح آب زیرزمینی، گفت: شهرستان بهمئی با میانگین بارندگی دو برابر متوسط کشوری است و حجم بالای رواناب های سیلابی با توجه به شرایط توپوگرافی خاص و وجود آبخوان های آبرفتی با دانه بندی مناسب از مناطق مستعد اجرای طرح های تغذیه مصنوعی و پخش سیلاب است.

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با تقدیر از مجموعه اداره منابع طبیعی و آبخیزداری به دیل اجرای طرح های بسیار خوب آبخیزداری و آبخوانداری در نقاط مختلف این شهرستان، گفت: شرکت آب منطقه ای در سالیان گذشته دو طرح تغذیه مصنوعی سولک و ممبی را در حال اجرا و بهره برداری دارد و با توجه به شرایط اعتباری، در نظر داریم کار تکمیل و مرمت این طرح را در سال جاری دوباره شروع کنیم.

 

وی با اشاره به توضیحات ارائه شده معاون شهردار لیکک مبنی بر مشکلات آب فضای سبز این شهر، از همکاری شرکت آب منطقه ای برای صدور مجوز تامین آب فضای سبز شهر لیکک از طریق منابع آب سطحی، زیرسطحی و زیرزمینی، در صورت ارائه طرح توجیهی و اصلاح الگوی کشت و سیر مراحل قانونی خبر داد.

 

مصلح با اشاره به ساز و کار اجرای طرح احیا و تعادل بخشی آب زیرزمینی، ضرورت اهتمام ویژه اعضای شورا در راستای حفاظت از منابع آب شهرستان را خواستار شد.

 

وی افزود: هماهنگی برای تعامل هرچه بیشتر بین ادارات بخصوص با مراجع قضایی و انتظامی در راستای جلوگیری از وقوع تخلفات در زمینه حفر چاه های غیر مجاز و تجاوز به بستر و حریم رودخانه ها و مسیل ها برای پیشگیری از خسارات، امروی ضروری است.

 

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد در پایان سخنان خود گفت: در مجموع با اجرای طرح های در دست اقدام در بخش آب شهرستان از یک طرف و اقدامات حراستی، حفاظت و جلوگیری از تخلقات منابع آبی، می توان چشم انداز مثبتی برای تامین آب پایدار در بخش های مختلف مصرف اعم از شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان متصور شد.

 

 معاون فرماندار در این نشست با تقدیر از تلاش های ارزنده و اقدامات در حال انجام مجموعه شرکت آب منطقه ای استان در راستای تامین آب شرب، صنعت و کشاورزی شهرستان، تسریع در روند اجرای پروژه های آبرسانی از سد کوثر و احداث سد های کوچک را خوستارشد.

 

 

الماس عابدی گفت: امیدواریم مطابق وعده های مسئولان امر، بزودی مردم شهرستان بهمئی از نعمت آب شرب با کیفیت بهتر و پایدار برخوردار شوند.

 

لازم به ذکر است پس از بازدید صحرایی از برخی طرح های صنعتی،گردشگری و همچنین وضعیت تامین آب فضای سبز شهر لیکک، تعیین تکلیف چاه های حریمی زهکشی فضای سبز لیکک،

 

همکاری در حل مشکل برق ایستگاه های پمپاژ آب شرب تحت مالکیت آب و فاضلاب روستایی، راه اندازی چاه آهکی پشتکوه ملاطهماسب برای حل مشکلات آب شرب روستاهای منطقه، تکمیل نواقصات مخزن 15 هزار متر مکعبی لیکک، برخورد با متجاوزین به حریم و بستر رودخانه ها، پیگیری مطالعات تکمیلی سد های سرآسیاب و قلات و نصب کنتور های هوشمند حجمی روی چاهای آب شرب، صنعتی و ایستگاه های پمپاژهای تجمعی جهاد کشاورزی به عنوان مصوبات نشست به تصویب اعضا رسید.

انتهای پیام/     

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 2 نظر
رخ فیروز675
1398/5/24 - 19:57
درود بر عشایر
rateup 0
 ratedown 0
1452
1398/5/24 - 19:59
مسولین یه کاری هم بلدن
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.