گروه: اخبار استان خبر: 134939 / تاریخ انتشار : 1398/5/17 ساعت : 14:16
در نشست صمیمی مسوولان استان با عشایر لنده مطرح شد:

درد دل های ساده و نهفته عشایر برخواسته از دل محرومیت هاست/توجه به عشایر موجب تنظیم بازار و رونق تولید است+تصاویر

عشایر از جمله قشرهای مهم جامعه هستند که نقش تعیین کننده ای در تامین و تنظیم بازار گوشت و فراورده های لبنی آن دارند از این رو نیز مشکلات فراوانی در زمینه کوچ به خصوص کمبود امکانات در حوزه ییلاق دارند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، امروزه توجه به عشایر از مهمترین دغدغه های مسئولان در جامعه است چرا که نقش بسیار با اهمیت این عشایر در تامین فراورده های گوشتی و لبنی در جامعه بسیار تعیین کننده است.

 

به منظور بررسی و احصاء مشکلات این قشر مولد در جامعه به همت اداره امور عشایری شهرستان لنده مدیرکل امورعشایری استان، مدیرکل جهاد کشاوری استان، امام جمعه، بخشدار موگرمون، فرمانده سپاه ناحیه لنده، رئیس دادگستری،رئیس اداره تلیغات اسلامی، رئیس اداره منابع طبیعی ، رئیس اداره جهاد کشاورزی، رئیس اداره دامپزشکی و جمعی از کارکنان ادارات با حضور در منطقه دلی خیارکار، کوه سیاه و مورک از نزدیک پای درد دل عشایر شهرستان لنده نشستند.

 

در این نشست صمیمی ابتدا صفدر نیک ائین در جمع عشایر شهرستان لنده با اشاره به رسالت و اهمیت و نقش عشایر در جامعه گفت: همانگونه که امام راحل فرموند:عشایر ذخایر انقلاب هستند. چرا که عشایر نقش تعیین کننده ای در رونق و تولید در جامعه برعهده دارند.

 

وی افزود: بیش از ۱۸سال است در خدمت به عشایر هستیم و چندماهی است که جهت ادامه خدمت به عنوان خادمی کوچک در لنده در حال ارائه خدمات به عشایر این شهرستان هستم که نامهربانی های زیادی  از طریق مسئولان در همین چند ماهه مشاهده کردیم.

 

رئیس اداره امورعشایری شهرستان لنده تصریح کرد: نامهربانی های برخی مسئولان نه تنها هیچگاه باعث نشده است که خدمات ویژه به عشایر را تحت شعاع قرار دهد بلکه باعث میل به خدمت را فارغ از مسائل سیاسی به عشایر را در وجودم تقویت کرده است.

 

وی تاکیدکرد: بیش از ۹۲۹خانوار دفترچه عشایری دارند که این تعدادعشایر بیش از ۱۴هزار دام سبک را در مناطق عشایری تولید و نگهداری می کنند که نشان دهنده ظرفیت این قشر مولد است.

نیک آئین گفت: توزیع مکرر آب شرب و آب برای دام های عشایر از ارزنده ترین خدماتی است که شبانه روزی در حال شکل گیری است  که تنها با حمایت های ویژه مدیرکل امکان پذیر بوده است.

 

رئیس اداره امورعشایری شهرستان لنده گفت: پا به پای همه مدیران کل و مسولان حرکت کردیم و به حوزه مسائل سیاسی هرگز توجه نکردیم و برای کار جهادی و خدمت بی منت به عشایر آمده ایم و به مسائل سیاسی نیز کاری نداریم.

 

وی در ادامه تاکیدکرد: تلاش شبانه روزی ما تنها در جهت خدمت بی منت به عشایر است که باید از خدمات و حمایت ویژه سپاه ناحیه لنده از عشایر با بسیج امکانات خود به عشایر قدردانی ویژه ای داشته باشیم.

 

در ادامه نیز حجت الاسلام سید هدایت محمودی اصل با قدردانی از زحمات عشایر منطقه گفت:عشایر همواره در خط مقدم خدمت رسانی به مردم بودند و امروز اهمیت این مسئله دو چندان شده است.

وی افزود: سرکشی به عشایر و احصا مشکلات انان فرصتی برای ادامه خدمت به عشایر است که امیدواریم مسئولان شهرستان و استان بتوانند در جهت رفع مشکلات عشایر گام های اساسی بردارند.

 

امام جمعه شهرستان لنده تصریح کرد: ارزش و زحمات شبانه روزی عشایر در افتاب سوزان و سختی مشکلات آنان همواره منشاء خیر و برکت برای جامعه است که از محصل این زندگی سخت شیرینی و لذت بخش است.

 

محمودی اصل گفت: حضور بیش از ۱۴هزار راس دام نشان دهنده نقش تولیدی شما در ایجاد و تامین چرخه غذایی است و انتقال بیش از۲۷۰بار آبرسانی با تانکر  بین عشایر نشان دهنده خدمتی است که در جهت خدمات به عشایر است.

