گروه: اخبار استان خبر: 133784 / تاریخ انتشار : 1398/5/1 ساعت : 09:07

آتش سوزی مراتع کهگیلویه بلای جان محیط زیست+تصاویر

شهرستان کهگیلویه در دوماهه اخیر شاهد قریب به 50 آتش سوزی بوده که برخی از آن ها در مکان های مهمی رخ داده است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از کهگیلویه؛ با فرا رسیدن ایام تابستان دمای هوا در شهرستان کهگیلویه که بخش گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود و به دلیل هم مرز بودن و نزدیکی با استان خوزستان بسیار بالا رفته است.

 
با پایان فصل برداشت گندم و جو علف های و کلوخ های جامانده از آن ها و گرمای بیش از حد هوا باعث سوزاندن علف های هرز شد.
 
 
به غیر از گرمای هوا برخی از مردم و زمین داران نیز اقدام به آتش زدن علف های هرز و کلوخ های زمین های زراعی می کنند و در ادامه توانایی کنترل آن را نداشته و آتش را به حال خود رها میکنند و این آتش ها به درختان و زیست بوم منطقه آسیب های زیادی وارد میکند.
 
در شهرستان کهگیلویه در دوماهه اخیر حدود 50 آتش سوزی گزارش شده که برخی از آن ها در مکان های مهمی رخ داده است، آتش سوزی بسیاری از مراتع و زمین های زراعی از مهمترین آتش سوزی های شهرستان کهگیلویه است که موجب واکنش بسیاری از فعالین محیط زیست و طبیعت دوستان شده  است چرا که این آتش سوزی ها زیستگاه گونه های شاخص جانورانی و گیاهی را از بین برده است.
 
 
 
 
در همه این آتش سوزی ها نقطه مشترکی وجود داشت و آن هم حضور مردم و نیروهای خود جوش در صحنه های آتش سوزی بود که  اکثرا این نیروهای مردمی و بسیجی زودتر از آتش نشانی ها خود را به منطقه خطر رسانده و با دست خالی اقدام به خاموش کردن آتش می کردند. البته نیروهای منابع طبیعی و محیط زیست نیز با حضور خود در این مناطق سهم عمده ای در کنترل این بحران ها داشتند.
 
نکته مهم و قابل توجه دیگر این است که تجهیزات شهرستان کهگیلویه در بخش آتش نشانی ضعف قابل توجهی دارد که در این ایام از سال این ضعف بسیار بیشتر از گذشته مشاهده می شود.
 
همچنین مسئولان شهرستان کهگیلویه نسبت به پیگیری کاستی تجهیزات مهم ادارات مختلف شهرستان عملکرد ضعیفی از خود نشان داده اند و خود را پشت مکاتبات کتبی و رایزنی های تلفنی پنهان کرده و این مردم هستند که همیشه باید جور این گونه ضعف ها را بکشند.
 
با فرهنگ سازی مناسب و آگاه سازی مردم جهت ممانعت از سوزاندن مراتع و زمین های زراعی میتوان درصد زیادی از این مشکلات و معضلات را برطرف کرد. 
 
امیدواریم که مسئولین و نهاد های مربوطه با فرهنگ سازی و تجهیز زیرساخت های آتش نشانی به کاهش آسیب های محیط زیست کمک کنند.
 
 
 در ادامه تصاویر تکمیلی آمده است؛
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.