گروه: اخبار استان خبر: 130994 / تاریخ انتشار : 1398/3/20 ساعت : 16:12
در آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مطرح شد:

خجالت آور است که مردم شما خدماتشان را از سایر استان ها بگیرند/در استخدام ها فرقی از بهمئی تا بویراحمد نباشد/توصیه رئیس جدید دانشگاه به سیاسیون+تصاویر و فیلم

قائم مقام وزیر بهداشت:شما در استان قائم مقام وزیر هستید سلامت مردم به شما سپرده شده است از الان تا زمانی که هستید خواب و استراحت زیاد برای شما حرام است یکی از هم استانی های شما قرار است در استان دیگر رئیس دانشگاه باشد که در جلسه هستند به این موضوع توجه کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس آیین تکریم و معارفه رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج با حضور قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد.

 

استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این آیین گفت: نظام ما در هر حوزه دست آوردهای مختلفی داشته است که برای ما افتخار است و در بخش پزشکی دست آوردهایی داشته است که قابل مقایسه با هیچ برهه ای تاریخ کشور نیست دولت نیز با پیگیری طرح تحول سلامت اتفاقات خوبی دنبال کرد و تحولی ایجاد کرد که قابل مقایسه با هیچ برهه ای از انقلاب در کشور نبوده است.علی محمد احمدی بیان کرد: در سال ۹۷با بهره برداری از چهارصد تخت جدید استان را به ترازی رساند که امروز ادعا کنیم از نظر مراکز بهداشتی و درمانی و بیمارستان و تجهیزات در سطح استان های برخوردار هستیم، ما در استان نیاز به مهندسی در بهره برداری از منابع داریم، فرصت دسترسی مردم به تخت بیمارستانی را فراهم کردیم اما نیاز است که زمینه بهره مندی هدفمند و ثمر بخش از آن را داشته باشیم.


وی لفزود:  تقویت در درجه اول مربوط به کادر پزشکی است، خواهش اول من این است که به این نکته توجه کنید و سرمایه گذاری بزرگ دولت بتوانیم بهره کافی را ببریم.

 


احمدی ادامه داد: انتظار ما از علوم پزشکی این است که ساز و کار مدیریت در درون دانشگاه در بخش آموزش و بهداشتی و درمانی مجزا از سایر بخش ها باشد، قانون مندی و ضابطه مندی و فرصت به جوانان باید در دستور کار رئیس دانشگاه باشد، حیف است که در اثر یک سری موارد قومی قبیله ای نخبگان خودمان را کنار بزنیم؛ از این نخبگان استفاده کنیم چیزی که دولت باید انجام دهد آوردن امکانات بود در سال گذشته ما به اندازه آنچه که از نظر فیزیکی هزینه این بیمارستان هزینه کردیم تحیهزات وارد بیمارستان کردیم.

 

وی گفت: در بعد نیروی انسانی و نگهداری از تجهیزات کارهای خوبی انجام شد امیدواریم بتوانیم بسته خدمات بهتری به مردم ارایه دهیم که همه راضی باشند و مردم احساس کنند در سایه تدبیر ما، هدیه جمهوری اسلامی به مردم هدیه ای موثر و اثر بخش بوده باشد.

 


استاندار در پایان گفت: کار کردن در استان به صعه صدر، تلاش و خون دل خوردن نیاز دارد که کمی سخت است، آقای ایلامی خیلی زحمت کشیدند و آقای یزدانپناه اگر کاستی های بوده بر طرف کنند.

 

حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت گفت: تودیع و معارفه های زیادی رفتم همچین مراسم با شکوهی ندیده بودم، اهداف نظام سلامت تا سال ۲۰۰۸سه هدف بود هدف اول افزایش سلامت بود هدف دوم نظام های سلامت محافظت مالی از مردم و بیماران در مقابل مخاطرات مالی بیماران است؛ هیچ جای دنیا درمان ارزان نیست که این هدف سه شاخص اصلی دارد که هر کدام را از یزدانپناه می خواهم.

 

وی افزود: اول کاهش پرداختی از جیب مردم است بدترین نوع تامین مالی در نظام های سلامت پرداختی از جیب مردم است طبق تعریف پرداختی است که موقع دریافت خدمت انجام می شود ارایه کنندگان خدمت این نوع پرداخت را ترجیح می دهند، اما بدترین نوع پرداخت از جیب بود قبل از طرح تحول ۵۰ درصد بود بعد از طرح تحول به۳۰درصد رسیدیم.

