گروه: اخبار استان خبر: 132519 / تاریخ انتشار : 1398/4/12 ساعت : 13:41

فرار روبه جلوی اروپایی ها با فرمان اینستکس/کانالی که برای ایران آب و نان نمی شود/غربی ها به دنبال استعمار اقتصادی جمهوری اسلامی

قطعا مهمترین استراتژی دولت باید مقاومت و خوشبین نبودن به رفتارهای اروپایی ها باشد، آمریکایی ها حتی اگر به دنبال وقت تلف کردن نباشند اما جدیتی را در رفتار و اعمال آنها نمی بینیم و اینستکس به معنای تعهد واقعی نیست و گره آنچنانی از مشکلات مبادلات ارزی ما باز نمی شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس پس از خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ ها حمایت خود را از برجام اعلام کردند و سعی داشتند تمام تلاش خود را در به حداقل رساندن آثار تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام دهند حال پس از گذشت ماه‌ها و دادن وعده‌های تکراری در راه‌اندازی ساز و کار مالی اروپایی (spv) با ایران برای ادامه مبادلات تجاری، نهایتا در روز پنجشنبه ۱۱ بهمن ماه، کانال مالی با نام اینستکس در فرانسه ثبت و مدیریت آن را "پر شیفر" آلمانی با سابقه طولانی مدیریت در کامرز بانک بر عهده گرفت.

 

بر اساس این ساز و کار مبادلات با یورو انجام خواهد شد؛ اما نکته اصلی این است که در این ساز و کار ایران پولی دریافت نمی کند، بلکه نفت را به کشور‌های اروپایی می‌دهد و در مقابل از آن‌ها اقلام مورد نیاز خود را دریافت می‌کند از طرف دیگر گفته می‌شود اینستکس دو شعبه در ایران و اروپا خواهد داشت و قرار است به عنوان یک نهاد واسط برای تسویه حساب شرکت‌های بدهکار و بستانکار در دو طرف عمل کند.

 

سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و انگلستان پیشنهاد کرده‌اند که برای عملیاتی شدن سریع کانال مالی که برای تسهیل تجارت بین دو کشور در تمامی زمینه‌ها تاسیس شده است، فاز اول آن به پرداخت‌های مرتبط با اقلام کالا‌های اساسی و پزشکی اختصاص پیدا کند.

 

همچنین اقلامی که قرار است در فاز اول اینستکس مبادله شوند مورادی از قبیل انواع محصولات کشاورزی مانند سویا و ذرت، انواع محصولات غذایی، سموم کشاورزی، کود و بذر‌های گیاهی،  مواد اولیه دارویی،  انواع دارو‌های عمومی و دارو‌های بیماری‌های خاص، انواع تجهیزات پزشکی و بیمارستانی، تجهیزات پیشرفته پزشکی مانند دستگاه‌های رادیو تراپی و پرتو درمانی جهت مقابله با سرطان است با وجود تولید برخی از ان ها در داخل اما خرید بخشی از این اقلام همچنان ادامه دارد.

 

شاید بتوان ثبت کانال مالی اینستکس را جزء معدود دفعاتی دانست که اتحادیه اروپا خلاف خواست آمریکا عمل کرده، بنابراین واکنش‌های متفاوتی را در سطح جهان به دنبال داشته است تا جایی که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هدف بلندمدت اینستکس را گشایش کانال‌های اقتصادی برای کشور‌های ثالثی اعلام کرد که تمایل به تجارت با ایران دارند و ۳ کشور اروپایی همچنان تلاش می‌کنند که به چنین هدفی دست پیدا کنند.

در همین راستا وزیر امور خارجه انگلیس نیز ثبت این کانال ویژه مالی را گام مهمی دانست و گفت که با وجود راه اندازی این سازوکار همچنان باید کار‌های بیشتری انجام داد و تصریح کرد که ۳ کشور اروپایی در همکاری نزدیک در حال بررسی همه جنبه‌های حقوقی و فنی موردنیاز این سازوکار ویژه هستند.

 

از طرف دیگر واکنش آمریکا در راه اندازی این کانال متفاوت از بقیه بود تا جایی که وزارت امور خارجه این کشور، تنها ساعاتی پس از ثبت این کانال بیانیه صادر کرد و اعلام کرد که "به دقت گزارش‌ها را درباره کانال ویژه مالی دنبال می کنند تا جزئیات بیشتری درباره سازوکار آن به دست بیاورند. "

 

 برخی رسانه‌های آمریکایی عقیده داشتند راه اندازی اینستکس قدرت اقتصادی آمریکا را با چالش مواجه خواهد کرد

 

برخی کارشناسان داخلی نیز کارکرد اینستکس را تنها محدود به مبادلات غذا و دارو عنوان مردند و اعتقاد دارند این مبادلات پیش از راه‌اندازی این کانال نیز وجود داشته است و باید منتظر بود جریانی برای پیوستن خریداران نفت ایران به اینستکس به راه بیفتد. هدف این "پیوستن"، انتقال پول نفت ایران از آسیا به اروپا خواهد بود.

