گروه: اخبار استان خبر: 135434 / تاریخ انتشار : 1398/5/24 ساعت : 07:57
در نشست مجری طرح آبادانی و پیشرفت لنده با اصحاب رسانه عنوان شد

گام های محکم و استوار بنیاد علوی برای محرومیت زدایی لنده/از اجرای طرح های مشاغل روستایی تاتوجه ویژه به محرومیت زدایی و توانمند سازی مردم در روستاها

پوریزدان پرست گفت: کمتر از دو سال است که شهرستان لنده همانند چند شهرستان محروم کشور به عنوان پایلوت اقتصادی بنیاد مستضعفان کشور انتخاب شده است که رویکرد این بنیاد بیشتر توجه به توانمند سازی مردم در جهت کسب درآمدپایدار با شعار کار با مردم برای مردم است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  به نقل از خبرلنده، نشست خبری مجری طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده با اصحاب رسانه این شهرستان در سالن جلسات بنیاد علوی برگزار شد.

 

در این نشست سید محمد پوریزدانپرست با تبریک عید قربان و غدیر و تبریک روز خبرنگار و تشکر از حضور اصحاب رسانه در این نشست  به اهمیت نقش آنها در معرفی خدمات بنیاد علوی پرداخت و از آنان خواست که در مسیر محرومیت زدایی با نظرات مفید و کارشناسی خود بنیاد را یاری نمایند .

 

وی در ادامه به اهمیت مشارکت مردم برای رفع محرومیت از چهره شهرستان پرداخت و عنوان کرد : بنیاد با شعار کار با مردم برای مردم آماده است تا مشکل اشتغال را با توسعه مشاغل خرد روستایی حل کرده و به تبع آن شهرستان لنده در محور آبادانی و توسعه حرکت نماید.

 

مجری طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده تصریح کرد: بعضی ها ابتدا اینگونه برداشت کردند که بنیاد به تنهایی قصد آبادانی شهرستان را دارد. از آنجا که هیچ آبادانی و پیشرفتی بدون حضور مردم هرگز محقق نشده و تداوم نخواهد داشت لذا این خود مردم هستند که با استفاده از تسهیلات کم بهره و مشاوره ها و آموزش های رایگان بنیاد علوی می توانند به اشتغال پایدار برسند.


وی تاکیدکرد: در سالی که گذشت بیش از ۵۰۰ شغل کوچک در قالب اشتغال یا به اشتغالی با سرمایه اولیه کم که از طریق پس اندازهای خود مردم و کمک بنیاد تامین اعتبار شده است راه اندازی شده است و به بهبود وضعیت مالی خانواده روستایی کمک کرده است.

 

پور یزدان پرست اعلام امیدواری کرد: چنانچه این مشاغل درسطح روستاها بیشتر گسترش یابند شرکت های هلدینگ با تامین بازار فروش محصولات سعی بر رونق دو چندان این مشاغل می نماید.


مجری طرح پیشرفت و  آبادانی شهرستان لنده عنوان کرد: ما برای پیگیری و تسریع در اجرای مصوبات هر دو هفته یکبار با مسئولین در سطح شهرستان جلسه داریم که امیداریم خروجی این جلسات رفع بروکراسی های اداری باشد.

 

وی با اشاره به کمک های بنیاد علوی در بحث زیر ساخت های توسعه ای شهرستان لنده اعتباری افزون بر 90میلیارد ریال تخصیص برای پل وحدت ،ساخت مرکز درمان بستر لنده، سالن اجتماعات لنده،مجتمع توانبخشی بهزیستی لنده، پل موگر، تکمیل طرح آبرسانی شهرلنده و ایجاد بلوار سلامت علوی تامین اعتبار شده است که با درصد پیشرفتی متفاوت یا در حال اجرا هستند ویا طرح های و نقشه های آنان طراحی و در حال اجرایی هستند که  خوشبختانه تعاملات با مدیران استانی و ادارات در سطح خوبی است که امیدواریم بیشتر از این گسترش یابد، طبیعتاً خروجی این تعاملات حل مشکلات بیشتری برای شهرستان در پی خواهد داشت.

