گروه: اخبار استان خبر: 133423 / تاریخ انتشار : 1398/4/27 ساعت : 10:20

سلیمان فرنجیه: ایران شروط خود را در برابر امریکا به کرسی می نشاند

بیروت- ایرنا- "سلیمان فرنجیه" سیاستمدار لبنانی و رهبر جریان "المرده" با اشاره به بحران آفرینی آمریکا علیه ایران اظهار داشت: ایران تا امروز ثابت کرده است می تواند در چنین شرایطی شروط خود را به کرسی بنشاند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نوه سلیمان فرنجیه رئیس جمهوری سابق لبنان (۱۹۷۶ - ۱۹۷۰) و از خانواده های سیاسی لبنان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بیروت به سوالات مختلف درباره مسائل داخلی این کشور، تحولات منطقه ای و بین المللی پاسخ داد.

فرنجیه ابراز امیدواری کرد که بحران بین آمریکا و ایران به جنگ منتهی نشده و حل و فصل شود.

وی تصریح کرد: ایران تا امروز و به ویژه پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی که گفته می شد کسی قادر به سرنگونی آن نیست، نشان داده که می تواند شروط خود را به کرسی بنشاند.

**ترامپ همه رشته ها را پنبه می کند

فرنجیه در مورد ادامه تنش آفرینی آمریکا در منطقه خلیج فارس تصریح کرد: هر اتفاقی در خلیج فارس موجب می شود قیمت یک بشکه نفت به میزان غیرقابل باوری افزایش یابد، در این صورت هرچه "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا رشته بود، پنبه خواهد شد، حال آنکه در سال ۲۰۲۰ انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا برگزار خواهد شد، بنابراین به نفع او نیست که به سمت جنگ پیش برود.

این سیاستمدار لبنانی در ادامه این گفتگو که در دفتر "المرده" در شمال لبنان صورت گرفت، افزود: آمریکا ضعیف تر از آن است که ما تصور می کنیم و اکنون خواست واشنگتن گفت و گو با ایران و بهبود شروط حل و فصل است نه جنگ.

وی در ادامه در خصوص عادی سازی روابط برخی کشورهای عربی با "اسرائیل" و دشمن دانستن ایران به جای این رژیم، گفت: کینه برخی کشورهای عربی قوی تر از منافع آنان است و این کینه را اسرائیل تحت عنوان اختلاف "شیعه " و "سنی" به وجود آورد، در سال های ۲۰۰۰ و ۲۰۰۱ این فضا وجود نداشت اما باید پرسید چه کسی این فضا را به وجود آورد؟

فرنجیه در مورد "ناتو عربی" هم گفت: این موضوع چیزی را برای عرب ها تغییر نمی دهد زیرا کشورهای عربی و یا اکثر این کشورها در یمن حضور دارند، در جنگ علیه سوریه نیز همینطور، اما باید پرسید ناتو عربی به چه شکلی و علیه چه کسی است؟ اگر علیه ایران باشد یک چیز است، اگر علیه رژیم صهیونیستی باشد یک چیز دیگر، به نظر من عرب ها باید جهت قطب نمای خود را درست انتخاب کنند و با جمهوری اسلامی ایران به تفاهم برسند و این چیزی است که منطقه لازم دارد.

وی در مورد سفر همزمان سه نخست وزیر سابق لبنان به ریاض نیز گفت: این سفر را پیامی به "سعد حریری" نخست وزیر لبنان نمی دانم، هر یک از این سه نفر از مدتی قبل در صدد سفر به عربستان سعودی بودند و عربستان نیز همه را با هم به حضور پذیرفت.

فرنجیه در بخش دیگری از این مصاحبه در خصوص تحریم های اخیر آمریکا علیه سه تن از اعضای حزب الله از جمله دو نماینده پارلمان لبنان به نام های "محمد رعد" و "امین شری" گفت: تحریم ها بر بخش سیاسی و نظامی حزب الله را باید یک موضع سیاسی منفی آمریکا علیه لبنان بدانیم.

وی در عین حال گفت: این تحریم ها در خصوص حزب الله چیزی را تغییر نمی دهد زیرا موضع آمریکا در قبال آن و متحدانش معلوم است.

رهبر جریان المرده در مورد تهدیدهای "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر رژیم صهیونیستی مبنی بر حمله نظامی به لبنان هم اظهار داشت: نتانیاهو به دنبال ترساندن لبنان و از بین بردن حمایت ملت لبنان از مقاومت است.

انتهای پیام/ایرنا

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.