گروه: اخبار استان خبر: 133414 / تاریخ انتشار : 1398/4/27 ساعت : 08:34
در نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان مطرح شد:

قوانین دست و پاگیر جلوی رونق تولید را گرفته است/45 در صد واحدهای صنعتی استان غیرفعال هستند+تصاویر و فیلم

معاون اقتصادی استاندار در این نشست گفت: واحد های صنعتی در بخش های مختلف دارای پایه و اساس است و این موضوع که از ۷۰۰ واحد به ۳۰۰ واحد کاهش پیدا کند کمی عجیب است، از طرفی با تعداد۱۲۰ واحد معدنی که توجیه ندارد چه باید کرد، در بحث آمار ها در شهرک ها شفافیت وجود ندارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور رئیس اتاق بازرگانی، معاون توسعه اقتصادی استاندار و جمعی از مدیران و مسوولان در سالن جلسات اتاق بازرگانی یاسوج برگزار شد.

رئیس اتاق بازرگانی گفت: بررسی اجمالی فضای کسب و کار استان را خواهیم داشت، در این رابطه موضوعات تخصصی که گریبانگیر کسب و کار استان است را بررسی خواهیم کرد، ماه آینده بحث معرفی تشکل ها را خواهیم داشت تا اعضای شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی را تغییر دهیم.جبار کیانی پور گفت: حساسیت رهبر انقلاب بر ورود بخش خصوصی در اتاق بازرگانی است که باید استاندار این موضوع را مد نظر قرار دهد، بنابراین باید مشارکت بخش خصوصی را در تصمیم سازی و تصمیم گیری ها داشته باشیم و امروز شاهد قوانین دست و پاگیر بوده که سبب کاهش رونق تولید شده است.مشاور اتاق بازرگانی نیز در این نشست گفت: در فضای کسب و کار موضوعات متعددی وجود دارد که براساس آمارهای موجود ۲۱ واحد شهرک صنعتی وجود داشته که واگذار شده و ۱۲ نواحی شهرک ها صنعتی داشته که در حال کار یا فعالیت است.


منوچهری ادامه داد: 643 واحد صنعتی داریم که ۳۰ درصد آن در شهرک ها و ۶۰ درصد آنها خارج از شهرک ها هستند و‌ کل واحد ها ۱۹۳ واحد که ۶۴ واحد آن فعال هستند در بویر احمد ۳۴ واحد و بیشتر واحدها در صنایع سیمانی بوده که خیلی از آنها غیر فعال هستند.


وی افزود: با توجه به وضعیت اقتصادی و شعار سال نیازمند بررسی است که بخش تولید نگاه جدیدی به آن شود تا نسبت بالای کاهش تولید کاهش پیدا کند، در مجموعه 44 و 8 دهم درصد واحد ها در اتاق بازرگانی غیر فعال هستند.


واحدهای بزرگ استان خارج از شهرک های صنعتی اکثر فعال هستند و واحدهای کوچک خارج از شهرک های صنعتی بوده که فعال هستند اما واحدهای داخل شهرک فعالیت چندانی ندارند ، در شرایط حاضر وضعیت تولید مناسب نیست  واحدهای معدنی و  197 مجوز برای معدن صادر شده است.

 

معاون اقتصادی استاندار در این نشست گفت:  واحد های صنعتی در بخش های مختلف دارای پایه و اساس است و این موضوع که از ۷۰۰ واحد به ۳۰۰ واحد کاهش پیدا کند کمی عجیب است، از طرفی تعداد۱۲۰ واحد معدنی که توجیه ندارد چه باید کرد، در بحث آمار ها در شهرک ها شفافیت وجود ندارد.

 

گوهرگانی بیان کرد: متولیان معدن باید شناسنامه داشته یا پروانه بهره برداری داشته باشند و در دستورکاری که چند واحد و چه میزان فعالیت و چه میزان تولیدی دارند، ارائه شود.
 
 
مدیر کل برق استان گفت: اخیرا درسطح کشور موضوعی به نام بیت کوین راه افتاده است  و در استان در شهرک های صنعتی وجود دارد و  اگر از  بخش های مختلف برق و گاز استفاده شود غیر قانونی است.
 
 
 گوهرگانی گفت: آقای تاج الدینی باید در بخش دام و طیور و آبزیان  در آمارها از کارشناسان ناظر گرفته شود و utm مرغداری ها مشخص شود تا اتاق بازرگانی ها بر اساس این اطلاعات برنامه ریزی کند، و‌مشخصات سرمایه گذار وضعیت فعال و غیر فعال، نوع محصول، باید مشخص باشد.
 
 
 
 
در ادامه برنامه  معاون گردشگری بیان کرد: در حال حاضر ۱۶ واحد بوم گردی معرفی و  به بانک  ارجاع داده شد که ۸ مورد در حال ساخت است و در یک الی دو ماه آینده به بهره برداری می رسد و امسال در جشنواره عشایر طرحی به نام پایلوت عشایری کشور تهیه شد و به کار گروه گردشگری کشور ارسال شد که برای اولین بار پایلوت گردشگری رونمایی شد که در زمینه طبیعت گردی انجام می شود و در حال حاضر در حد تهیه پکیج گردشگری با نام رویا و خاطره با سبک بوم گردی استان است.
 
 
 
 
 کیانی در جمع بندی گفت: آمار واقعی باید با هماهنگی باشد و در بحث مشکلات از جمله مشکلات بانکی و نحوه رفتار آنها با فعالین اقتصادی علی رغم تاکیدات رهبر انقلاب، دولت، قوه قضائیه و نحوه بگیر ببند ها بررسی می شود از طرفی برخی بانک ها سهم چندانی در تولید ندارد
 
گوهرگانی گفت: باید دید سرمایه گذاری ها در بخش تولید بیشتر یا کمتر شده است با چه اندازه بوده به عنوان مثال سهم بانک کشاورز به چه اندازه  در تولید بوده است.
 
 
 
مسوول کمیسیون بانک ها گفت: بانک ها وقت مردم آزاری ندارند به دلیل مشغله کاری زیرا در حال خدمت خدمت هستند، قانون میگوید بدهی وقتی سه قسط شد باید اقدامات لازم نظیر مسدوی حساب را انجام داد، به عنوان مثال گاهی اگر خلاف قانون عمل می شود برای رعایت حال شهروندان است 
 
 
دانش آموزبیان کرد: اقتصاد مملکت بانک محور است، در ابتدای جلسه بیان شد چرا واحدهای غیر فعال وجود دارد و باید گفت علت آن این است که زمین ها را به صورت غیر دولتی واگذار شد و در این مورد خیلی از واحد ها دغدغه ندارد.
 
 
وی بیان کرد: تنها استان که مازاد مصارف  پرداخت دارد استان کهگیلویه و بویراحمد است و مادامی که مازاد مصرف پرداخت کرده است به دنبال اذییت کردن نبوده است.
 
 
دانش آموز گفت: منابع که پرداخت می شود از یارانه ۴۵ هزار تومانی مردم در منطقه دیشموک است که باید بازگردانده شود.
 
 
تصاویر تکمیلی در زیر آمده است: 
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.