گروه: اخبار استان خبر: 134827 / تاریخ انتشار : 1398/5/16 ساعت : 17:48

خارج نشدن ارز یعنی رونق اقتصادی و اشتغال و تولید/با خرید نوشت افزار ایرانی چقدر می توان به رونق تولید کمک کرد؟

با خرید نوشت افزار ایرانی علاوه بر رونق تولید می توان سالانه بیش از 200 میلیارد تومان به بخش اقتصادی کمک کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس:اگرچه در اغلب مدل‌های متعارف صنایع فرهنگی به “نوشت افزار” به عنوان یک شاخه مستقل اشاره نشده است، اما این حوزه به سبب تاکید مقام معظم رهبری و در پی آن، شورای عالی انقلاب فرهنگی اکنون شاخه ای متنوع و مستقل و جزئی از صنایع فرهنگی در نظر گرفته شده است .                                                                                                                                 

مقام معظم رهبری در سخنرانی یکم فروردین سال ۱۳۹۶ واردات کالاهای مصرفی دارای تولید داخل همچون مواد خوراکی، پوشاک، وسایل منزل و نوشت افزار را “مایه شرمندگی” در مقابل تولید کننده و فروشندگان خارجی این کالاها خواندند و گفتند “برخی اجناس اساسی اگرچه در کشور تولید نمی شوند اما قابلیت تولید را دارند، بنابراین با رفع موانع و تولید آنها، از وارداتشان به کشور جلوگیری کرد.                                                                                                                                                              

یکی از کالاهای فرهنگی که مردم با آن سر و کار دارند، نوشت افزار است که همه ساله و در آستانه آغاز سال تحصیلی، بیشتر مورد توجه خانواده ها قرار می گیرد .

                                                                                                                                         .

مردم برای انتخاب نوشت افزار ملاک های مختلفی دارند، از جمله این ملاک‌ها قیمت مناسب و کیفیت مطلوب کالا است و در این میان آنچه برای کودکان در انتخاب نوشت افزار اهمیت دارد، ظاهر و شکل آن و اینکه چه طرحی روی جلد دفترشان نقش بسته است.

                     
در چند سال اخیر تولیدکنندگان داخلی نوشت افزار پا به پای تولیدکنندگان خارجی حرکت کرده اند به نحوی که امروز موفق شدند بخشی از بازار نوشت افزار را به دست آورند .

                                                                                                                               
در این مدت کاراکترهای مورد توجه کودکان طرح روی نوشت افزارهای ایرانی شدند به نحوی که در نمایشگاه نوشت افزار اسلامی - ایرانی، طرح این کارکتراها روی نوشت افزار مورد توجه و استقبال کودکان و نوجوانان قرار گرفت .

                                                              .
این روزها فرهنگ بیگانه و قهرمان‌ های ساختگی آنها با روش‌های مختلف از قبیل تلویزیون، اینترنت و موبایل جای خود را در ذهن کودکان باز کرده و رفته رفته تبدیل به اسطوره می شوند و معرفی فرهنگ اصیل ایرانی - اسلامی به فرزندان این سرزمین از طریق افزایش تولید اقلام    فرهنگی میسر خواهد شد.

 

اگر می‌خواهید از حال و روز بازار نوشت‌افزار ایرانی باخبر شوید، کافی است که به مراکز فروش این اقلام مراجعه کنید. کودکان را در کنار پدر و مادر در حال خرید دفترها و کیف‌هایی می‌بینید که کودکان چینی در بازار شهرهای پکن، شانگ‌های، شانتو... در حال خرید آنها هستند! و برخی فروشندگان ایرانی متاسفانه خیلی متعصب‌تر از چشم بادامی‌ها از کیفیت و ارزانی این اقلام سخن می‌گویند! آن هم صرفا به خاطر رسیدن به سود.

                                                                              

کارشناسان اقتصادی معتقدند واردات نوشت‌افزارهای چینی ضربه سنگینی بر پیکره صنعت لوازم‌التحریر در ایران وارد کرده است. ضربه‌ای که باعث شده است تولیدکنندگان این صنعت 25 تا 30 درصد ظرفیت خود را به کار گرفته و با سهمی 5 درصدی از درآمد 4 هزار میلیاردی نفس‌های آخر را بکشند.

                                                                             

ازار لوازم التحریر گردش مالی بیش از چهار هزار میلیارد تومان دارد و با توجه به این که بیش از 20 میلیون دانش آموز و دانشجو در کشور وجود دارد، یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که چه سود چشمگیری در این بازار وجود دارد. البته سال ها است که این بازار بزرگ در دست وارداتی ها است و بیش از 70 درصد بازار لوازم التحریر را کالاهای وارداتی تشکیل می دهد و باربی ها و سیندرلا ها در کنار تام و جری،بن تن و بتمن به کودکان ایرانی لبخند می زنند.