 

وی تاکیدکرد: نارسایی ها عشایر هم به صورت زبانی و هم نوشتاری تقدیم مدیرکل عشایری شد ولی به تنهایی این اداره کل نمی تواند مشکلات را حل نمایید بلکه باید همه وارد گود شوند و به خدمات دهی به عشایر باید بسیج شوند.

 

امام جمعه شهرستان لنده گفت: امیدواریم این حضور باعث منشاه خیر وبرکت برای همه عشایر باشد چرا که نقش خدمات ارزشمند شما در جامعه قابل تقدیر است و لازم می دانیم از زحمات ارزشمند رئیس اداره امور عشایری شهرستان لنده و مدیرکل زحمت استان صمیمانه تقدیر کنیم.


در ادامه نیز عبداله سعادتیان به اشاره به اهمیت و نقش عشایر در منطقه گفت:بحث امنیت عشایر یکی از مهمترین مسائلی است که خود مردم وعشایر در منطقه نقش نقش تعیین کننده ای در برقراری آن داشته و دارند.
 


وی افزود:حل وفصل مسائل و مشکلات امنیتی توسط مردم به خصوص عشایر در مناطق ییلاقی یک ظرفیت عالی است که نقش مهمی در کاهش اختلافات خواهد داشت.


رئیس دادگستری شهرستان لنده تصریح کرد:بحث مشکلات جاده ای به خصوص روکش اسفالت جاده موگرمون تا کوه سیاه از مهمترین مسائلی است که مسئولان باید در دستورکار خود قرار دهند.


وی تاکیدکرد:دکل ارتباطی و مخابراتی ورفع مشکلات ارتباطی مهمترین مشکلی است که حتما باید از طریق شرکت مخابرات صورت گیرد.در ادامه نیز سرگرد پاسدار اسفندیار مختاری خدمت به عشایر را وظیفه سپاه دانست و گفت: در سالی که مقام معظم رهبری آن را رونق و تولید نامگذاری کرده است وظیفه همه ما است که در تحقق این شعار و اجرایی نمودن سیاست های آن تلاش کنیم.

 

وی افزود: چتر سپاه چنان گسترانیده است که عشایر را که بیشترین نقش را در افزایش تولیدات داخلی دارند به طور ویژه حمایت خواهد کرد که این حمایت ها بیشتر جنبه عملی دارند.


فرمانده ناحیه مقاومت بسیج لنده تصریح کرد: مشکلات عشایر مشکلات همه مسئولان است و سپاه همواره به دنبال رفع مشکلات مردم است وداین روحیه مطالبه گری قابل تحسین است
نقش عشایر در تامین گوشت و فراروده های دامی قابل تقدیر است.

در ادامه نیز الیاس تاج دینی مدیرکل جهاد کشاورزی استان با شاره به مشکلات عشایر منطقه گفت: مهمترین و کمترین مطالبه عشایر ارائه بخشی از خدمات عمومی است که شامل جاده دسترسی مناسب، پوشش شبکه تلفن همراه و تامین آب آشامیدنی آنان است که این نیز از وظایف همه دستگاه های اداری و اجرایی است.

 

وی افزود: ارائه خدمات به عشایر باعث افزایش تولیدات دامی و فراوده های آن می شود که نقش تعیین کننده ای در تنظیم بازار و تامین آن دارد.

 

مدیرکل جهاد کشاوری استان تصریح کرد: عشایر منطقه نباید به همین تعداد دامی که دارند قائل باشند بلکه باید به سمت تولیدات صنایع دستی، کشاورزی و گیاهان داروئی و پرورش زنبور عسل نیز توجه ویژه ای داشته باشند چرا که اقتصاد تک محصول همیشه زیان آور است.

 

 

در ادامه نیز ذبیح الله محمدی به نقش ممیزی مراتع کاهش میزان علوفه در ییلاق اشاره کرد وگفت: میزان ماندگاری در ییلاق باعث از بین رفتن مراتع و پوشش گیاهی منطقه شده است که این مهم باید از سوی عشایر حتما رعایت شود.

 

وی افزود: در خصوص ممیزی مراتع باید عشایر این را بدانند کسانی که نسبت به ممیزی مناطق عشایری تا کنون اقدامی نکرده اند باید هرچه سریعتر این کار را انجام دهند و گرنه از صدور دفترچه عشایری به آن جلوگیری و جرائم نیز برای آنان در نظر خواهیم گرفت.

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان لنده گفت: عشایری که این همه در شرایط سخت و طاقت فرسا در حال خدمت هستند باید به دنبال رفع مشکلات اداری و حقوقی خود نیز باشند.

 

در پایان این نشست صمیمی از فرمانده ناحیه مقاومت بسیج لنده و بخشدار موگرمون به واسطه زحمات ارزشمندی که در منطقه داشتند تجلیل شد.

 

در ادامه نیز مسئولان از مخازن آب عشایر بازدید و به دیدار چهره به چهره با عشایر پرداختند که تصاویر آن را می توانید در زیر مشاهده نمایید:

 

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
انتهای پیام
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
قمر
1398/5/17 - 16:32
درود برسپاه همیشه درصحنه ومقتدر
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.