گروه: اخبار استان خبر: 133422 / تاریخ انتشار : 1398/4/27 ساعت : 10:40

توافق سیاسی شورای نظامی و معارضان سودان امضا شد

شورای نظامی سودان و ائتلاف معارضان پس از ساعت‌ها مذاکره، درباره مرحله انتقالی تفاهم و توافقنامه‌ای سیاسی در این خصوص امضا کردند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ شورای نظامی سودان و مخالفان این شورا که ائتلاف «قوی الحریة و التغییر» (احزاب آزادی و تغییر) نماینده آنان است، سرانجام پس از چند ماه اختلاف و درگیری، تفاهم کردند.

منابع سودانی امروز چهارشنبه اعلام کردند که شورای نظامی و احزاب آزادی و تغییر پس از چندین ساعت نشست در هتل «کورنثیا» خارطوم، سند توافق سیاسی را امضا کردند.

وبگاه «أخبار السودان» گزارش داد که دو طرف درباره مرحله انتقالی و موکول شدن بحث درباره متمم قانونی به جلسات بعد، توافق کردند.

بر اساس این گزارش، شورای نظامی سودان و ائتلاف معارضان از دیشب مذاکرات خود با حضور میانجی اتحادیه آفریقا را آغاز کرده بودند. قرار است مذاکرات با هدف امضای توافقنامه دوجانبه در خصوص مراحل دوره انتقالی ادامه یابد.

«محمد حسن لبات» میانجی اتحادیه آفریقا نیز فضای نشست را مثبت خواند و گفت که ۸۰ درصد نقاط اختلاف بین شورای نظامی و معارضان حل‌وفصل شد.

از سوی دیگر کمیته پزشکان مرکزی سودان اعلام کرد که سه تن از شهروندان دیروز در شهر أم درمان واقع در غرب خارطوم هدف تیراندازی از سوی نیروهای واکنش سریع قرار گرفته و زخمی شده‌اند.

«عمر البشیر» رئیس‌جمهور سابق سودان ۲۲ فروردین در پی گسترش اعتراضات مردمی به نابسامانی اوضاع اقتصادی، با دخالت ارتش برکنار شد و پس از آن یک شورای نظامی به رهبری «عبدالفتاح البرهان» قدرت را به دست گرفت.

این شورا مورد حمایت عربستان سعودی، امارات و مصر قرار گرفت. معترضان خواستار آن شدند که این شورای نظامی قدرت را به دولتی مدنی تحویل دهد چرا که با ماندن این شورا، چیزی تغییر نکرده بود؛ به همین دلیل به تحصن خود در مقابل مقر فرماندهی ارتش در خارطوم ادامه دادند و هم‌زمان مشغول مذاکره با این شورا بودند.

دهم خرداد، رئیس شورای نظامی انتقالی سودان «البرهان» در مقام عالی‌ترین مقام این کشور، به اجلاس سران اسلامی و سران عرب در مکه دعوت شد و با مقامات سعودی از جمله «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی دیدار کرد و پس از آن نیروهای امنیتی با حمله به محل تحصن معترضان دست به کشتار زدند و در این حمله دستکم ۱۰۰ نفر کشته شدند. به دنبال این حمله مذاکرات معارضان و شورای نظامی به تعلیق درآمد و اخیرا با وساطت اتحادیه آفریقا ازسر گرفته شد.  

 

توافق بر سر دوره انتقالی سه ساله

این توافقنامه توسط «محمد حمدان دقلو» (حمیدتی) معاون رئیس شورای نظامی و فرمانده نیروهای واکنش سریع و «احمد ربیع» عضو انجمن مشاغل سودان از ائتلاف احزاب آزادی و تغییر امضا شد.

سند امضا شده مربوط به ساختار حکومت در سودان در دوره انتقالی به مدت سه سال است.

دو طرف در یک کنفرانس خبری مشترک گفتند که توافق درباره قانون اساسی نیز در نشست روز جمعه صورت خواهد گرفت.

طبق گزارش وبگاه «اخبار السودان» حمیدتی در این کنفرانس، امضای این توافقنامه را لحظه تاریخی برای ملت سودان برشمرد که آغازگر دوره جدیدی از شراکت است.

وی افزود که این توافقنامه ثمره تلاش‌های مستمری بود که ملت سودان به مدت طولانی منتظر آن بودند.

میانجی اتحادیه آفریقا نیز توافق بین شورای نظامی و ائتلاف معارضان را گامی در مسیر گفت‌وگوی فراگیر بین دو طرف خواند. 

انتهای پیام/فارس

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.