گروه: اخبار استان خبر: 133915 / تاریخ انتشار : 1398/5/3 ساعت : 08:18

قلعه تاریخی دیشموک در گرداب فراموشی/تخریب عمدی قلعه دیشموک در اوایل دهه ۸۰+ تصاویر

به گفته افراد بومی بخشی این قلعه تاریخی در اوایل دهه ۸۰ توسط نهادهای ذی صلاح دولتی به جهت مرمت و بازسازی تخریب شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  به نقل از کهگیلویه؛ دیشموک شهری در استان کهکیلویه و بویراحمد است که زمستان سرد و تابستانی متعدل دارد. شهر دیشموک از شمال به لردگان، از غرب بهایذه و باغملک خوزستان، از جنوب به ارتفاعات ۳۰۰۰ متری کوه‌سیاه و بخش بهمئی گرمسیر و از شرق با بخش‌های مارگون و چاروسا و شهر دهدشت ارتباط دارد.

 

قلعه دیشموک بر بلندای صخره‌ای گچی و در غرب شهر دیشموک قرار گرفته است. ابعاد تقریبی آثار فوق حدود ۲۵۰ در ۲۵۰ متر و ارتفاع آثار حدود ۲۵ متر است. نوع مصالح ساختمانی که در این قلعه بکار برده شده است، عبارتند از سنگ و ملات گچ که استحکام زیادی دارند. برای تامین آب آشامیدنی ساکنین قلعه و راه ورودی قلعه، راهی خاص و زیرزمینی وجود دارد که طول آن بیش از ۲۰۰ متر است.

 

مردم منطقه معتقدند که واژه دیشموک برگرفته از دژ (دش) محکم است. اینکه چه کسانی در زمان برپا بودن این قلعه در منطقه حکومت می‌کردند، هنوز بر اهالی تحقیق و پژوهش مشخص نشده و پاسخ دادن به آن هنوز به‌طور دقیق مهیا نشده است. قلعه دیشموک یکی از این مجموعه‌های با ارزش است که بر بلندای صخره‌ای گچی قرار گرفته است. این قلعه از لحاظ معماری، در نوع خود بی‌نظیر است. زیر قلعه آثاری وجود دارد که قدیم‌تر از خود قلعه بود و بعدها قلعه روی خرابه‌های آن ساخته شد. برخی آثار باقی‌مانده در زیر قلعه را مربوط به دوره‌های قبل از اسلام می‌دانند.

 

در این قلعه برای تامین آب آشامیدنی ساکنین قلعه و راه ورودی قلعه، راهی خاص و زیرزمینی وجود داشته که بعد از گذشت این همه سال پایدار مانده است. این قلعه از لحاظ موقعیت، در وسط شهر دیشموک قرار گرفته و در اطراف آن، طبیعتی زیبا و چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای وجود دارند که توجه هر بیننده‌ای را به سمت خود جلب می‌کنند.

 

 

به گفته مردم محلی بخشی این قلعه تاریخی در اوایل دهه ۸۰ توسط نهادهای ذی صلاح دولتی به جهت مرمت و بازسازی تخریب شد. 

یکی از اهالی دیشموک در گفت و گو با کهگیلویه گفت : تالار بزرگی در وسط این قلعه تاریخی وجود داشت که مسئولین وقت به بهانه بازسازی و مرمت ستون های آن را تخریب کرده تا بتوانند از پایه آن ها را مرمت کنند اما پس از گذشت چندین سال از آن ماجرا تا کنون هیچ مرمت و بازسازی در آن قلعه تاریخی صورت نگرفته و به جز سنگ های ستون های قلعه دیشموک چیزی از تالار بزرگ آن برجا نمانده است.

شهرستان کهگیلویه به دلیل وجود بناهای تاریخی باید رتبه های بالایی در کشور را به خود اختصاص دهد اما سهل انگاری مسئولین در این زمینه باعث شده تا اینگونه بناها به فراموشی سپرده شده و روز به روز براثر باد و باران و بلاهای طبیعی و انسانی تخریب شوند.

در جای جای کشور ایران از اینگونه ظرفیت ها جهت پیشبرد اهداف اقتصادی آن شهر،شهرستان و استان بهره می برند اما در استان کهگیلویه و بویر احمد گویی مسئولین هنوز در کشاکش تودیع و معارفه ها و سیاسی کاری ها هستند و این مردم هستند که از فقر تدبیر رنج میبرند.

 

در ادامه تصاویر تکمیلی آمده است؛

 

 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.