حریرچی ادامه داد: هدف سوم افزایش رضایت مندی مردم به نظام سلامت است که در کشور مورد غفلت قرار می گیرد مردم انتظار دارند کرامت شان حفظ شود متاسفانه خیلی وقت ها می رسانیم ارایه کنندگان خدمت سلام هم به بیمار نمی دهند وقتی مریض وارد می‌شود نمی ایستند در اروپا اگر مریضی را معاینه کنید خودتان را معرفی نکنید از شما شکایت می کنند این هدف خیلی مهم است .


وی گفت: ما با منابع موجود حداکثر سلامت را به دست بیاوریم می گویند سلامت بیشتر با پول موجود خیلی از امکانات بهداشتی ما راکد است برخی از جاهای دولتی ما یک ساعت کار مفید ندارند، ما تعهد کردیم تا سال ۱۴۰۴ به پوشش همگانی سلامت برسیم سه ضلع دارد .قائم مقام وزیر بهداشت گفت: شما در استان قائم مقام وزیر هستید سلامت مردم به شما سپرده شده است از الان تا زمانی که هستید خواب و استراحت زیاد برای شما حرام است یکی از هم استانی های شما قرار است در استان دیگر رئیس دانشگاه باشد که در جلسه هستند به این موضوع توجه کنند.
حریرچی ادامه داد: من رییس دانشگاه اگر خدمت خوب نکنم خیانت کرده ام خیانت در امانتی که مردم به من سپرده اند؛ هیچ کاری در نظام سلامت نباید انجام شود مگر اینکه فقرا از آن بهره مند شوند امروز فقرا بهره مند شوند بقیه هم بهره مند می شود ما هیچ وی آی پی و قوم و خویش نداریم، از یزدانپناه درخواست دارم این خدمات را ارایه دهند زیر ساخت کم دارید اما چیز عمده ای کم ندارید حیف است که این خدمات باشد اما مردم استان درصد قابل توجهی از خدماتشان را از سایر استان ها انجام دهند به نظر من خجالت آور است.

 وی ادامه داد: از رئیس دانشگاه شفافیت می خواهم، یکی دیگر عدالت است باید در بکارگیری نیروهای هیچ فرقی بین کسی که از بهمئی می آید تا بویراحمد نباشد اگر تبعیض قایل شویم کسی که فرزند روستایی زاده است تا کسی که فرزند من است، اولویت با فرد کشاورز است، به کار گیری نیرو منحصرا با آگهی باشد، عدالت مهمترین چیزی است که باید رعایت شود رعایت قانون رعایت عدالت مثل ناموس مسولان است تبعیض نباید در قانون گنجانده شود.


حریرچی ادامه داد: برای تجهیز بیمارستان یاسوج خیلی تلاش شد؛ از اینکه آقای یزدانپناه درخواست ما را پذیرفتند تشکر می کنم تا چند سال قبل کار سخت بود و‌ امروز سال سخت تری است و شرایط بدتر از جنگ هشت ساله دفاع مقدس است هیچ سالی به این سختی نداریم اینکه در سال های پیش رو امیدواریم موفق باشند،  سابقه اجرایی همراه با عدالت محوری و پاکدستی یزدانپناه برای ما مسجل است.

 


رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی نیز گفت: دانشگاه ما ۲۴سار عمر دارد زمانی که وارد استان شدم قرار شد ۶ماه در این استان باشم اما ۱۴سال طول کشید و مردم استان باعث شد که در این استان بمانم و شاهد بلوغ دانشکاه علوم پزشکی استان باشم، وقتی وارد این استان شدم فقط دو نفر متخصص داخلی در استان وجود داشت دانشگاه آن موقع فقط ۱۰سال داشت و تنها ۱۰پزشک متخصص وجود داشت ۳۰۴پزشک متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی داریم زمانی متخصص داخلی در استان به تعدادی انگشت دست بود اما اکنون متخصص داخلی تربیت می کنیم.

 


اورنگ ایلامی بیان کرد:  رشد درآمدهای دانشگاه در سال های  ۹۵تا۹۷قریب به ۱۸درصد بود، در سال های اخیر تلاش کردیم جذب اعتبارات داشته باشیم که در سال ۹۷مقام آوردیم، 70پروژه در این چند سال افتتاح شد، در اعتبارات عمرانی نیز رشد های ۱۰۰درصدی داشتیم.


