گروه: اخبار استان خبر: 131608 / تاریخ انتشار : 1398/4/2 ساعت : 08:36
در همایش علمی انجمن بسیج حقوق دانان در سپاه فتح استان مطرح شد:

آمریکا تا تسلیم محض ایران از پا نخواهد نشست/ مشکل ایران با آمریکا ذاتی و ساختاری است

همایش علمی انجمن های تخصصی حقوقدانان در سپاه فتح استان به همت سازمان بسیج حقوقدانان استان برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ به نقل از بویرخبر  همایش علمی انجمن های تخصصی حقوقدانان در سپاه فتح استان  به همت سازمان بسیج حقوقدانان استان  برگزار شد.

 

 رزمایش علمی انجمن های تخصصی با سازماندهی نیروهای متخصص در حوزه قضایی و حل مشکلات اجتماعی استان بوده، که این رزمایش در سراسر کشور به صورت همزمان برگزار می شود، و شامل جمع حاضر از وکلا، مسئولان قضایی، دانشجویان، اساتید، سازمان ثبت اسناد و املاک است.
 
 
 
در این مراسم عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج  به عنوان تحلیلگر سیاسی گفت: در یک سال گذشته فشار هایی جهت کشاندن مسوولان و ملت ایران بر روی میز مذاکره پیرامون  برجام و  مسائل موشکی شکل گرفته بود، از طرفی در محافل علمی و آکادمیک و حتی در بین  دانشگاه هایان مطرح است که آیا وارد چنین مذاکراتی شویم یا خیر؟ و از طرفی  این موضوع مطرح است تا چه زمانی بایدسیاست خارجی انقلابی را پیش ببریم؟  و آیا امکان تداوم این موضوع وجود دارد یا خیر و اگر قرار است توسعه پیدا کرده و یا اگر قرار است وضعیت کشور در افق 1404 در حوزه سیاسی، اقتصادی و علمی دارای رتبه بهتری باشد آیا با این سیاست خارجی  و اینگونه تعامل با نظام بین المللی امکان پذیر است؟
 
 
 
باقری در ادامه افزود: در بین سیاسیون مطرح است که چه کسی  سبب شد مذاکره به نتیجه نرسد، یا چه دلیلی سبب تحریم هایی مانند دهه 80 شد، از طرفی باید اشاره کرد مسئله تعامل ایران با نظام بین الملل مربوط به چهل سال گذشته انقلاب نبوده است و همیشه نوعی تعارض با قدرت های بزرگ وجود داشته است، در هر زمان فارغ از نوع نظام و  قدرت های بزرگ‌ یک‌نوع نگاه  محترمانه  و توام با عزت و برابری وجود نداشت  و همیشه نگاهی  از طرفی قدرتمندان از بالا به پایین بود و یکی از دلایلی که   مردم ایران  در مقابل استبداد نظام شاهنشاهی ایستادگی کند، همین موضوع سیاست خارجی بود، زیرا در شعارهای مردم استقلال مسئله مهمی بود که نمونه آن مبارزه با کاپیتولاسیون و انقلاب سفید را می توان نام برد که مردم در برابر آن ایستادگی کردند، بنابراین انقلاب کشور ما پاسخی  به نوع رابطه با ساختار نظام بین الملل بود زیرا در هیچ زمانی در رابطه با این ساختار منتفع نشدیم و حتی زمانی که اعلام بی طرفی کردیم مانند جنگ جهانی اول یا جنگ جهانی دوم باز کشور ایران به بهانه های واهی اشغال شد.
 
 
باقری گفت: اگر در شرایط حاضر  به یک تعامل با ساختار نظام بین الملل وارد شویم آیا مشکلات حل خواهد شد؟ یا توسعه بیشتر خواهد بود؟ باید گفت خیر زیرا  فرقی نمی کند چه جناح، چه شخصی رهبر  باشد زیرا مشکلات ما  با ساختاربین الملل ذاتی و ریشه ای شده است، که  وابسته به جبر شامل جبر جغرافیایی بوده است زیرا در یک‌محیط پرتنش به نام‌ خاورمیانه قرار داریم که دیگر کشورها اجازه تعامل مستقل را نمی خواهند داشته باشیم، اما کشور ما می خواهد این موضوع را دنبال کند  در همین رابطه زمانی در خاطرات محمدرضا پهلوی میگفت  اگر میتوانستم کشورم را به همسایگی کشور سوئیس میبردم و کشورهای اروپای شرقی و اسکاندیناوی میبردم.
 
