گروه: اخبار استان خبر: 135234 / تاریخ انتشار : 1398/5/22 ساعت : 08:14
یادداشت؛

در میعادگاه بزرگترین ایثار تاریخ؛ قربانی شما چیست؟

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که حاضرید برای خشنودی معبود، تا چه میزان آزمایش شوید و چه داشته هایی را قربانی کنید؟

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛ عید قربان یکی از بزرگترین اعیاد مسلمان سراسر جهان اسلام است، عیدى که براى مؤمنان واقعى، یادآور زیباترین نمونه تعبّد و نهایت بندگى انسان کامل یعنى حضرت ابراهیم(ع) و فرزند او حضرت اسماعیل(ع) در برابر خداوند است.

عید در فرهنگ لغت به معنای بازگشت است، هر زمان که بنده از گناه و عصیان دست کشد و به‏ سوى خالق خود برگردد و به فرمان الهى گردن نهد، آن روز عید است.

در میان عامه مردم روزی که در آن شادی و جشن و سرور باشد، عید نامیده می شود اما به نظر شما آیا روز بازگشت به خداوند و گذر از هوی و هوس زودگذر دنیوی نباید روز شادی و جشن و سرور باشد؟آیا جشن واقعی یک انسان زمانى نیست که بتواند شیطان را از حریم روح خود بدر کند و به ‏سوى خداى خویش نظر کند.

کلیه اعیاد اسلامی از ابتدا تاکنون حاوی رموز پیچیده ای هستند که گره گشایی از هر کدام از این اسرار می تواند حامل هزاران درس و عبرت برای زندگی مادی و حیات معنوی ما باشد.

پیام اعیاد اسلامی به طور کلی در کنار دعوت به خلوص و بندگی، دعوت به اتحاد و همبستگی است تا با آحاد امت اسلامی با خلوص نیت و ایثار و فداکارى به جمع همدیگر بپیوندند و با شکل گیری اجتماعی بزرگ قدرت خود را به رخ استکبار بکشانند و با تبلیغ و نایش این اقتدار از کیان اسلام دفاع کنند.

عید قربان بعد از اجتماع بزرگ حجاج سراسر جهان اسلام در جوار بیت الله الحرام و اوج حماسه اقتدار و بندگی مسلمانان و به شکرانه این عبادت خالصانه شکل می گیرد که خود نشأت گرفته از بزرگترین ایثار تاریخ است ؛ایثاری که حضرت ابراهیم(ع) با قربانی اسماعیلش توانست خود را به اوج بندگی خدای خویش برساند.

بعد از سرافرازی حضرت ابراهیم(ع) در این آزمون بود که خداوند گوسفندی را برای ایشان فرستاد تا با ذبح آن درس قربانی را به ما یاد دهد ؛چه قربانی جالبی!ناب ترین دارایی حضرت ابراهیم(ع)، هدیه ای از طرف خداوند متعال و آزمون بزرگتر اینکه خود انسان در آن لحظه حق خوردن از حلال ترین مال خود را نداشته باشد.

آیا درس دیگر عید قربان، درس کسب حلال و بخشش از حلال ترین اموال انسان ها در راه خدا نیست؟

بله عید قربان، عید فداکارى، ایثار، قربانى، اخلاص و عشق است تا مسلمانان با  جشن گرفتن این اعیاد اصول و ارزش‏هاى الهى را همواره مدنظر داشته باشند و همواره براى تبعیت از دستورات خداوند و کسب رضایت الهى آماده هرگونه ایثار و فداکارى باشند. در این روز است که انسان مؤمن از این فرصت زمانى مبارک بهره مى‏برد و با قربانى کردن هواى نفس و تمایلات شیطان درونى، به مقام قرب الهى نائل مى‏شود.

آیا تا به حال به این نکته فکر کرده اید که حاضرید برای خشنودی معبود، تا چه میزان آزمایش شوید و چه داشته هایی را قربانی کنید؟

سخن گفتن از عید قربان کاری دشوار است و بنده با توجه به اینکه تخصص کافی در این زمینه ندارم، به همین نکات بسنده می کنم اما لازم است که بزرگان اسلام در زمینه تبلیغ درسهای این عید بزرگ الهی کتابها بنویسند و سالها تحقیق کنند تا دریچه ای باشد برای راهیابی امت اسلامی به مقام قرب الهی.

 یادداشت از:سید علمدار تقوی- فعال رسانه ای کهگیلویه و بویراحمد

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.