وی افزود: یکی از کارهای مهمی که انجام شد این بود که تشکیلات دانشگاه قدیمی بود که بازنگری شد و پست های اصلی ما افزایش پیدا کند و زمینه برای جذب نیرو افزایش پیدا کند، نیروهای تخصصی از طریق آزمون ۶۲درصد افزایش داشتیم، یکی از شاخص های اصلی توسعه منابع فیزیکی دانشگاه بود که فضای بیمارستانی افزایش پیدا کرد افزایش فضای فیزیکی کلینیک های دولتی را نیز داشتیم.

 


ایلامی ادامه داد: وقتی وارد استان شدم 350 پروژه فعال وجود داشت که ۲۴۲ مورد آن به بهره برداری رسید و 63 پروژه در دست اجرا داریم، ۲۰۰میلیارد تومان تجهیزات پزشکی در بیمارستان های جلیل، گچساران، باشت و دهدشت وارد استان شد و همچنین ۱۸امبولانس به ظرفیت استان افزوده شد.وی گفت: یکی از دغدغه های اصلی من این بود برای مادران باردار جایگاه مناسب و زایشگاه مناسب بسازیم که زایگشاه بیمارستان امام سجاد شروع شده بود اکنون در زایشگاه بیمارستان ۱۴تخت فعال وجود دارد، 307پزشک متخصص در بخش دولتی در استان فعال هستند، سزارین در استان کاهش پیدا کرده است تخت فعال استان رشد قابل توجهی داشته است.ایلامی در خصوص رفتن بیماران به سایر استان ها گفت: افزایش بستری بیماران را در بیمارستان های استان داشتیم زیر ساخت های ما توسعه پیدا کرده است تعداد اعزام به خارج از استان کم شد، کار زیبایی در بیمارستان امام سجاد انجام شد تریاژ اختصاصی مامایی انجام شده است.

 

رئیس جدید دانشگاه علوم پزشکی در ادامه این برنامه گفت: ماموریت های دانشگاه در حوزه های مختلف آموزشی، درمانی، بهداشتی و فرهنگی و ... است که باید به آنها توجه شود، دولت در این چند سال در حوزه سلامت در کشور خدماتی انجام داده که در 40 سال گذشته و قبل از انقلاب چنین کارهایی انجام نشده است و کارهایی که انجام شده بی نظیر است طرح تحول پیامدهای مختلفی برای کشور و استان داشت، هزینه های مردم کم شد، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش یافت زایمان رایگان شد.یزدان پناه بیان کرد:  ۶۳پروژه وجود دارد که تلاش می کنیم به بهره برداری برسانیم، با تغییر مدیریت وزارت بهداشت مشکلاتی که در طرح تحول بود شناسایی شده است که امیدواریم بر طرف شود.
 وی افزود: بدهکاری بیمارستان ها در پایان سال گذشته۴۲ میلیارد است، بدهی پرسنل ستادی ۲۰میلیارد تومان است،  ۱۷۴میلیارد کسری تراز در پایان سال ۹۷داشتیم؛ دانشگاه دارای مشکلات جدی است و باید از وزارت خانه و استان حمایت شود که بتوانند جلوی ریخت و پاش ها را بگیریم و کنترل منابع داشته باشیم.

 


یزدانپناه گفت: یکی دیگر از مشکلات اساسی این است که خیلی از پروژه ها راه اندازی شده و به بهره برداری رسیده اما خدماتی به مردم نمی دهد که قابل قبول نیست.

 


وی گفت: بیمارستان جلیل 21 میلیارد تومان بدهی تجهیزات دارد که برای راه اندازی آن ۳۵میلیارد تومان دیگر نیاز است؛ مرکز غربالگری سرطان بیمارستان باشت افتتاح شد اما بهره برداری نرسیده است.

 


یزدانپناه گفت: نیروهای مازاد مشکل دیگر دانشگاه است که تا ۶ماه دیگر جذب نیرو نخواهیم داشت و اگر باشد باید بر اساس آگهی و قانونی انجام شود.


وی گفت: مطالبات معوق پزشکان نزدیک به ۲۲ماه است که پرداخت نشده است اولویت های ما قانون مندی و پاینبدی به قانون در همه حوزه ها است حوزه های سیاسی در کار دانشکاه دخالت نکنند اجازه دهند دانشگاه ها خودشان مشکلات را حل کنند.

 

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---در حال تکمیل ...

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.