گروه: اخبار استان خبر: 135350 / تاریخ انتشار : 1398/5/23 ساعت : 09:28
در نشست سازمان های مردم نهاد استان با استاندار مطرح شد؛

درد دل تشکل های مردم نهاد استان وگلایه از بروکراسی اداری در کهگیلویه وبویراحمد+تصاویر

میرمحمدی گفت: در واقع خواسته ما این است به تشکل ها توجه ویژه ای شود، دستگاه ها تشکل ها را به عنوان مزاحم و رقیب نگاه نکنند، به عنوان یک همیار به آنها نگاه کنند بحث برون سپاری به این تشکل ها انجام شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نشست سازمان های مردم نهاد استان با استاندار کهگیلویه وبویراحمد با حضور جمعی از فعالان این عرصه برگزار شد.

 

مدیرکل امور فرهنگی اجتماعی استانداری در این نشست گفت: سازمان های مردم نهاد امروز کمک‌کاران شایسته و خوبی در استان هستند که مشکلات را بیان می کنند و خودشان در صف مقدم هستند.

 

میرمحمدی افزود: این تشکل ها در حوزه محیط زیست مسایل خیریه و سلامت، آسیب های اجتماعی، نشاط اجتماعی، سلامت اجتماعی و حاشیه نشینی فعالیت دارند، در سال گذشته با حمایت دولت از سازمان های مردم نهاد مبلغ خوبی به این امر اختصاص داده شد که با این سازمان ها تفاهم نامه هابی منعقد شده است و کارهایی انجام شده است.
 
 
وی بیان کرد: با وجود کمبود منابع اما دولت توجه خاصی به مسایل فرهنگی و‌ اجتماعی دارد، یک اولویت در دستور کار دولت است، سال گذشته دو میلیارد اعتبار در حوزه مسایل اجتماعی اختصاص داده شد.
 
 
مدیرکل امور فرهنگی اجتماعی استانداری گفت: در حوزه حاشیه نشینی یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان برای تجهیز پایگاه ها و دستگاه ها داده شد، به آموزش پرورش فنی حرفه ای سازمان بهزیستی کتابخانه ها اعتباراتی داده شد، همچنین به شهرداری مادوان نیز اعتباراتی داده شد  هر چند که نیاز است تشکل ها توانمند شوند.
 
 
 
 
میرمحمدی افزود: در واقع خواسته ما این است به تشکل ها توجه ویژه ای شود، دستگاه ها تشکل ها را به عنوان مزاحم و رقیب نگاه نکنند، به عنوان یک همیار به آنها نگاه کنند بحث برون سپاری به این تشکل ها انجام شود.
 
 
 
وی با بیان اینکه این تشکل ها دلسوز هستند، نگاه اقتصادی و سیاسی ندارند و نگاه آنها فرهنگی است، گفت: 198تشکل دارای مجوز از وزارت داریم، برخی از آنها نیز نماینده یک تشکل ملی هستند، در حوزه سلامت تشکل های قدرتمند و قوی داریم و مجمع خیرین سلامت خدمات بسیار ارزشمندی انجام داده است، در بحث ساخت مراکز درمانی همراه سرا، موسسه نور، موسسه محکم و موسسه های مختلف رایگان در استان و یا با اعزام به خارج از استان عمل جراحی انجام می دهند.
 
 
 
در ادامه نماینده یکی از تشکل ها با بیان اینکه ما از همه دوستان انتظار داریم از ما حمایت کنند، گفت: گاهی دیده می شود بروکراسی اداری خیلی از انرژی ما را می گیرد انتظار می رود در شورای اداری این موضوع مطرح شود که اینگونه ما در ادارات گیر نیفتیم.
 
 
وی گفت: برخی از دستگاه ها مجوزها را انحصاری کردند، انتظار داریم این موضوع بر طرف شود در واگذاری و برون سپاری برنامه ها همه سمن ها باشند.
 
 
وی بیان کرد: سمن ها آرم و‌ لگوی خاص داشته باشند، چیزی ساخته شود که این لگو‌ برای تشکل های مردم نهاد ساخته شود.
 
 
 
سجادیان گفت: ما چند سال است می گوییم لیوان های یک بار مصرف حذف شود اما هنوز در جلسات سازمان ها این لیوان ها هستند.
 
 
وی افزود: هر بار از پتروشیمی یا مسایل زیست محیطی صحبت می شود اصلا از ما نظر خواهی هم نمی شود، سازمان های مردم نهاد نیازی به تعریف ندارد یکی از کارکردهای ما آگاه سازی است، هر بار صحبتی کردیم ادرات با ما جنگیدن و اعتراض می کنند، گاهی کارگاه های زیادی پشت سر هم برگزار می شود که اصلا خروجی مناسبی ندارند تشکل ها به بنگاه های اقتصادی تبدیل شده است.
 
 
موسوی متین معاون سازمان تبلیغات استان در ادامه این نشست گفت: 1200هیئت مذهبی در سازمان تبلیغات فعالیت می کنند که دارای کد شناسایی هستند و در حوزه های مختلف هم فعالیت دارند، 120هزاز نفر اعضای این هیبت ها هستند تا دور افتاده ترین مناطق استان فعالیت می کنند، در سیل اخیر در خرم آباد موکب های هیئت های مذهبی ما حضور داشتند و به مردم  کمک‌می کردند.
 
 
ار حواشی این نشست می توان این مورد را اشاره کرد که جوکار رییس مجمع خیرین استان که قصد داشت جلسه را به نشانه اعتراض ترک کند که اجازه سخنرانی نداشت، با اجازه استاندار شروع به خسن گفتن کرد.
 
 
جوکار گفت: 350خانه بهداشت 40 پایگاه سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی وجود دارد با توجه به خدمات این دانشگاه 25درصد متولی ساخت این خدمات است و بقیه آن به عهده سایر ارگان هاست.
 
 
 
وی افزود: ما چند سال است فعالیت داریم، مجمع خیرین سلامت، موسسه محکم، موسسه نور، موسسه مرهم، موسسه سفیران مهر، انجمن ام اس، انجمن حمایت از بیماران کلیوی،  در این بخش ها در حال فعالیت هستیم، از 89تا کنون زمینی برای مجمع خیرین می خواستیم هنوز ندادند هر چند که رسانه ها بارها زمین خواری را درج می کردند، این زمین خواری ها هست همه هم اطلاع دارند، اما یک زمین دو‌هزاز متری برای مجمع خیرین ندارند، ما با دست خالی خیرین خارج از آستان را به سمت استان می آوریم.
 
 
وی با بیان اینکه شورای مشارکت های زنان در استان باید تقویت شود، ادامه داد: پلی کلینیکی تخصصی گچساران ، همراه سرای یاسوج و گچساران ، مرکز جامع بیماران خاص یاسوج در حال ساخت هستند، آقای استاندار تا توانی خدمت محرومان کن به قلمی یا قدمی یا دمی. 
 
 
انتهای پیام/
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.