 

 پوریزدان پرست در ادامه خاطر نشان کرد: کمک به زیر ساخت آموزش و پرورش که با پیگیری های مداوم اداره مربوطه و کارشناسی که از سوی بنیاد انجام شد توانستیم مبلغی بیش از بیست میلیارد ریال وسایل کمک آموزشی، کیف و لوازم التحریر، رایانه، چاپگر، کولر آبی، چرخ خیاطی، موکت، فرش، آبسردکن، تشویق و ترغیب دانش آموزان ، توزیع رایگان کتاب درسی و کمک درسی، تعمیر و ساخت سرویس بهداشتی در مدارس تا کنون به اداره آموزش و پرورش کمک بلاعوض شده است.

 

این مسئول در ادامه تاکیدکرد:میزان تعهد بنیاد با سازمان نوزسازی مدارس استان در خصوص ساخت بیش از 216کلاس درس به صورت مشارکتی در قالب یک تفاهم نامه منعقد شده است که از این تعداد عملیات اجرایی 50کلاس درس در شهرستان لنده در حال اجرایی است.

 

پوریزدانپرست در ادامه گفت: میزان مشارکت مردم در شروع کار صندوق های توان افزایی 24 درصد بوده که به مرور زمان و با بستر ایجاد شده به رقم رشد 73 درصدی رسیده ایم که این نتیجه اعتماد مردم به بنیاد علوی است و ما با شعار کار با مردم برای مردم ورود کردیم و به این اعتماد افتخار می کنیم .

 

وی در ادامه گفت: تعداد زنان و مردان در ابتدای طرح صندوق های توان افزایی روستایی در روستاها در ابتدا زنان 406نفر بود که امروز به بیش از 813نفر رسیده است و مردان نیز 360نفر بود که امروز به بیش از 1297 نفر رسیده است که نتیجه اعتماد به بنیاد و درصد بالای حضور مردم در صندوق های توان افزایی است.

 

مجری طرح پیشرفت و  آبادانی شهرستان لنده خاطرنشان کرد: در حوزه تسهیلات صندوق های توان افزایی روستایی نیز تا کنون 517فقره تسهیلات خرد در سطح روستاها از محل مشارکت مردمی و کمک بنیاد تسهیلات دریافت کردند که متوسط این تسهیلات بیست میلیون و 600هزار ریال بوده است که جمعاً بیش از 9میلیارد ریال بود که منجر به اشتغالزایی 199نفر و تثبیت 260نفر در این مشاغل شده است.

 

وی در ادامه گفت: عمده این طرح ها در حوزه های کشاورزی، دامداری و دامپروری، مرغ محلی، خیاطی، گلدوزی، چرم بافی و سایر مشاغل خرد بوده است.

 

پور یزدان پرست گفت: ا اسفندماه سال گذشته تا کنون تعداد150طرح با اعتباری  افزون بر 360میلیارد ریال در زمینه های مختلف با همکاری کارگروه اشتغال و فرمانداری شهرستان لنده مصوب شده است که از این تعداد 81طرح در بانک مصوب که روند تکمیل پرونده و وثیقه های این طرح ها در حال اجرایی است که از این تعداد 79طرح با اعتباری افزون بر 70میلیارد ریال تصویب شده است که از این میزان 33طرح با اعتباری افزون بر بیست میلیارد و 600میلیون ریال به بهره برداری رسیده است.

 

وی در ادامه تاکیدکرد: تعداد طرح ها و پیشرفت آنان ر حوزه دامداری و دامپروری بیش از 73درصد، کشاوری16درصد و صنعتی تا کنون طرحی نداشتیم و در حوزه خدماتی بیش از 10درصد رشد داشته ایم که ارقام قابل قبولی به نسبت مدت زمان اجرای طرح ها است.

 

مجری طرح پیشرفت و  آبادانی شهرستان لنده عنوان کرد: در حوزه آموزش های فنی و حرفه ای  باتوجه به نیاز مبرم روستائیان به آموزش و داشتن آگاهی در خصوص طرح های مختلف با رایزنی با فنی و حرفه ای در زمینه های مختلف اقدام به برگزاری دوره های آموزشی کردیم که بیش از 1059نفر تا کنون در دوره های آموزشی مشاغل مختلف بنیاد شرکت کرده و یا در حال آموزش هستند.