 
 
 عضو هیئت علمی دانشگاه یاسوج بیان کرد: زمانی که در جنگ های جهانی اعلام بی طرفی میکردیم اما کشور را اشغال و غارت کردند، که سبب فقر و کشته شدن بسیاری از مردم کشور ما شد، بنابراین باید گفت منفعل بودن و اعلام بی طرفی ما نمی توانست هزینه های کشور را کم کند.
 
 
 
وی در خصوص دیگر مشکلات ما با نظام بین الملل بیان کرد: ازدیگر مشکلات ما با نظام بین الملل قرار گرفتن در کنار قدرت های بزرگ است، در همین ارتباط در کتاب ها نوشته شده است  جنگ سرد  بین شوروی و آمریکا  از ایران شروع شده است و اولین موضوعی که در سازمان ملل ثبت  و  بیان کردندباید پیگیری شود مسئله ایران بود در آن موقع شوروی  به یکی از دو قطب  جهان تبدیل شد و ایران در همسایگی آن قرار داشت، در شرایط حاضر با قدرت گرفتن چین،بنابراین  ایران  در کنار چین قرار گرفته یعنی ما در کنار دشمنان آمریکا یعنی چین، کره شمالی قرار گرفته ایم بنابراین باید گفت آمریکایی ها به یک تعامل ساده بسنده نکرده و امروز در نوع تعامل ها دقت کرد زیرا آنها به یک‌تعامل حداقلی نیاز ندارند و بنابراین باید گفت آنها خواستار بازگشت به گذشته و دوران پهلوی هستند.
 
 
باقری در خصوص دیگر مشکلات ساختاری ایران با نظام بین الملل به موضوع انرژی اشاره کرد و گفت: ایران‌در کانون انرژی جهان  قرار دارد و مهمترین منابع نفت و گاز جهان در  ایران قرار دارد و دو کشور نفت خیر مانند کانادا  به نوعی از آمریکا حرف شنوی دارند و از طرفی نیجریه، عراق، قطر، کویت، امارات، عربستان،  آنها هم به همین شکل اما دو کشور نفت خیز مانند ونزوئلا و ایران از آمریکا تبعیت نمی کنند، از طرفی  زمانی که آمریکا بیان کرد  قصد به صفر رساندن نفت خود را داریم، روس ها نفت خود را افزایش دادند و به نوعی با آنها همراهی کردند، اما دو کشور نفت خیز ایران و ونزوئلا در مدار قدرت نفت ایران نیست  و آنها به همین دلیل با ایران مشکل دارد، زیرا آینده قدرت جهان وابسته به انرژی است،
 
 
 
 
وی گفت : امروز بسیاری از کشورها  بخش زیادی از انرژی خود را از ایران خریداری میکنند و این برای آمریکایی ها مشکل است، بنابراین آمریکا درصدد است مدیریت ایران را برعهده بگیرد  تا بتواند رقبای خود را کنترل کنند؛ مشکل آمریکا ذاتی است و به دلیل جناح ها یا گروه های سیاسی  و رابطه آن ها با آمریکا نیست که به عنوان مثال همان زمان وقتی صحبت از گفت و گوی تمدن ها شد، ایران جزء کشورهای تروریست و همچنین محور شرارت نامیده شد.
 
 
 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه در خصوص دیگر مشکل ساختاری ایران با نظام بین الملل خصوصا آمریکا گفت: آمربکاییها بعد از جنگ جهانی دوم‌ متعهد به تامین امنیت اسرائیل شدند  و آنها تا زمانی که امنیت اسرائیل  محقق نشود دست بردار نخواهند بود،  و سوالی پیش می آید که ایران آغازگر جنگی نبوده است یا کشور ما دور از مرزهای اسرائیل است و امکان جنگ زمینی وجود ندارد یا شاید بیان شود جنگ بین ایران و اسرائیل صفر خواهد بود یا به صورت نیابتی خواهد بود اما آمریکا همین موضوع را هم نمی خواهد، زیرا نگرانی اصلی این کشور در شرایط حاضر از ایران است، بنابراین    مشکل آنها با ایران فقط  موضوعاتی مانند هسته ای یا دیگر موضوعات نخواهد بود.
 
