گروه: اخبار استان خبر: 134552 / تاریخ انتشار : 1398/5/10 ساعت : 20:11
در نشست دهیاران و شورای اسلامی روستاهای گچساران و باشت مطرح شد؛

معاون رئیس جمهور: دغدغه اصلی در شهرستان ایجاد اشتغال است/آغاز تجهیز کارخانه بیواتانول خان احمد با اعتبار 800 میلیاردی/ ثبت ملی یکی از روستاهای گچساران

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهور گفت: بخشی از اعتبارات اشتغال روستایی مختص صنایع ملی که در مناطق کوچک ایجاد می شود وجود دارد که نیاز است این طرح ها را شناسایی کنید و به ما اعلام کنید تا در کارگروه ملی مطرح کنیم و در این شهرستان شرایط به گونه ای است که همه ما باید دغدغه مان ایجاد اشتغال باشد و این استان ظرفیت فوق العلاده ای برای گردشگری دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل ازآفتاب جنوب،جلسه دهیاران و شورای اسلامی روستاهای گچساران و باشت با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهور ،رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ،استاندار کهگیلویه و بویراحمد و جمعی از مسئولین استانی و شهرستانی در سالن جلسات فرمانداری گچساران برگزار شد.

 

علی خوانپایه ،فرماندار گچساران درابتدای این جلسه گفت: ۸۰ درصدروستاهای این شهرستان از آب آشامیدنی سالم برخوردار هستند ،  ۱۰۰ درصد روستاها از نعمت برق و ۶۳ روستا نیز در این شهرستان گاز رسانی شده است.

وی افزود: در بحث زیرساخت ها جزء محدود شهرستان هایی هستیم که مهاجرت معکوس داشته ایم و بیش از ۱۱ هزار هکتار اراضی دیم این شهرستان  به آبی تبدیل شده است،در بحث زیرساخت ها کارهای خوبی نیز صورت گرفته است  اما عمده مشکل شهرستان همچنان بیکاری و نبود اشتغال پایدار است.

تاجگردون ،رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه نیز گفت:به عنوان رئیس کمیسیون برنامه و بودجه ، از منابعی که در دو سه سال اخیر برای اشتغال اختصاص داده ایم تقریبا تنها وجوهی که جذب شدو کارا بود  همین بحث توسعه روستایی است.

رفع بیکاری اولویت مردم گچساران و باشت

وی افزود:ما از نظر زیرساختی مدعی نیستیم که 100درصد هستیم اما تقریبا مسائل بیشتر به موارد نرم افزاری و اشتغال برمی گردد،و خواسته هایی که از سوی جامعه هم مطرح می شود همین نوع مسائل است .

تاجگردون تصریح کرد: مردم کم کم فهمیده اند و نیز باید هم بفهمند که برای اشتغال نمی شود تماما به دولت تکیه کرد و خودشان هم باید آستین بالا بزند و در بحث اشتغال مشکلات را مرتفع کند،زیرساخت های مربوط به حوزه  روستایی بیشتر همان آب و کشاورزی است که دولت تلاش های خوبی نیز انجام داده است و ان شاءلله به نتیجه هم خواهد رسید و ادامه پیدا خواهد کرد و همت دولت را بیشتر می طلبد.

نماینده گچساران و باشت گفت:از ابتدای سال هم خدمت مسئولین،فرمانداران ،استانداران و ... عرض کردم که تلاش کنید منابع را به سمت اشتغال سوق دهید،منابع کشور هم کاهش پیدا کرده ومنابعی کافی برای اجرای فعالیت های دولت وجود ندارد و وقتی بزرگترین مشکل اشتغال باشد پس منابع باید به سمت اشتغال سوق پیدا کند.

تاجگردون تصریح کرد:دهیاران و شوراها در روستا، ارزیابی را ملاک برای اشتغال قرار بدهید مثلا منابعی وجود دارد و هرکسی بهترین طرح ها را آورد ما بهترین شرایط را برای روستایش هم تخصیص خواهیم داد.

وی تصریح کرد:آقای دکتر امید خواهشی دارم اگر ان شاءالله فرصتی شود و حداقل به حوزه گچساران و باشت؛ اگر هر کمکی شود چه از نظر از فکری ،عملی و اقدامی اگر در همین مقوله و مدار تولید و اشتغال باشد قول می دهم سه چندان در این حوزه ها کارتان نتیجه بگیرد.

