گروه: اخبار استان خبر: 135263 / تاریخ انتشار : 1398/5/22 ساعت : 11:04
در گفتگو با صبح زاگرس مطرح شد

نبود تشکل های مطالبه گر در خصوص بانوان/گفتمان هایی که زن را به عنوان ابزار و کالا نگاه می کنند

اکوانی گفت: تقاضای خود بانوان و ساماندهی جریان ها و خرده گفتمان هایی که بتوانند خواسته های زنان را بیان کند می تواند در تغییر رویکرد بانوان تاثیرگذار باشد ما یک تشکل فعال در حوزه بانوان نداریم اگر باشد بدون شک این سکوت به فعال بودن تبدیل می شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نشست تخصصی با موضوع جایگاه زن در انقلاب و فضای رسانه ای با حضور اکوانی از اساتید دانشگاه برگزار شد.

 

اکوانی به جایگاه زن در انقلاب و قبل از انقلاب اشاره کرد و گفت: واقعیت این است که اگر به تاریخ صد سال اخیر ایران نگاه کنیم متوجه می شویم که زن و جایگاه زن موضوعاتی بوده که خیلی  اهل مجادله و مناقشه بوده است یعنی نقاطی است که گفتمان ها را صف آرایی کردند و بعد رسانه ها در مورد آن صحبت می کنند و یا صحبت نمی کنند.

 

وی ادامه داد: ما سه گفتمان را در خصوص زن و جایگاه زن داریم یک گفتمان ابزار انگار است که زن را نه بخاطر زن بلکه از زن به دلیل پیشبرد اهداف آن گفتمان و منافع آن دفاع می کنند خواستگاه این گفتکان بیشتر لیبرالیسم و  از مشروطه در ایران بوده و از زمان رضا شاه نیز وجود داشته است و کشف حجاب اوج این گفتمان بوده است.

 
اکوانی تصریح کرد: این گفتمان در دوره پهلوی دوم ادامه پیدا کرده و در شرایط فعلی نیز افرادی هستند که از آن  دفاع می کنند و سعی می کنند از آن  دفاع و آن  را  ترویج کنند که ابزار  آن  بیش از گذشته، رسانه ها هستند.

 

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: گفتمان دوم  " طردگونه " است که سعی می کند حضور زن را در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی منع  کند و گفتمان سوم گفتمان عقلانی در مورد زن است که از گذشته در ایران وجود داشته است و امروز جریان اصلی همین گفتمان است اگرچه هنوز نتوانسته است به موفقیت های لازم برسد.

 

وی عنوان کرد: می بینیم که این سه گفتمان در تلاش هستند و مشغول بازنمایی و تصویر سازی از زن هستند دنیای فعلی نزاع های  بین این سه  گفتمان است البته گفتمان " طرد " خیلی طرفدار ندارد و در حاشیه قرار دارد می توان گفت نزاع فعلی بین دو گفتمان دیگر است.

 

اکوانی گفت: در صد سال اخیر تحولاتی داشتیم قبل از انقلاب نگاه به زن نگاه ابزار  انگار بوده است بعد از انقلاب گام های موثری با نگاه واقع گرایانه و اسلامی به زن برداشته شده است.

این مدرس دانشگاه افزود: گفتمان ابزار انگار می گوید هیچ تفاوتی بین زن و مرد چه در کار کردن و چه در سایر موارد وجود ندارد یعنی نگاهی که دنبال می کند معتقد است زن مانند مرد باید در همه عرصه ها باشد اما در عرصه عمل به دنبال این نیست و بیشتر به دنبال این است که به اسم یک کالا به زن نگاه کند که برای سود بیشتر از آن  استفاده می کند.

 

وی ادامه داد: گفتمان عقلانی اعتقاد دارد زن از نظر انسانی تفاوتی با مرد ندارد اما بر اساس وظایف به تناسب تفاوت های روحی که دارد نمی شود دقیقا همان وظایفی که به مرد محول می شود به  زن هم محول شود.

 

اکوانی  گفت: قبل از انقلاب زن ها با وجود برخی شعارها و تبلیغات اما در عرصه عمل اینگونه نبوده  است، قبل از انقلاب تعداد زنانی که سواد داشتند به انگشتان یک دست هم نمی رسید و حضور زنان در اجتماع خیلی کم رنگ بوده است اما در سینما و تلویزیون  که تبلیغاتی است حضور پررنگ داشت.

 

این مدرس دانشگاه در پاسخ به این سوال که چرا خیلی در خصوص زنان مطالبه گری ندارند ،  گفت: زن ها قبل از انقلاب  در مناطق مختلف از آزادی انتخاب محروم بودند مثلا از  پوشش ، همسر و شغل محروم بودند اکنون ما دو نظام رسانه ای داریم یک بخشی از رسانه های ما در این حوزه هستند و آزادی را مطرح می کنند و به شکل افراطی تبلیغ می شود می گویند زنان محدود هستند تلاش می کنند که محتوای گفتمان های رقیب یعنی ایرانی اسلامی را کاملا طرد کنند بخشی از فضای رسانه ای ما در این حوزه است.

 

وی گفت:  بخش دوم فضای رسانه ای ما در گفتمان عقلانی است  معتقد است که زن ویژگی ها و مجموعه ای از وظایف و حقوق را دارد به تناسب آن  در عرصه اجتماعی و سیاسی حضور پیدا کند و محدود و محصور در نظام خانوادگی نباشد.

اکوانی با بیان دلیل پرداخت کم به زنان در رسانه های استان گفت: این بخشی از واقعیتی است که در جامعه ما هست که به نظر من دو عامل در این موضوع نقش دارند عامل اول خود تقاضا محوری بانوان و زنان است چون از طرف جامعه زنان تقاضایی برای حضور در رسانه ها و طرح موضوعات شان ندارند توجهی نمی کنند افرادی  باید تلاش کنند که این موضوع به دستور کار رسانه ها تبدیل شود تا زمانی که زنان از تشکل های مناسب برخودار نباشند رسانه ها نیز گفتمان سکوت را پیش می گیرند.

 

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: تقاضای خود بانوان و ساماندهی جریان ها و خرده گفتمان هایی که بتوانند خواسته های زنان را بیان کند می تواند در تغییر رویکرد بانوان تاثیرگذار باشد ما یک تشکل فعال در حوزه بانوان نداریم اگر باشد بدون شک این سکوت به فعال بودن تبدیل می شود.

 

وی به فضای مجازی اشاره کرد و گفت: فضای مجازی یک فرصت است اگر زنان بخواهند ابزارهایی وجود دارد عصر جدید رسانه های خرد است رسانه ها ابزار گفتمان هستند، هر چند که  فضای مجازی می تواند برای بانوان تهدید هم باشد و می بینیم که در این فضا بیشتر مردان هستند زنان باز هم نتوانسته است از این فضا به درستی استفاده کنند باز هم به نظر من ضعف از طرف کنشگرهاست.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.