گروه: اخبار استان خبر: 132267 / تاریخ انتشار : 1398/4/11 ساعت : 10:47

واکنش شهردار یاسوج نسبت به برخورد نامناسب با ارباب رجوع در این نهاد/میز خدمت شهرداری پاسخگوی مطالبات شهروندان است/تخلفات را پیگیری می کنیم

یکی از موضوعاتی که در سیستم اداری باید مورد توجه قرار گیرد، رعایت حرمت ارباب رجوع است این نوع برخورد می تواند علاوه بر به وجود آوردن فضای آرام در محیط های اداری سبب رسیدگی بهتر و بیشتر مراجعان به حقوق و کار آنها شود.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویرخبر؛ یکی از موضوعاتی که در سیستم اداری باید مورد توجه قرار گیرد، رعایت حرمت ارباب رجوع است این نوع برخورد می تواند علاوه بر به وجود آوردن فضای آرام در محیط های اداری سبب رسیدگی بهتر و بیشتر مراجعان به حقوق و کار آنها شود.

 

در همین خصوص گزارشاتی در خصوص برخورد بد با ارباب رجوع در شهرداری یاسوج  توسط برخی شهروندان  ارئه شد، بر همین اساس تحت گزارش مردمی نظر مردم را در رابطه با این نوع برخورد ها جویا شده که مشروح آن در زیر آمده است.

 

یکی از شهروندان در این رابطه گفت: در سیستم اداری یک کارمند باید در هرشرایطی به خواسته های قانونی ارباب رجوع توجه کرده و از طرفی نوع برخورد او با مراجعان مهم است و اجازه ندهد زمان و فرصت کار، فعالیت و خدمت  در رابطه با موضوعات ناچیز به هدر رود.

 

 

از دیگر شهروندان یاسوجی بیان کرد: بنده به عنوان یک ارباب رجوع توقع دارم به خواسته و تقاضای قانونی بنده  توسط کارمند پاسخ داده شود و این موضوعغ نباید سبب شود در محیط اداری برخی افراد برخورد نامناسب داشته باشد.

 

 

این شهروند افزود: هرگونه برخورد بد با ارباب رجوع قابل پیگیری بوده و از طرفی مدیر آن سازمان وظیفه دارد بر کار و تعامل کارمندان خود با ارباب رجوع نظارت داشته باشد.

 

یکی دیگر از شهروندان یاسوجی گفت: اگر در این محیط اداری کارمند نتواند به گونه ای شایسته با ارباب رجوع برخورد کند، مدیر مجموعه وظیفه دارد با پیگیری خواسته های قانونی ارباب رجوع را پیگیری کرده، تا چنین موضوعاتی مشاهده نشود.

 

 

از دیگر شهروندان گفت: وقتی فردی مسوولیتی را قبول می کند او  وظیفه دارد نسبت به جایگاه خود وظیفه شناسی و خدمت را لحاظ کند، اگر در مواردی مانند انتظارات حتی غیر قانونی ارباب رجوع مواجه شد می تواند به گونه ای شایسته او را راهنمایی کند تا مشکل فرد برطرف شود.

 

 

در همین ارتباط باید به موارد قانونی که  یه لزوم تکریم ارباب رجوع اشاره کرده است  به طور خلاصه اشاره کرد

 

در ماده ۳ فصل سوم مصوبه شورای عالی اداری به نام حقوق شهروندی در نظام اداری، با عنوان حق برخورداری از کرامت انسانی و رفتار محترمانه و اسلامی، دستگاه اجرایی موظف شده است که در تمامی فعالیت‌های اطلاع‌رسانی، دعوت‌نامه‌ها، آگهی‌ها، ابلاغ‌ها و هشدارها، از ادبیات محترمانه و غیرتحکم‌آمیز استفاده کند و همچنین مکلفند محیط ارائه خدمت، امکانات و تسهیلات مناسب و شرایط حاکی از احترام به مراجعان را فراهم کند و در مکان‌های ورودی و خروجی دستگاه‌های اجرایی، رعایت حرمت مراجعان رعایت شود.


مهم‌ترین ضمانت اجرایی که در قوانین در مورد رعایت حرمت شهروندان در نظر گرفته شده است، در قانون رسیدگی به تخلفات اداری مورد اشاره قرار گرفته شده است.


در چند مورد از بند‌های این ماده قانونی تخلفاتی ذکر شده است که می‌تواند مصداق رعایت حرمت ارباب رجوع باشد. به عنوان مثال، بند یک ماده ۸ قانون رسیدگی به تخلفات اداری می‌گوید: اعمال و رفتار خلاف شئون شغلی یا اداری، ایجاد نارضایتی در ارباب رجوع یا انجام ندادن یا تأخیر در انجام امور قانونی آن‌ها بدون دلیل، ایراد تهمت و افترا و هتک حیثیت، این موارد را جزو تخلفات به شمار آورده است. پس هرگاه کارمند دولت وظایف محوله خود را در ارتباط با ارباب رجوع انجام نداده و یا تعمدا در انجام این وظایف تعلل یا تاخیر نماید و هیچ گونه دلیل و یا توجیه قانونی نیز نداشته باشد عمل وی مصداق تخلف فوق است.

 

در رابطه با مشکل ذکر شده، پیگیر مدیریت امور شهری یاسوج شده، که مشرروح آن در زیر آمده است.

 

 شهردار یاسوج در گفت و گو با پایگاه خبری تحلیلی بویرخبر گفت: تکریم به معنای واقعی یعنی داشتن تجهیزات لازم برای پاسخگویی به شهروندان است، بر همین اساس در یک فضای فیزیکی مناسب و همچنین یک فرد اثر گذار با تمام امکانات در بخش های مختلف عمران، شهرسازی، امور مالی و سایر بخش ها برای خدمت به ارباب رجوع تحت عنوان میز خدمت در نظر گرفته شده و در حال فعالیت است.

 

مقدم بیان کرد: با توجه به اینکه فعالیت های شهرداری در بسیاری از امورات شهری به دفاتر پیشخوان برون سپاری شده است، اگر در فرایند کار بین پیش خوان و شهرداری و حتی نظام مهندسی در هر شرایطی  از جمله خستگی توصیه شده است همکاران رعایت انصاف را در برخورد داشته و به عنوان یک دستگاه از رده های عمومی و خدمات گسترده برای ارباب رجوع احترام قائل باشد.

 

وی اظهار کرد: شهروندان محترم می توانند تخلفات را از طریق بازرسی این سازمان و از طریق سامانه 137 بیان کرده تا ما بتوانیم به مردم پاسخگو باشیم.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.