 نماینده گچساران و باشت اظهارکرد:وقتی طرح های آبرسانی در این شهرستان ها انجام می شود و اگر صنایع تبدیلی در کنارش هم نباشد،ارزشی هم ندارد به عنوان مثال بهترین کارخانه گیاهان دارویی در گچساران ساخته می شود و ان شاءالله هم به زودی افتتاح خواهد شد.

تاجگردون تصریح کرد:کارخانه بیو اتانول به زودی تجهیزش در خان احمد شروع خواهد شد که 800میلیارد تومان سرمایه گذاری دولتی است و این کارخانه محصول و خوراکش ذرت و دانه های روغنی است و اگر هم بخش کشاورزی تجهیز شود هم می توانیم از صنعت استفاده کنیم و هم این صنایع را در کنارش داشته باشیم.

وی افزود:با توجه به فشار اقتصادی مضاعفی که بر دوش مردم جامعه است با این حداقل منابعی که در اختیار داریم باید بیشترین بهره را برد و اگر زیرساخت بسازیم و نتوانیم مشکل مردم در بحث اشتغال را حل کنیم، فایده ای نخواهد داشت.

نماینده گچساران و باشت گفت:جناب استاندار ما در حوزه سد چمشیر 165میلیون متر مکعب تخصیص آب داریم و کشور هم معطل ما نخواهد ماند یا باید این تخصیص را بگیریم و بهره برداری کنیم و یا هم بایدبه دریا بریزیم،پس باید طرح اجرا کنیم.

وی افزود:در این خصوص حدود 70میلیون متر مکعب را طرح پیش بینی کرده ایم و حدود 8هزار هکتار زمین است که وزارت نیرو هم موافقت کرده است و باید عمل بشود،خواهشا دارم که به این موارد توجه لازم را داشته باشید.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهور در این آیین گفت: بسیار خوشحال هستیم که توفیق حضور در شهرستان گچساران نصیبم شد که از دکتر تاجگردون تقدیر و تشکر می کنم که این جلسه را ترتیب دادند و این جلسه بسیار مفید بود و جمع بندی های خوبی شد و آن چه مسلم است این است که نظام جمهوری اسلامی در روستا ها خدمات ارزنده ای ارائه داده است و هم اکنون شرایط خوبی در روستاها حاکم است وحتی روستاهای زیر ۲۰ خانوار هم از نعمت برق برخوردارند.

وی در ادامه افزود:جمهوری اسلامی خدمات خوبی به روستاها ارائه داده اما جمعیت روستا ها کاهش یافته است که جمعیت از ۶۵ درصد به ۲۶ درصد رسیده است و همان ۲۱ میلیون نفر است که پیام واضح آن نبود زیرساخت برای اشتغال در روستاهاست و این باب از تخلیه روستاها نیست بلکه تبدیل شدن آن به شهر است اما شاهد  تخلیه روستاها هم بوده ایم که دولت دوازدهم اشتغال روستایی را فراهم کرده است و کسی این این موضوع را دنبال می کند دکتر تاجگردون است که ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق ارزی برای این موضوع در نظرگرفته شد .

امید خاطرنشان کرد :بخشی از اعتبارات اشتغال روستایی مختص صنایع ملی که در مناطق کوچک ایجاد می شود وجود دارد که نیاز است این طرح ها را شناسایی کنید و به ما  اعلام کنید تا در کارگروه ملی مطرح کنیم و در این شهرستان شرایط به گونه ای است که همه ما باید دغدغه مان ایجاد اشتغال باشد و این استان ظرفیت فوق العلاده ای برای گردشگری دارد و یک کار دولت برای دهیاران انجام داده است این است که برای بیمه و اشتغال دهیاران برنامه های خوبی تدارک دیده شده است و اتفاق مثبتی خواهد افتاد.

درادامه فریبا رحمانی، مشاور امور بانوان و خانواده رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و معاون رئیس ‌جمهوری نیز در این جلسه  نیزگفت: ثبت ملی شدن روستای سربیشه گچساران مراحل پایانی خود را طی می‌کند و به زودی اعلام می‌شود.

 
 
ادامه تصاویر این نشست را در ادامه مشاهده می کنید:
 

 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.