گروه: اخبار استان خبر: 131625 / تاریخ انتشار : 1398/3/29 ساعت : 14:10

تغییر رویکرد آل سعود در سوریه

همزمان با شکست بسیاری از گروه های تروریستی در سوریه در هشت سال گذشته و کوتاه شدن دست سعودی ها به عنوان یکی از حامیان اصلی تکفیری ها در این کشور، آل سعود این بار نقشه جدیدی را برای نفوذ بیشتر در سوریه طراحی کرده، نقشه ای که بوی توطئه دیگر از آن به مشام می رسد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس همزمان با شکست بسیاری از گروه های تروریستی در سوریه در هشت سال گذشته و کوتاه شدن دست سعودی ها به عنوان یکی از حامیان اصلی تکفیری ها در این کشور، آل سعود این بار نقشه جدیدی را برای نفوذ بیشتر در سوریه طراحی کرده، نقشه ای که بوی توطئه دیگر از آن به مشام می رسد.

آل سعود که در سال های اخیر با شیوه کشتار و حمایت از گروه های تروریستی - تکفیری به دنبال نفوذ و تسلط در منطقه و جهان اسلام بوده، با ناکارآمد و هزینه بر بودن این شیوه، به دنبال تغییر رویکرد خود در منطقه می باشد و در این مسیر ابتدا کشور عراق و پس از آن سوریه را هدف گرفته است.
راهبرد پیشین آل سعود در منطقه به ویژه در کشورهای سوریه و عراق، حمایت همه جانبه از گروه های تروریستی - تکفیری بوده و ثمره چند ساله آن کشتار مردم این کشورها و ویرانی عراق و سوریه بوده است؛ با توجه به اینکه مردم این کشورها و حکومت های آنها در سال های اخیر متوجه این توطئه آل سعود شده اند، از این رو مقامات سعودی حدود دو سال است که شیوه خود را در عراق و در روزها و ماه های اخیر در سوریه تا حدود زیادی تغییر داده اند و به دنبال نفوذ در میان قبایل و عشایر این دو کشور و به سخن دیگر نفوذ نرم می باشند.
البته نه اینکه این شیوه خواسته آل سعود باشد، بلکه دلیل اصلی این تغییر شیوه مقامات سعودی در کشورهای عراق و سوریه، نابودی گروه تروریستی - تکفیری داعش توسط جبهه مقاومت اسلامی و تا حدود زیادی، دیگر گروه های تکفیری بوده است. همچنین باید شکست سیاست های تجاوزگرانه آل سعود در یمن و کشتار و ویرانی این کشور مسلمان نشین در تغییر رویکرد مقامات سعودی را در نظر داشت که بالاخره با فرار عبدربه منصور هادی رییس جمهور مستعفی و فراری یمن به آمریکا تمامی معادلات آل سعود در منطقه به هم ریخت چرا که دلیل و بهانه اعلامی حملات و تجاوز سعودی ها به یمن در چهار سال گذشته بازگرداندن منصور هادی به قدرت بوده که با فرار وی به آمریکا این بهانه نیز از آنها گرفته شده است.
رسانه های منطقه ای و بین المللی در چند روز گذشته اخبار سفر «ثامر السبهان» وزیر مشاور سعودی در امور خلیج فارس، به همراه «جوئل رابین» معاون وزیر خارجه آمریکا و «ویلیام روباک» سفیر سابق آمریکا در بحرین به استان «دیرالزور» در شرق سوریه که هفته گذشته انجام شد را پوشش دادند، سفری که همچنان جزئیات جدیدی از این دیدار و اهداف آن منتشر می‌شود.
بر اساس گزارش الجزیره، در میانه افزایش تنش میان عشایر عربی و نیروهای دموکراتیک سوریه که اغلب آن‌ها از کردها هستند، آمریکا تلاش دارد از میزان آن بکاهد و عربستان سعودی نیز به سران عشایر وعده کمک (مالی) در قبال پذیرش شروط خاصی را داده است.
این سه مقام سعودی و آمریکایی پنجشنبه هفته گذشته در سفری غیر منتظره وارد پایگاه نیروهای آمریکایی در استان دیرالزور در شرق سوریه شدند و با سه تن از سران عشایر منطقه و تعداد زیادی از فرماندهان کُرد دیدار و در خصوص آینده منطقه پس از نابودی گروه تروریستی داعش که هشت سال پیش توسط آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی برای کشتار مردم دو کشور عراق و سوریه و ویرانی این دو کشور ایجاد، تجهیز و حمایت شد، گفت وگو کردند.
منابعی در داخل این نشست به الجزیره گفتند که ثامر السبهان به رهبران عشایر سوری گفته است که در ازای عدم درگیری با کردها و قطع ارتباط با ترکیه و قطر، عربستان سعودی نیز از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی و بازسازی روستاها و پرداخت غرامت به خسارت دیدگان و همچنین مشارکت دادن عشایر در اداره منطقه از آن‌ها حمایت خواهد کرد.
شرط ریاض برای قطع ارتباط با ترکیه و قطر در حالی است که آنکارا در مناطق تحت نفوذ خود در شمال سوریه نقش ویژه‌ای به عشایر داده است و سعودی‌ها از نفوذ ترکیه پس از شکست تروریست‌های همسو با ریاض در جنوب سوریه، هراس دارد.
این نشست در حالی برگزار شد که آمریکا و عربستان سعودی چندی پیش نیز گروه معارض «التیار العربی المستقل» (جریان عربی مستقل) را در شرق سوریه تشکیل دادند.
نکته جالب اینجاست که مقامات سعودی در سال های گذشته همواره از گروه های تروریستی در سوریه حمایت کرده اند و به عشایر سوری کم توجهی کرده اند؛ حتی آل سعود سه سال پیش به کردهای سوری پیشنهاد جنگ با ارتش و حکومت سوریه با حمایت همه جانبه را داد که کردها قبول نکردن با طناب پوسیده مقامات سعودی به چاه بیفتند.
آمریکا در شمال و شرق سوریه حدود ۶۰۰ نیرو مستقر کرده و چند پایگاه نیز ایجاد کرده است و در چند سال گذشته حمایت های زیادی از کردهای سوری کرده تا آنها را به جنگ با حکومت سوریه تشویق کند، اقدامی که مقامات سعودی نیز انجام داده اند، ولی واشنگتن و ریاض تا این لحظه نتوانسته اند کردها را با امیال خود در سوریه همراه کننند.
شواهد موجود نشان می دهد که آمریکا و عربستان با برچیده شدن بساط گروه تروریستی داعش در سوریه و شکست دیگر گروه های تکفیری در این کشور و تجمع آنها در استان ادلب در شمال غرب سوریه که در اصل از بین رفتن بازوهای واشنگتن و ریاض در منطقه بوده اند به هر طریقی برای نفوذ در شمال سوریه و حفظ آن شیوه جدیدی را در پیش گرفته اند که با هوشیاری عشایر عرب و کردها در شمال این کشور، این نقشه دشمنان مردم سوریه نیز برآب خواهد شد.

انتهای پیام/ایرنا

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.