گروه: اخبار استان خبر: 134648 / تاریخ انتشار : 1398/5/13 ساعت : 14:16

قلعه تاریخی دیشموک بر بلندای صخره ای گچی + تصاویر

این قلعه از مکان های تاریخی است که قدمت لایه‌های زیرین آن به دوره‌ی اشکانی و ساسانی می‌رسد، به ویژه سازه‌ی غربی صخره ی آن مرتبط با دوره‌ی اشکانی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از کهگیلویه؛ قلعه تاریخی دیشموک بر بلندای صخره‌ای گچی و در غرب شهر دیشموک واقع شده‌است.این قلعه از مکان های تاریخی است که قدمت لایه‌های زیرین آن به دوره‌ی اشکانی و ساسانی می‌رسد. به ویژه سازه‌ی غربی صخره ی آن مرتبط با دوره‌ی اشکانی است.

 

همچنین بافت معماری جدید آن به دوره های زندیه و قاجاریه می رسد. حیاط شرقی آن مربوط به دوره‌ی زندیه و قاجاریه و حیاط غربی آن به دوره‌ی پهلوی بر می‌گردد.

 

بدان جهت که این قلعه از راهروهایی زیرزمینی در دو قسمت شرقی و غربی برخوردار بوده است؛ لذا به مثابه دژی محکم و استوار بود که در دنیای گذشته تصرف آن کاری سخت و دشوار می آمد و به همین جهت مردم معتقدند که واژه ی دیشموک برگرفته از دژ(دش) محکم می باشد.

 

این قلعه در طول ایام سکونت گاه کلانترنشینان بهمئی سردسیری از طایفه ی خلیل‌خان در طول تاریخ بوده است.

 

این مناطق تاریخی که امروز زبان گویای تاریخ هستند، اهمیت بسزایی در کشف حقایق دوران گذشته دارند و به همین خاطر محوطه‌های تاریخی یکی از مناطق مورد علاقه باستان‌شناسان برای جست و جو در فرهنگ‌ها و آیین‌ها به شمار می‌رود به گونه‌ای که کاوش‌های باستان‌شناسی بدون حضور و تفحص در محوطه‌ها و بناهای تاریخی معنایی ندارد به همین خاطر است که صیانت از این محوطه‌ها که امروزه یکی از مناطق گردشگرپذیر در اقصی نقاط جهان هستند، اهمیت ویژه می‌یابد.

 

با این حال هر قدر که دولت‌ در حفظ این محوطه‌های تاریخی اهتمام ورزد اما نمی‌توان نقش مخرب بلایای طبیعی همچون زلزله و سیل را در تهدید این اماکن انکار کرد؛ تخریب‌هایی که حتی گاهی موجب از دست رفتن همیشگی یک بنای تاریخی می‌شود.

 

در ادامه تصاویر این قلعه تاریخی آمده است؛

 

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.