                                                         

احتساب 20 میلیون دانشجو و دانش آموز در کشور و در نظر گرفتن خرید حداقل 10 هزار تومان لوازم التحریر وارداتی توسط هر کدام از آنها می توان نتیجه گرفت که رقمی نزدیک به 200 میلیارد تومان ارز با آغاز سال تحصیلی از کشور خارج می شود.

 

البته نباید در این بازار میلیاردی از سود واردکنندگان و دلالان و واسطه ها غافل شد و با توجه به این که نوشت افزار تولید داخل با حاشیه سود بسیار پایین به فروش می رسد، می توان به دلیل تعطیلی واحدهای تولیدی در سال های اخیر پی برد چرا که در این بازار نابرابر تولیدات داخلی قدرت رقابت با وارداتی ها را از دست داده و ناچار به حذف از بازار شدند.

 

ر اساس تاکیدات مقام معظم رهبری بر حمایت از کالای ایرانی و کارگر ایرانی مصرف کنندگان می توانند با تهیه لوازم التحریر تولید داخلی در کنار حمایت از تولید داخلی مانع از خروج ارز از کشور شوند .ضمن این که با خرید کالای ایرانی قاچاق در کشور کاهش یافته و شاهد رونق سرمایه گزاری در کشور خواهیم بازابود امری که اگر چه بی نیاز از تدبیر دولت برای حمایت بیشتر ازتولیدکنندگان نیست اما بیش از همه نیازمند توجه وانتخاب مصرف کننده است.

 

 اگرنوشت افزار ایرانی خریداری کنیم، علاوه بر اینکه هزاران جوان تحصیلکرده ایرانی مشغول به کار خواهند شد، از تعطیلی واحدهای تولیدی کشور که در معرض هجوم اجناس قاچاق و بی کیفیت هستند جلوگیری می‌شود .              

 

نیازی نیست هر جنس بی کیفیتی را خریداری کنیم اما‌ کالاهای با کیفیت ایرانی کم نیستند. پس بیاییم با هم به وظیفه ملی خود عمل کنیم و به عنوان یک ایرانی وطن دوست، دست در دست هم دهیم و با آغاز فصل مدارس فقط لوازم التحریر ساخت وطن با نمادهای ایرانی بخریم .                                                                                                                    

 

برای پیشگیری از انتخاب نوشت افزار های خارجی باید فرهنگ استفاده از نوشت افزارهای ایرانی را در بین دانش آموزان و خانواده ها تقویت کنیم تا دانش آموزان با اشتیاق کالای ایرانی را انتخاب کنند.

 

مردم برای انتخاب نوشت افزار ملاک های مختلفی دارند، از جمله این ملاک ها قیمت مناسب و کیفیت مطلوب کالا است و در این میان آنچه برای کودکان در انتخاب نوشت افزار اهمیت دارد، ظاهر و شکل آن و اینکه چه طرحی روی جلد دفترشان نقش بسته است .                          

                                                                          

نهادینه شدن فرهنگ استفاده از نوشت افزار و کیف دانش آموزی با نقوش ایرانی اسلامی در جامعه نیازمند فرهنگ سازی است تا نخستین گزینه انتخابی دانش آموزان و والدین در خرید لوازم مورد نیاز برای مدرسه، محصولات داخلی باشد.

 

با توجه به اینکه کشورهای غربی با خلق شخصیت‌های کارتونی به دنبال ترویج فرهنگ غربی در سایر کشورها از جمله  ایران هستند، لازم است برای مقابله با آن  اقدامات مناسب برای هدایت مردم به سمت نوشت افزارهای ایرانی اسلامی انجام شود.

                                                                                                                                   

نمایشگاه های نوشت افزار ایرانی اسلامی، در حوزه دانش آموزی می تواند شخصیت های تخیلی و ساختگی غربی که هیچ واقعیتی با دنیای واقعی ندارند از ذهن دانش آموزان ایرانی پاک شود.

 

نوشت‌افزارهای ایرانی اسلامی را باید در آستانه سال تحصیلی در نمایشگاه ها عرضه کنیم تا دانش آموزان و والدین با انواع کالاهای ایرانی از جمله کیف ، کوله ، جامدادی ، مداد و دفترهایی که طرح شخصیت‌ها و آثار روی آن هماهنگ با فرهنگ ما نقش بسته است آشنایی پیدا کنند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.