 

وی تاکیدکرد: اقدامات خوبی در خصوص توسعه بخش کشاورزی با همکاری جهاد کشاورزی صورت گرفت که توزیع بیش از هفت هزار اصله نهال، برگزاری دوره های مختلف آموزشی، بازدید و نظارت از باغات مرکبات جهرم، بازدید از باغات شهرستان، هماهنگی و عقد قرارداد با یک کلینیک گیاه شناسی مورد تائید جهاد کشاورزی جهت تهیه مرکبات و نیازمندی های کشاورزان با حضور در دفتر بنیاد به صورت هفتگی و گاهاً نیز دو روز در هفته برای رفع مشکلات و پیگیری امورات محوله.

 

پوریزدان پرست در ادامه به یکی از مهمترین دغدغه کشاورزان اشاره کرد وگفت: یکی از عمده ترین نیازمندی های کشاورزان ایجاد جاده بین مزارع با هدف افزایش سطح تولید بود که با تخصیص مبلغ  سه میلیاردو 500میلیون ریال این اقدام از شهریور ماه توسط جهاد کشاورزی آغاز می شود.

 

این مقام مسئول گفت: باتوجه به نقش مهم و جایگاه اجتماعی و معنوی مساجد بنیاد با توجه به این مهم از تعداد 43مسجد شهرستان لنده بیش از 24مسجد شهرستان را به طور کامل تجهیز شامل خرید کولر، ایجاد سرویس بهداشتی، تعمیر و بازسازی داخلی و نمای بیرونی و سایر خدمات با پیشرفت 55درصدی تا 98درصدی با اعتباری افزون بر پانزده میلیارد ریال تا کنون در این تعداد از مساجد شهرستان هزینه شده است.

 

وی اظهارکرد: در حوزه فرهنگ و کمک به کتابخانه های عمومی نیز باتوجه به ضرورت اهدای زمین و ساخت یک باب کتابخانه در شهرستان لنده بیش از سه میلیاردو 600میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که می بایست اداره کتابخانه های عمومی شهرستان لنده نسبت به تعیین زمین هرچه سریعتر اقدام نماید.

 

پوریزدانپرست در ادامه به خدمات صورت گرفته در حوزه ورزش و جوانان این شهرستان نیز اشاره کرد وگفت: در حوزه ورزش نیز هم اکنون ساخت شش باب زمین چمن مصنوعی با اعتبار هر زمین یک میلیاردو500میلیون ریال را در دستور کار داریم که جمعاً این پروژه به بیش از نه میلیارد ریال خواهد رسید.

 

وی تاکیدکرد: در خصوص فعالیت های فرهنگی و برگزاری مسابقات ورزشی و برگزاری جام بنیاد علوی و مسابقات جام رمضان نیز کمک های خیلی خوبی صورت گرفته است که در راستای حمایت از ورزش شهرستان بوده است.

 

مجری طرح پیشرفت و  آبادانی شهرستان لنده عنوان کرد: بیش از یک میلیارد ریال برای وسایل خنک کننده سالن های ورزشی تخصیص داده شد که وسایل خریداری و تحویل اداره ورزش و جوانان شهرستان لنده شده است.

 

وی گفت: با احتساب تمام کمک های که در حوزه ورزش شهرستان لنده تا کنون صورت گرفته است بیش از ده میلیارد ریال تا کنون در حوزه های مختلف تامین و در حال تامین اعتبار است که با توجه به زیرساخت های وزرشی کمک بسیار خوبی بوده است.

 

پوریزدان پرست در ادامه گفت: در سایر حوزه های نیز تلاش های خوبی در حال اجرایی است که امیداوریم بتوانیم با همکاری و مشارکت بیش از پیش ادارات شهرستانی و ادارات کل استان در جهت توسعه شهرستان لنده گام برداریم.

 

انتهای پیام/  

  

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.