 نگرانی جدی این است که اینستکس به تدریج تبدیل به سیاهچاله اروپایی شده و همه تجارت خارجی ایران را ببلعد. اگر آنگونه که معاون وزیر امور خارجه گفته ایران بخواهد حتی پول فروش نفت به خریداران غیراروپایی را هم به اینستکس هدایت کند، معنایی جز این نخواهد داشت که مدیریت کل پول ایران در اختیار اروپایی‌ها قرار خواهد گرفت بنابراین به نظر می رسد ضرر این موضوع این است که دیگر نمی‌توان پول‌های ایران را آنطور که می‌خواهیم خرج کنیم.

 

در واقع اینستکس تنها یک کانال مالی برای نقل و انتقال پولی است و به تنهایی نمی تواند نقشی در رفع  تحریم ها داشته باشد و اجرای کامل آن برای ایران خطرناک است و به نظر می رسد هدف اروپایی ها بعد از ماه ها جنجال سازی و تبلیغات رسانه ای با ایجاد این ساز و کار برون رفت از تحریم های ایران و حفظ برجام است، اروپا با این ساز و کار مالی می خواهد در حقیقت  با حفظ وفاداری و پایبندی به سیاست های خود در قبال آمریکا، همچنان ایران را وادار به حفظ برجام کند.

 

 این در حالی است که آمریکا سیاست فشار و تحریم را در پیش گرفته و اروپا خود را ناجی معرفی می کند اما حقیقت چیزی فراتر از این بازی های پیچیده سیاسی است، بعد از اعلام رسمی ترامپ در خروج کشورش از برجام، اروپایی‌ها سیاست ظاهری جانب گرایانه از ایران را در پیش گرفتند و اعلام کردند که این حرکت آمریکا اشتباه بود و ما قصد به حداقل رساندن آثار تحریم ایران را داریم.

 

همانطر که اشاره شد مطابق این سازو کار مالی ایران کلیه مبادلات خارجی خود به خصوص درآمدهای حاصل از فروش نفت و سایر کالاهای خود را ابتدا با ارز یورو به این کانال هدایت کرده و این واسط مالی دوباره پول را به منابع مالی ما اضافه می کند نکته قابل تامل این است که از همین ابتدا مسئولان سازوکار مالی مذکور تحت عنوان اینستکس اعلام کردند که قرار نیست پولی به ایران تحویل داده شود بلکه در عوض، شرکت های دیگری که مورد تایید این ساز و کار مالی هستند کالاهای مورد نیاز کشور ما را تامین و ارز حاصل از فروش نفت و دیگر کالاهای ما را مستقیم از پول ما که نزد مسئولان اینستکس است، دریافت می کنند.

 

هر چند به ظاهر این سیستم مالی یک سیستم بین بانکی بین المللی واسط است اما با دقت بیشتر متوجه می شویم که اروپا بیشترین سود را از اینستکس برده و پول نقد ایران باید دو دستی تقدیم اروپایی ها شده تا آنها خرید کالاهایی که تضمینی برای کیفیتشان وجود ندارد، بر ما تحمیل کنند به نظر می رسد این ساز و کار مالی همانند خود برجام نتیجه ای عملی و موثر در مواجهه با تحریم های ظالمانه علیه کشور ما نداشته و به فرمایش مقام معظم رهبری بیشتر شبیه یک شوخی تلخ است.

اگر چه دولتی ها اعلام کردند که در فاز اول اینستکس قرار است تنها کالا‌های اساسی و پزشکی در قبال درآمد حاصل از صادارت نفتی ما که به صورت نقدینگی با ارز یورو در اختیار اروپاست، تحویل ما داده شود و شامل کلیه مبادلات تجاری ایران با کشورهای جهان نمی شود اما پیش بینی واقع بینانه این است که کلیه مبادلات تجاری ایران به بهانه تحریم و فشار با ارز یورو و تحت نظر اروپا شکل گیرد که این اتفاق تلخ جز مستعمره اقتصادی ایران برای اروپا، معنای دیگری ندارد.

 

حال اینکه دولتمردان ما همچنان از اینستکس به عنوان یک ساز و کار مالی موثر در دور زدن تحریم ها سخن می گویند، جای تعجب و تامل است این در حالی است که اروپائیان که خود را به نحوی پایبند به توافقات برجام نشان می‌دادند جدیت لازم و کار عملی را از خود نشان ندادند طبعاً فرصت بسیار اندکی در اختیار آنها وجود دارد تا تعهدات خود را در مجامع بین المللی پیش ببرند به گونه‌ای که بتوانندبافضای مثبتی برماندن در برجام به دولت و ملت ایران نشان دهند.

 

قطعا مهمترین استراتژی دولت باید مقاومت و خوشبین نبودن به رفتارهای اروپایی ها باشد، آمریکایی ها حتی اگر به دنبال وقت تلف کردن نباشند اما جدیتی را در رفتار و اعمال آنها نمی بینیم و اینستکس به معنای تعهد واقعی نیست و گره آنچنانی از مشکلات مبادلات ارزی ما باز نمی شود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.