گروه: اخبار استان خبر: 133011 / تاریخ انتشار : 1398/4/20 ساعت : 07:46
جزئیات نشست خبری معاون شرکت آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد در بهمئی؛

فرسایشی شدن پروژه آبرسانی به بهمئی از سد کوثر/احتمال رسیدن آب سد کوثر به بهمئی تا 2 سال دیگر /پر شدن 111 حلقه چاه غیر مجاز در بهمئی+تصاویر

فرهادی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای هیچگاه در پروژه آبرسانی به بهمئی از سد کوثر کوتاهی نداشت، تصریح کرد: ما بیشتر از بودجه ای که در اختیارمان گذاشتند، در این پروژه کار کردیم .

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛نشست خبری معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد با اصحاب رسانه بهمئی  در فرمانداری شهرستان برگزار شد.

 

 

رسول فرهادی ابتدا با تقدیر از حضور خبرنگاران گفت:این نشست در خصوص اطلاع رسانی در مورد منابع آب شهرستان بهمئی و وضعیت پروژه های این حوزه برگزار شد.

وی گفت: فرهنگ مطالبه گری در بعضی از نقاط کشور ترویج و توسعه یافت اما در برخی از شهرستان ها و مناطق مانند استان ما این فرهنگ شدت کمتری دارد که خبرنگاران می توانند با بیان اشکالات از این زاویه،به مسئولان کمک کنند.

فرهادی با بیان اینکه شرکت آب منطقه ای هیچگاه در پروژه آبرسانی به بهمئی از سد کوثر کوتاهی نداشت، تصریح کرد: ما بیشتر از بودجه ای که در اختیارمان گذاشتند، در این پروژه کار کردیم .

 

 

وی افزود:مسئولان به خصوص در حوزه بودجه و اعتبارات در سطح شهرستان و استان باید جوابگوی طولانی شدن پروژه باشند و خبرنگاران باید این را از مسئولان مطالبه کنند.

رئیس اداره منابع آب شهرستان بهمئی در ادامه نشست به تشریح وضعیت منابع آب شهرستان پرداخت.

محسن افروزی گفت:بارندگی ها در دو ایستگاه باران سنجی شهرستان در طول سال بین 400 تا 1100 میلی لیتر متغیر هستند که این میانگین مربوط به 15سال اخیر است.

وی افزود:شهرستان بهمئی سه رودخانه دائمی با متوسط 27 میلیون متر مکعب و همچنین  122 میلیون متر مکعب روان آب سطحی در طول سال دارد.

افروزی خاطرنشان کرد:یکی از پتانسیل های مهم در زمینه احداث صنایع کوچک و کشت محصولات کشاورزی کنترل همین روان آب ها با احداث سد و تغذیه مصنوعی منابع آب زیر زمینی است.

وی افزود:بر اساس مطالعه و ظرفیت سنجی همین میزان روان آب ها در شهرستان، پروژه 7 سد و 8 طرح تغذیه مصنوعی منابع آب زیر زمینی را در دست اجرا داریم.

رئیس اداره منابع آب بهمئی در ادامه با بیان اینکه هدف اصلی ما کمک به تعادل بخشی مصارف و منابع آب است، گفت:یکی از بهترین راهکارهای تعادل بخشی، احداث همین سازه هاست که می تواند منجر به رونق تولید و حفاظت منابع آب شود.

افروزی تصریح کرد:در مجموع میزان 9.2 میلیون متر مکعب برداشت سالانه آب در بهمئی داریم.

 

رئیس اداره منابع آب بهمئی گفت: 8سفره آب زیر زمینی کوچک با مساحت تقریبی 165 کیلومتر مربع در بهمئی داریم که نسبت به مساحت 1370 کیلومتر مربعی شهرستان، این میزان عدد بسیار پایینی است.

وی ادامه داد:در مجموع از چاه های مجاز و غیر مجاز بهمئی نزدیک به 10 میلیون مترمکعب آب در حال برداشت است که تنها 2 میلیون مترمکعب دیگر قابلیت برداشت داریم و اگر از این رقم بگذریم، مانند دیگر دشت های کشور به فاجعه زیست محیطی دچار می شویم.

افروزی تصریح کرد:سال 92  تعداد 310 حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان شناسایی کردیم که با همکاری مراجع قضایی و نهادهای مربوطه 111 حلقه از آنها پر شدند و با این کار توانستیم 2.2 میلیون متر مکعب آب به صورت سالانه صرفه جویی داشته باشیم.

وی افزود:نصب کنتور هوشمند بر روی ایستگاه های پمپاژ عام المنفعه و چاه های مجاز از سیاست های جدید وزارت نیرو در راستای حساسیت های بالا نسبت به مراجع آب است که در دستور کار قرار گرفت.

افروزی خاطرنشان کرد:9 حلقه چاه مشاهده ای با هدف سطح سنجی، پهنه بندی،کنترل و مدیریت منابع آب زیر زمینی در سطح شهرستان داریم که نیاز به حفر 32 حلقه دیگر از این نوع چاه ها داریم.

رئیس اداره منابع آب بهمئی گفت:با بهره برداری از طرح آبرسانی به بهمئی از سد کوثر 8.5 میلیون مترمکعب به منابع آب شهرستان بهمئی اضافه می شود.

افروزی افزود:این طرح تاکنون 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و با شرایط موجود تا 2 سال آینده به بهره برداری می رسد.

وی با اشاره به اینکه سد ایلی آباد ممبی 400 هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان را زیر کشت محصولات آبی می برد، گفت:در این اراضی برای 400 نفر اشتغال زایی ایجاد می شود.

رئیس اداره منابع آب بهمئی افزود:طرح مطالعاتی سد قلات و سرآسیاب بهمئی در مرحله پایانی است و با احدث این دو سد 2 هزارهکتار از اراضی کشاورزی شهرستان زیر کشت محصولات آبی می رود.

افروزی در ادامه گفت:سد سیاه شیر و سندان به ترتیب 30  و  65 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که قرار است با تخصیص اعتبارات جدید، این پروژه ها دوباره فعال شوند.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.