گروه: اخبار استان خبر: 131876 / تاریخ انتشار : 1398/4/5 ساعت : 10:09
معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان:

وجود قاضی ویژه اطفال در استان/با سامانه سجام ناظران قوه قضائیه در استان باشید/بدون داور به بنگاه های معاملاتی نروید

حسنی: خواهش من از مردم این است که وقتی برای معامله به بنگاه های املاک یا خودرو مراجعه می کنند یک داور که اگاه از حقوق یا معامله باشد را انتخاب کنید چرا که این داور رای صادر می کند و گاهی دیگر نیاز به مراجعه به دستگاه قضایی نیست؛ اکنون هم داوری اتاق تعاون راه اندازی شده است داوری اتاق اصناف و داوری اتاق بازرگانی را نیز فعال تر کردیم.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در گفت و گو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس،  به پرونده های قضایی استان اشاره کرد و گفت: تقریبا می توان گفت تاکنون هیچ کدام از ما نبوده که به بنگاه های مشاور املاک مراجعه نکرده باشد که می توان گفت مصیبت عظمای دستگاه قضای امار زیاد ناشی از شکایت ها مردم از این نوع معاملات است.

 

سید عیسی حسنی بیان کرد: بررسی کردیم و دیدیم که یکی از زیر ساخت های حقوقی بسیار مفید ما، احیای داوری در پرونده ها است. داوری قضایی حقوقی یک بخش از آیین دادرسی مدنی است که سالهاست مغفول مانده ولی در صورت احیا تا 40 درصد می تواند آمار پرونده های ورودی به دادگستری را کم کند. وقتی که می گوییم آمار کم شود منظور این نیست که ما نفعی ببریم مردم مجبور هستند هزینه دادرسی پرداخت کنند و وقت خودشان و خانواده شان را در این راه بگذارند.

 

وی بیان کرد: با داوری خیلی از این مسائل حل می شود یا فشار مالی و رروح و جسمی بر مردم کم می شود، ما قراردادها را اصلاح کردیم و در بند هشت قراردادهای خودرو و املاک صراحتا قید نمودیم که اختلافات ناشی از اجرای این قرارداد به داور مرضی الطرفین یا داور نهاد داوری یا فلان داور یا موسسه داوری ارجاع داده می شود.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: خواهش من از مردم این است که وقتی برای معامله به این بنگاه ها برای معامله مراجعه می کنند داوری که اگاه باشد را انتخاب کنید چرا که این داور رای صادر می کند و گاهی دیگر نیاز به مراجعه به دستگاه قضایی نیست رای این فرد نیز قابل اجرا و در برخی موارد قطعی است. اگر داوری احیا شود، لازم نیست که برای یک اختلاف جزیی قراردادی طرفین چند سال مصیبت بکشند و دادگاه بروند و وقت بگذارند و هزینه کنند که نهایت شاید به نتیجه دلخواه هم نرسند، ولی با این روش مردم ظرف مدت یک ماهه و حتی کمتر به نتیجه می رسند.

 

حسنی تصریح کرد: اما سوال اینجاست که این داور را چگونه انتخاب کنیم ما برای این کار نهادها و موسسات داوری استان را فعال کردیم و داوران آموزش داده و یا در حال اموزشیم. اکنون هم داوری اتاق تعاون چه برای عموم و چه تعاونی داران، راه اندازی شده است. داوری اتاق اصناف به صورت ویژه اختلافات ناشی از معاملات اصناف را پوشش می دهد. داوری اتاق بازرگانی را نیز که قدیمی ترین مرجع داوری استان است را هم فعال تر کردیم. مردم توجه کنند که موسسات خصوصی داوری هم در کل راه اندازی شده است.به اتاق اصناف اعلام که لیست این داوران را نیز باید به بنگاه ها داده نا در منظر معامله گران قرار دهند و انها هم با اختیار داور خود را برای اختلاف احتمالی آینده انتخاب و در بند 8 قرارداد قید کنند و وظیفه نظارت بر تکمیل این بند برعهده بنگاهدار است.

 

وی ادامه داد: اگر کسی در این خصوص به اطلاعات بیشتری نیاز دارد به معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در یاسوج خیابان شهادت 8 مراجعه کند یا در وقت اداری با شماره تلفن 07433221104 تماس حاصل و با کارشناسان این معاونت صحبت کنند. احیای نهاد داوری و حل اختلافات از طریق داوری نه تنها به نفع اقتصاد مردم و موجب کاهش فشارهای وارده به طرفین در مراحل دادرسی است، بلکه با کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی فرصتی به خادمین مردم در این قوه داده می شود تا کیفیت و سرعت رسیدگی به پرونده ها را بالا ببرند.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اقدامات و فعالیت های دادگستری استان گفت: دستگاه قضا در سه حوزه ورود کرده است حوزه اول در بحث آسیب هایی بوده است که در حوزه مدیریت شهری وجود داشته، مثلا در سیل اخیر که رخ داد شبانه روز نظارت داشتیم و نقطه به نقطه حضور پیدا می کردیم با مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی با مسئولان شهرداری ها ارتباط داشتیم.

 

حسنی ادامه داد: حوزه دوم نیز حوزه خانواده هاست در این حوزه اقدامات بسیار خوبی در جهت تحکیم بنیان نهاد خانواده انجام شده است. بیش از 10 هزار نفر ساعت کارگاه یعنی 300 کارگاه در سال گذشته داشتیم این تعداد کارگاه در استان کوچکی مثل استان ما واقعا کم نظیر است، که برگزاری این کارگاه ها نیز نتایج خوبی به همراه داشته است. از جمله اینکه 21 درصد آمار صلح و سازش در پرونده های طلاق بالا رفته است یعنی عملا این مقدار امار طلاق کاهش داشته است.همچنین در حوزه امنیت بیش از 18 درصد از آمار جرایم خشن ما کاهش پیدا کرده است.