 
 
وی در ادامه بیان کرد: ما جزء کشور های که اکثریت شیعه را در اختیار داریم و امروز اختلافات اهل سنت و تشیع مطرح است، که این موضوع  و از دوره شاه عباس تا به امروز هم  وجود داشته و  سبب تعارض با دیگر کشورها می شود و  از طرفی برنامه های مذهبی را عامل دشمنی با ایران میدانند.
 
 
 
باقری گفت: در دوره رضا شاه بحث عرب و فارس به وسیله موضوعات ملی تا حدودی رفع شد اما در طول تاریخ این موضوع ادامه داشته است و این موضوع سبب  شد عربستان نگرانی هایی نسبت به منطقه و ایران و رهبر ایران داشته باشد، از طرفی  آنها  در زمان پهلوی هم حسادت به ایران داشته که چرا باید آنها ژاندارم‌ منطقه باشند و  وقتی می بینند ایران در یمن، عراق، سوریه، افغانستان حضور دارد برای او قابل تحمل نیست.
 
 
عضو هئیت علمی دانشگاه یاسوج در پایان گفت: رسالت ها و اهداف کشور ایران با غرب بیگانه بوده است و امروز باید سیاست های ایران بر مدار  توسعه های درون زا و تولید داخلی باشد بنابراین کسانی معتقد هستند تمام مشکلات ما از غرب است و باید با آنها سازش داشته،  اما آنها تسلیم محض ایران را می خواهند.
 
 
در  ادامه رئیس دادگاه  های عمومی شهرستان بویراحمد در این مراسم گفت: آقای باقری شما فقط نظرات دشمنان را بیان کردید و توجهی به ظرفیت های داخلی و راه های پیشرفت ها نشد.
 
 
نیکمرام بیان کرد: ما با شعار انقلاب نه شرقی و نه غربی پیروز شدیم و زمانی محمد رضا در دامان آمریکا بود اما شکست خورد و امروز اگر‌ ایران در دامان روسیه و چین هستند آنها نفت را به قیمت بین الملل خریداری می کنند  بنابرین نباید به آنها اطمینان کرد.
 
 
 
وی در مورد خصوصیات افراد بسیجی بیان کرد: شجاعت و شهامت و روحیه شهادت طلبی از جمله خصوصیات بسیجی ها است از طرفی  آنها به استقامت و پایداری نیازمند هستند.
 
 
 
 
نیکمرام در خصوص مشکلات در حوزه دادگاه های استان گفت:  اولین مشکلات آمار زیاد جرم و جنایت در دادگاه های استان است، به عنوان مثال در فضای مجازی خواندیم که با اینکه جمعیت  کشور ما از ژاپن  کمتر بوده اما جرم و جنایت در کشور ما بیشتر است.
 
 
و در ادامه افزود:  کمبود تعداد قضات در دادگاه های استان، کمبود اعتبارات، نقص قوانین و قانون های احساسی و همچنین جمع آوری های موارد قانون توسط افراد غیر متخصص مانند شورای حل اختلاف، قوانین کارشناسان را می توان نام برد از جمله آنها است.
 
 
 
تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 8 نظر
بنیامین
1398/4/2 - 10:14
مشکلات ما داخلی است ربط چندانی به آمریکا ندارد
rateup 0
 ratedown 0
باربرد
1398/4/2 - 10:14
با این شرایطی که گفته شده همیشه باید منتظر دشمنی آمریکا باشیم
rateup 0
 ratedown 0
سعید
1398/4/2 - 10:15
چهل ساله داریم تحریم میشیم اما هنوز اقتدار و امنیت داریم و شکست نخواهیم خورد
rateup 0
 ratedown 0
زهر
1398/4/2 - 10:16
درود بر دکتر باقری خیلی خوب توضیح دادین
rateup 0
 ratedown 0
سحر
1398/4/2 - 10:17
اگر ایران در کانون انرژی دنیا قرار دارد چرا از این ابزار به عنوان قدرت و مقابله با دشمنان استفاده نمیکنه مثلا تنگه هرمز بسته بشه توسط ایران
rateup 0
 ratedown 0
جلال
1398/4/2 - 10:18
جنگ و جدال بین آمریکا و ایران پایان ندارد
rateup 0
 ratedown 0
فلاح
1398/4/2 - 10:19
آمریکا اینقدر با دم شیر بازی نکند چون منافعش در منطقه در خطر موشک های دوربرد ایرانی است
rateup 0
 ratedown 0
یاسمن
1398/4/2 - 10:20
آمریکا به استقلال و منافع ایران احترام بگذارد
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.