گروه: اخبار استان خبر: 133473 / تاریخ انتشار : 1398/4/27 ساعت : 12:03
در گفتگو با معاون وزیر آموزش و پرورش مطرح شد

فرسودگی 30درصد از فضای های آموزشی در کشور/افزایش 6 برابری اعتبارات آموزش و پرورش/ مدارس ماندگار کهگیلویه و بویراحمد بازسازی می شوند

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت:حدود 30درصد از فضاهای آموزش ما در کل کشور فرسوده است، دولت در مقطعی فشار آورد و در برنامه پنجم توسعه 4میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی گذاشت و تعداد زیادی از مدارس را تخریب، بازسازی و مقاوم سازی کرد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،مهراله رخشانی‌‌ مهر،معاون وزیر آموزش و پرورش در خصوص بازدید از طرح ها و پروژه های آموزش و پرورش این استان،گفت:در سازمان نوسازی مدارس بازدید هایی به صورت دوره ای را طرح ریزی کرده ایم که در نقاط مختلف کشور حضور بهم رسانیم ،امروز هم در کهگیلویه و بویراحمد از پروژه های ناتمام و فرسوده برخی مدارس بازدید شد و کلنگ زنی چند مجموعه هم در دست کار است.

 

فرسودگی 30درصد از فضای های آموزش کشور

وی افزود:حدود 30درصد از فضاهای آموزش ما در کل کشور فرسوده است و استان کهگیلویه و وبویراحمد تقریبا به همین مقدار است،که این پروژهای فرسوده به هرحال نیازمند مقاوم سازی هستند و برخی نیز نیازمند تخریب و بازسازی هستند.

 

بازسازی مدارس ماندگار در گهگیلویه و بویراحمد

رخشانی مهر اظهارکرد:تعدادی مدارس به عنوان مدارس ماندگار وجود دارد ،مدارسی که سالیان سال اجرا و بهره برداری شده اند و چون مدارس قدیمی هستند فارغ التحصیلان این مدارس خاطرات زیادی دارند و طبیعتا نباید چنین مدارسی تخریب شوند و باید مقاوم سازی و بازسازی شوند که خاطرات مردم باقی بماند.

 

وی افزود:در این راستا هم از مجموعه برخی مدارس در این شهرستان بازدید داشتیم و بنا شد که این مدارس بازسازی و مقاوم سازی شوند آنهم با همان سبک معماری گذشته،که به زودی مشاور طرح انتخاب خواهد شد و مطالعات که انجام و سیستم ویژه مقاوم سازی که انتخاب شد به اجرا هم اقدام خواهیم کرد.

 

کلنگ زنی چند طرح آموزشی در استان

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت:در بحث مدارس نیازمند بازسازی هم در سال 97اعتبارات را 110درصد گرفتیم و امسال هم امیدواریم معادل عدد سال گذشته اعتبار بابت این ردیف دریافت کنیم و تخریب و بازسازی مدارس را آغاز کنیم ؛کلنگ زنی که امروز در این شهرستان انجام شد چند مدرسه دیگر را هم کلنگ زنی خواهیم کرد و از سه حوزه انتخابیه استان بازدیدهای مفصلی هم خواهیم داشت.

 

90درصد پروژه های نیمه تمام ،فعال هستند

وی در ادامه در خصوص روند تکمیل استخر آموزش و پرورش و شتاب بخشی به پروژه های نیمه تمام این شهرستان نیزگفت:تکمیل پروژه های نیمه تمام از برنامه های اصلی ما خواهد بود و از ابتدای سال 97برای تکمیل پروژه های نیمه تمام برنامه ریزی کرده ایم ، بیش از 90درصد پروژه های ما فعال هستند و باقیمانده مربوط به اختلاف حقوقی با پیمانکار و بحث های اجرایی است نه مباحث اعتباری.

 

بهره برداری از استخر دانش آموزی در دهه فجر

رخشانی مهر در ادامه اظهارکرد: استخر آموزش و پرورش گچساران نیز طبیعتا باید هرچه زودتر به بهره برداری برسد و سال گذشته پیشرفت فیزیکی این پروژه 20درصد بود و در حال حاضر با پیشرفت فیزیکی 70درصد در حال اجراست،پیمانکار پروژه هم مشغول به کار است و در نظر داریم در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.

 

اولویت نوسازی در مناطق سیل زده کشور

وی درادامه تصریح کرد:باید توجه داشت که حدود 30درصد از فضاهای آموزش همین وضعیت فرسوده  را دارد که دولت در مقطعی فشار گذاشت و در برنامه پنجم توسعه 4میلیارد دلار از محل حساب ذخیره ارزی گذاشت و تعداد زیادی از مدارس را تخریب، بازسازی و مقاوم سازی کرد و در بحث مناطق سیل زده هم در حال اقدامات لازم است و اول مهرامسال هیچ دانش آموز بی سرپناهی که مدرسه نداشته باشد را نداریم.

 

ساخت مدارس تا مهر 99در مناطق سیل زده

معاون وزیرآموزش و پرورش گفت:این موضوع در مناطق سیل زده هم به دو صورت است یکی به عنوان تعمیرات و دیگری هم بحث ساخت است که تا اول مهر تعمیرات را انجام خواهیم داد و مدارسی که هم نیاز به ساخت داشته باشند  تا مهر 99 احداث خواهد گرفت.

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور درادامه اظهارکرد: در بحث مدارس استثنایی هم مانند بقیه مدارس با سرعت و اولویت بیشتری دنیال می شود.

 

افزایش 6برابری اعتبارات آموزش و پرورش

رخشانی مهر درادامه با اشاره به اعتبارات وزارت آموزش و پرورش گفت: اعتبارات وزارت آموزش و پرورش در سال جاری حدود 6برابر افزایش داشته است که این اعتبارات در سال 96 مبلغی بیش از 520 میلیارد تومان بوده که  این میزان به 3 هزار میلیارد تومان در سال جاری هم رسیده است.

 

نوسازی 10هزار کلاس درس تا مهرماه امسال

وی در ادامه با اشاره به سهم اعتبارات نوسازی مدارس اظهارکرد:امسال نیز سهم اعتبارات نوسازی از 20درصد به 50درصد افزایش یافته است در حال حاضر نیز 41هزار کلاس درس نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی 50درصددر کشور وجود دارد که تا مهرماه امسال 10هزار کلاس درس نوسازی خواهند شد.

 

تکمیل 12هزار کلاس درس تا پایان امسال

رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور افزود:هرچند در این راستا تلاش براین است که تا پایان  سال جاری 12هزار کلاس نیمه تمام ،تکمیل و تحویل آموزش و پرورش شود.

 

136هزار کلاس درس فاقد وسایل گرمایشی استاندارد

رخشانی مهر در ادامه درخصوص جمع آوری بخاری های نفتی و غیر استاندارد در مدارس کشور گفت: در این خصوص تخصیص اعتبار برای جمع آوری بخاری های نفتی افزایش یافته است و در حال حاضر نیز 136هزار کلاس درس از وسایل گرمایشی مناسب و استاندارد برخوردار نیستند.

 

جمع آوری 24هزار بخاری غیراستاندار از مدارس

معاون وزیر آموزش و پرورش درادامه افزود:تا قبل از سال 92حدود 286هزار کلاس درس از وسایل گرمایشی غیراستاندارد برخوردار بودند که در حال حاضر 150هزار کلاس درس به وسایل گرمایشی استاندارد مجهز شده اندو قبل از آغاز سال تحصیلی جدید نیز 24هزار بخاری غیراستاندارد از مدارس کشور جمع آوری خواهند شد.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.