گروه: اخبار استان خبر: 133133 / تاریخ انتشار : 1398/4/23 ساعت : 04:00

ایران از خرید خارجی یک کالای استراتژیک در انتقال گاز بی نیاز شد

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران با اشاره به طراحی و بومی‌سازی یک کالای استراتژیک تاسیسات تقویت فشار گاز کشور در شرایط تحریم به همت متخصصان داخلی، اعلام کرد: هزینه تمام شده این کالا نسبت به نمونه خارجی در حدود یک بیستم است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از به گزارش روابط عمومی شرکت انتقال گاز ایران، سعید توکلی در تشریح طراحی و بومی سازی یک کالای استراتژیک در صنعت انتقال گاز ایران، گفت: دانش سیستم‌های Vibration monitoring & protection به‌عنوان یک محصول استراتژیک و دارای تکنولوژی بالا تنها در اختیار شرکت‌های محدود در جهان همچون برندهای مطرح خارجی نظیر Bentley Nevada، Vibro – Meter، Metrix قرار دارد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، افزود: با توجه به استفاده بسیاری از این تجهیزات در صنایع نفت و گاز به ویژه ماشین‌های دوار و مشکلات تامین نمونه‌های خارجی این محصولات، داخلی سازی این تجهیز در دستور کار شرکت انتقال گاز ایران قرار گرفت.

این مقام مسئول اعلام کرد: در راستای پشتیبانی و حمایت از کالای ایرانی و قطع وابستگی از محصولات خارجی، ساخت داخل کارت‌های کنترلی Vibro–Meter/VM600 در دستور کار اعضای کمیته خودکفایی ستاد و کارگروه تخصصی ابزاردقیق معاونت مهندسی در امور ایستگاه ها قرار گرفت.

توکلی ادامه داد: بر این اساس نسبت به شناسایی تولیدکننده داخلی، امکان سنجی ساخت و جایگزینی پنل کنترلی یادشده با استفاده از نمونه‌های داخلی تولید شده و با مشخصات مشابه برای نمونه و به تعداد 2 دستگاه اقدام شد.

به گفته مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران، پس از انطباق، انجام بازرسی لازم و تست کارخانه‌ای، محصول ساخته شده برای نصب و تست عملکرد میدانی به 2 تاسیسات تقویت فشار گاز ارسال شده است.

توکلی با تاکید بر اینکه یک دستگاه از محصول به موازات سیستم وایبرشن Bentley Nevada بر روی توربین NPیک تاسیسات و دستگاه دیگر نیز به موازات سیستم وایبرشن Vibro – Meter بر روی توربین زاریا در تاسیساتی دیگر نصب شده است، یادآور شد: این موضوع با پایش، تست عملکرد میدانی مدت دار و بازرسی های فنی مناسب از سوی همکاران شرکت انتقال گاز به طور کامل انجام گرفت و عملکرد مناسب تجهیز مورد تایید قرار گرفت.

به گفته وی، انجام این پروژه برای اولین بار در سطح شرکت و با هدف قطع وابستگی و نیاز به تامین از خارج کشور به عنوان برگ زرین دیگری در افتخارات شرکت انتقال گاز ایران ثبت شد.

توکلی یادآور شد: از مزایای اجرای پروژه یادشده و نصب دستگاه بومی وایبرشن، شناسایی مشکلاتی در سیستم خارجیVibro–Meter در یکی از تاسیسات تقویت فشار گاز بوده است که بر این اساس نسبت به بررسی و حل مشکل سیستم خارجی نیز اقدام شد.

مدیرعامل شرکت انتقال گاز ایران تاکید کرد: با توجه به بومی سازی انجام شده از خرید پنل و کارت های کنترلی سیستم وایبرشن خارجی امتناع شده و نسبت به استفاده از توان داخلی برای جایگزینی نمونه بومی سازی شده اقداماتی آغاز شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.