 

وی تصریح کرد: استان ما بعد از کیش امن ترین استان کشور اعلام شده است که این نیز به دلیل اقدامات دستگاه قضایی در استان است که این امنیت نیز به برکت خون شهدا و تلاش دست اندرکاران و همکاری خود مردم ایجاد شده است.

 

معاون فرهنگی دادگستری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: در حوزه ملاقات فرزندان طلاق نیز ورود کردیم با توجه به اینکه قبلا فرزندان طلاق باید می رفتند در محیط کلانتری و پاسگاهها پدر و مادر را ملاقات می کردند و این اسیبهای جدی بر این اطفال وارد می کرد لذا ما مرکزی با محیط زیبا و جذاب با حضور مسئولان مربوطه افتتاح کردیم که فرزندان در محیطی آرام پدر و مادرش را ملاقات می کنند. این از جزئی ترین اقدامات ماست.

 

حسنی تصریح کرد: در حوزه آسیب های شهری نیز در برخی مکان ها از جمله شهرک امام حسین(ع) ورود کردیم در آن مکان مجتمع هایی بودند که سرو سامان درستی نداشتند. لذا ما حضورا با اهالی و مردم انجا صحبت کردیم و انها هم استقبال کرده و هیئت مدیره تشکیل دادند. در این مکان ها ساماندهی های انجام شد زیرساخت های اجتماعی را بهتر کردیم، بسیاری از مجتمع های آپارتمانی ما اختیارات و توانایی های خودشان را نمی دانند و این باعث می شود شهر به وضعیت های نا مناسبی دچار شود.  قضات ما علاوه بر کار قضایی در سال گذشته به صورت جهادی در بیش از 60 مدرسه پسرانه و دخترانه و خوابگاه طرح قاضی در مدرسه را اجرا کردند.

 

وی افزود: ما آینده را روشن می بینیم همکاری هایی که در استان در معاونت اجتماعی استانداری صورت می گیرد و در حوزه بانوان خوب است در حوزه زنان و اطفال ورود کردیم، کنوانسیون ژنو را در خصوص حقوق اطفال در محاکم اجرایی می کنیم برای قضات دوره هایی برگزار کردیم و سال گذشته گواهینامه بین المللی زیر نظر سازمان ملل متحد به این قضات ارائه داده شد، اکنون اگر طفلی مرتکب جرمی سده یا مجنی علیه واقع شود، قاضی ویژه اطفال داریم که این قضات دقیقا می دانند چگونه باید با اطفال، این سرمایه های آینده کشور رفتار و چه حمایت هایی از این افراد شود.

 

حسنی عنوان کرد: ابزار کار ما در معاونت پیشگیری از وقوع جرم زیاد است گزارش هایی که ادارات می دهند، گزارش های مردمی، اطلاعات خودمان که ضابطین اطلاع می دهند، البته در همین راستا ما سامانه ای راه اندازی کردیم که برای معرفی آن نیز در عید فطر بیش از 10 هزار بروشور بین مردم توزیع شد که مردم ناظران قوه قضائیه باشند به عبارت دیگر چشم و گوش دستکاه قضایی باشند. مثلا فراوان اتفاق می افتد، جرمی در یک مکان دور افتاده یا در خفا در حال رخ دادن است و البته، کسی مطلع نمی شود تا زمانی که جرم رخ دهد و بعد می گویند دستگاه قضا برخورد کند.در حالی که اگر در مراحل اولیه کسی به ما اطلاع می داد براحتی جلویش گرفته می شد.

 

وی تصریح کرد: این ناظران در سامانه ای به نام سامانه سجام که سامانه جامع اطلاعات مردمی است که طبقه بندی کاملا محرمانه دارد و هیچکس دسترسی به اطلاعات انرا ندارد در حال حاضر قریب به 700 نفر از مردم استان عضو این سامانه هستند و در حال افزایش است.

 

معاون پیشگیری از وقوع جرم استان عنوان کرد: چیزی که مردم می خواهند نیز نظارت است مثلا ما می بینیم که طی سالیان سال یک برج 10 طبقه ساخته می شود و یا در حاشیه رودخانه ساخت و سازهایی در حال انجام است، هیچ مرجع دولتی یا شخصی جلوی تخلف و جرم را نمی گیرد و حتی به ما هم اطلاع نمی دهد ولی وقتی یک باره رسانه ای شد به ما دستگاه قضایی می گویند برو یک روزه تخریبش کن. یامثلا اختلاسی طی سالها رخ می دهد و ما بعد از چند سال متوجه می شویم این جا اگر یک کارمندو حتی ارباب رجوع هم متوجه شود و اطلاع دهد ما سریع برخورد می کنیم.

 

حسنی بیان کرد: شخصی که در سامانه سجام ثبت نام می کند را گزینش می کنیم فرد متقاضی می شود ما نیز از طریق منابع خودمان بررسی می کنیم که سابقه کیفری نداشته باشد، مغرض نباشد، سطح بلوغ فکری داشته باشد بعد جذب می شود از این طریق مردم خودشان می توانند ناظر باشند.

 

وی طریقه ثبت نام در این سامانه را اعلام کرد و گفت: مردم از دو طریق می توانند ثبت نام کنند یک از طریق مراجعه به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در یاسوج شهادت 8 و مرحله دوم از طریق جست و جوی عبارت سجام معاونت پیشگیری و اطلاعات مردمی قوه قضائیه است و خودشان براحتی از طریق اینترنت می توانند ثبت نام کنند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.