گروه: اخبار استان خبر: 132611 / تاریخ انتشار : 1398/4/13 ساعت : 21:26
با حضور مسئولان کشوری و استانی صورت گرفت:

ایجاد باغ گیاه شناسی یاسوج به مساحت 930 هکتار در یاسوج/تعادل بین مرتع و دام و اشتغال زایی با کشت گیاهان داروئی +تصاویر و فیلم

با حضور قائم مقام وزیر علوم و مسئولان استانی اولین باغ گیاه شناسی دانشگاه دولتی یاسوج در استان کهگیلویه وبویراحمد کلنگ زنی شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ عصر امروز با حضور قائم مقام  وزیر علوم و  ریاست دانشگاه دولتی یاسوج، مدیر کل منابع طبیعی استان اولین باغ گیاه شناسی استان کهگیلویه وبویراحمد در زمینی به مساحت 930هکتار کلنگ زنی شد.

 

در این مراسم مدیر کل منابع طبیع استان گفت: 53 درصد از عرصه های ملی کهگیلویه و بویراحمد جنگل است، 34 درصد آن مرتع بوده، و از طرفی در استان بالای دو هزار100 گونه گیاهی و 425 گونه داروئی وجود دارد و این موضوع به عنوان یک پتانسیل و ظرفیت مناسب برای کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود.

 

حکمتیان تاکیدکرد: با توجه به ظرفیت های گونه های گیاهی و داروئی می توان  جهت اشتغال زایی از این ظرفیت ها استفاده کرد، در همین خصوص بحث گیاهان داروئی را در مراتع پیگیری کرده و سبب ایجاد اشتغال و افزایش درآمد خانوار شده است، به عنوان مثال در یک هکتار از مراتع که بحث توسعه  گیاهان داروئی انجام شد، بالغ بر 150کیلوگرم شیره آنغوزه برداشت شد، و سبب فروش هر کیلو 250 هزار تومان در بازار شد.

 

وی افزود: در خصوص کشت گیاهان داروئی علاوه بر درآمدزایی و ایجاد شغل، سبب تعادل بین مرتع و دام شده است و مراتع تقویت، سیلاب ها کنترل شده است،در همین خصوص  هماهنگی با دانشگاه دولتی یاسوج می تواند در آینده زمینه های اشتغال خانواده ها و رشد اقتصادی را در استان ایجاد کند.

 

 

در ادامه مراسم رئیس پژوهشکده گیاهان داروئی دانشگاه دولتی  یاسوج گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد یک درصد مساحت کشور، و دارای اختلاف ارتفاع 150 الی 4330 متر بوده، و از طرفی دارای اختلاف دما بین دو نقطه حداکثر و حداقل 32 درجه سانتی گراد است.

 

جعفری بیان کرد: استان دارای 13 اقلیم از 14 اقلیم جهانی را برخوردار است و از طرفی شرایط توپوگرافی سبب ایجاد دو هزار و 200 گونه گیاهی از هفت هزار و 500 گونه کشور یعنی 30 درصد از گونه زیستی ایران را در مساحت معادل یک درصد مساحت کشور را تشکیل داده است.

 

 
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: استان ما حدود 25 درصد تنوع زیستی  در گونه گیاهی معادل اروپا را دارد در حالی که مساحت اروپا 330  برابر کهگیلویه و بویراحمد است، و این استان دارای دو هزار و 200 گونه گیاهی، 180 گونه درختی و درختچه ای سبب شده است که این استان به باغ گیاه شناسی یا استان همیشه بهار تبدیل شود.

 

جعفری گفت: از سالها پیش در صدد بودیم باغ گیاه شناسی در استان راه اندازی شود، و با آمدن رئیس جدید دانشگاه دولتی یاسوج و ارائه راهکارها، باغ گیاه شناسی را در شرایط حاضر در مساحت 930 هکتار پیش بینی شده است، که در این مکان ذخیرگاه ژنتیکی کل زاگرس بوده و می توان به باغ گیاه شناسی زاگرس نامیده شود.

 

وی در پایان افزود: در باغ گیاه شناسی اهداف آموزشی، تحقیقاتی، تفرجگاهی داشته و در صدد هستیم این باغ را به یک مرکز ثقل همایش های بین المللی ، دارای کتابخانه و 10 بخش متفاوت برای آن پیش بینی شده  و انتظار می رود از طریق وزارت خانه موضوعات مالی و اعتباری در نظر گرفته شود.

 

تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:   

 

 
---

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.