گروه: اخبار استان خبر: 132951 / تاریخ انتشار : 1398/4/19 ساعت : 12:05
در نشست توسعه اقتصادی استان مطرح شد:

محصولی که در اروگوئه تولید می شود و به اسم کهگیلویه و بویراحمد ثبت می شود/شرکت‌هایی که در استان نیستند کجا ثبت شده اند؟+تصاویر و فیلم

صبح امروز نشست تخصصی توسعه استان با حضور جمعی از مدایران استان به ریاست معاون توسعه اقتصادی استاندار برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ صبح امروز نشست تخصصی توسعه اقتصادی استان با حضور  جمعی از مدایران استان به ریاست معاون امور اقتصادی استاندار برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست مدیر کل گمرک استان گفت: پیش بینی صادرات استان در برنامه ششم توسعه در بخش های صنعت و صنایع معدنی، کشاورزی و صنایع دستی به این شرح است که صنعت و صنایع معدنی در سال 95،  5 درصد،  در سال 96، 7/6 درصد، در سال 97- 8/3 درصد و در سال 98 - 8/6 درصد و نهایتا در سال 99 باید 9/3 درصد رشد داشته باشد.

 

احمدی در ادامه افزود: در بخش کشاورزی باید در سال 96 - 2/15 درصد، سال 97 - 2/515 درصد، در سال 98 - 2/84 درصد ، در سال 99 - 3/19 درصد پیش بینی می شود.

 

مدیر کل گمرگ استان در خصوص صنایع دستی و گلیم و گبه بیان کرد: در سال 96- 195/ درصد، در سال 97 -  287/ درصد و در سال 99 - 455/ درصد پیش بینی می شود.

 

در ادامه معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار خطاب به مدیر کل گمرگ استان گفت:  مجموعه کالا های استان از گمرکات کشور همراه با اطلاعاتی بیان شد و مواردی بیان شده است  که استان فعالیتی  در آنها نکرده در هین مورد نوعی گاز که از عسلویه به چین رفته است و باید سوال شود چرا به نام کهگیلویه و بویراحمد رفته است و آیا به  اسم استان و خوراک نفت و گاز استان بوده یا برای  صادر کننده منفعت دارد که باید بررسی شود.

 

گوهرگانی بیان کرد: مجموعه کالاها طی نامه ای محرمانه به  فرد صادر کننده ارسال شود تا بررسی شود  کسانی که میخواهند از  نام استان سوء استفاده کنند، شناسایی شود از طرفی دراستان کالاهایی مانند برنج اروگوئه ای اصلا تولید نمی شود و اگر دلالی این محصول را به اسم توزیع در استان یا صادر به عراق دارد بحث خود رادارد، از طرفی در استان  ما محصولی به نام چیپس تولید نمی شود زیرا کارخانه فرآوری ندارد و باید  اطلاعات کامل و دقیق  داده شود، از طرفی باید کارت بازرگانی که محصولاتی را صادر میکند  مورد توجه قرار گیرد.
 
 
وی افزود: موضوعاتی مانند گچ استان مستعد بوده و توسط صنعت و معدن باید مورد بررسی قرار گیرد، از طرفی باید بررسی کرد شرکت‌هایی که در استان نیستند در کجا ثبت شده است و شرکت های حقیقی یا حقوقی باید در استان نظارت شود، مجوز داده شود و فعالیت کنند.
 
 
گوهرگانی بیان کرد: صدور  کالاها باید بر اساس صدور کارت بازرگانی در استان باشد و واحد ها باید اطلاعات خود را در اختیار استان قرار دهند، از طرفی  تعدادی  تولید کننده کالاهای استان را به کشورهای دیگر صادر میکنند و با دلار هزینه خود را دریافت میکنند و اصل بحث توسعه صادرات غیر نفتی را شامل می شود و در این موضوع باید پرسید گمرگ چه وظیفه ای دارد؟
 
 
مدیرعامل گمرگ در پاسخ گفت: گمرگ استان دارای مشکل نیست، به غیر از کالاهای نفتی و پتروشیمی دارای اشکالاتی است، و چند مسیر شامل مسیر سبز و قرمز برای صادرات وجود دارد که مسیر قرمز   مانند دام نیاز به مجوز قانونی دارد.
 
 
گوهرگانی نیز گفت: باید صنف های مختلف را بررسی کرد و مشکلات آن  توسط گمرگ بیان شود و آنها را رفع و رجوع کنند، متولیان محصولات باید موضوعات را بررسی کنند به عنوان مثال محصولاتی مانند گلیم و گبه میراث فرهنگی، یا محصولات میوه باید توسط  جهاد کشاورزی مورد بررسی قرار گیرند.
 
 
وی افزود: سند توسعه صادرات استان  توسط خود ما نوشته شده است و منطقی ترین ظرفیت صادارات دستگاه ها باید بر روی آن متمرکز شود و صادرات را به چند کالای تولیدی نباید محدود کرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.