گروه: اخبار استان خبر: 130906 / تاریخ انتشار : 1398/3/19 ساعت : 13:43
در نشست شورای ایمنی راه های استان مطرح شد:

آمارهای ضد و نقیض مسئولان استان از میزان تلفات رانندگی/از کاهش یک و نیم درصدی تا افزایش 13 درصدی/رئیس اورژانس:احتمالا هدف جلسه این است که نشان دهیم کاهش داشتیم+تصاویر و فیلم

رئیس مرکز فوریت های پزشکی: آمار مصدومان را باید اورژانس اعلام کند، آمار ما خیلی بیشتر از این حرف ها است و ما در مصدومان استان ۱۳درصد افزایش داشتیم احتمالا هدف جلسه این است که نشان دهیم کاهش داشتیم آمار باید رسمی باشد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس پیش از ظهر امروز نشست بررسی ایمنی راه های استان به ریاست معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد.

 

عزیز فیلی در این نشست در خصوص اورژانس گفت: کارهای خوبی در اورژانس انجام شده است اما گزارشی تحلیلی ارائه بدهید که دلایل مرگ بیمار در بیمارستان و یا در مسیر انتقال چه بوده است تلفات جاده ای ما نسبت به دهه هشتاد خیلی پایین آمده است.


مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یک وجه بخش پیش بیمارستان است که تلفات ما صفر است در چند سال اخیر نداشتیم اما در بیمارستان بالای ۵۰درصد احیای موفق داشتیم و نشان می دهد از لحاظ امکانات و پزشک کم نداریم اما نوع برخورد مهم است .

 


پورانفرد گفت: فردی که آسیب به سر، گردن، شکم و قفسه سینه دارد بقای این بیمار با این ضربه ها پایین است بالای ۷۰درصد مرگ و میرهای ما به علت چندین ضربه بوده است .عزیز فیلی در ادامه گفت: در زمان تعطیلات ما دو آرزو داریم یکی میزان تردد بالا می رود و  واحد‌های درمانی و‌ اورژانس ما و واحدهای بیمارستانی ما نیستند کشیک هست اما جواب این حجم خسارت را نمی دهد در ایام نوروز ۲هزار کشته در کشور داشتیم، در ایام تعطیل باید اکیپ های درمانی ده برابر سر کار باشند که جوابگوی حجم مسافرت ها باشند.


وی افزود: باید روی این موضوع کار کنیم که باید چه کاری انجام دهیم، این قضیه کشوری است در استان نیز باید روی این موضوع کار کنیم، در این پنج روز ۱۲کشته در استان داشتیم که نشان می دهد در ایام تعطیلات به یک بحران می رسیم؛ یک میلیون تردد در استان داشتیم روزهای عادی حادثه کمتر است باید تمهیداتی اندیشیده شود که روزهای عادی پزشکان زیادی نیاز نیست اما تعطیلات سرکار بیایند، در جلسه بعد رئیس دانشکاه علوم پزشکی در جلسه حاضر باشد که برای این موضوع راهکارهایی ارائه داده شود.نصیری راد گفت: در کشور افزایش تلفات رانندگی داشتیم که تصادفات درون شهری کاهش و برون‌شهری افزایش داشته است، روستایی نیز افزایش داشتیم در مجموع ۱.۲ افزایش تصادفات در کشور داشتیم.

 

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای بیان کرد: در سال ۹۷ استان ما کاهش ۱.۳ درصدی تلفات داشتیم که بیشترین کاهش را در سطح کشور داشتیم، راه های درون شهری ۱۹درصد کاهش داشتیم که در رده ۷کشور قرار داریم، آمار مصدومان در سال ۹۶و۹۷ در استان کاهش داشتیم و در رده سوم کشور قرار داریم.پورانفرد نیز گفت: آمار مصدومان را باید اورژانس اعلام کند سرپایی در صحنه و انتقال نیز با اورژانس است آمار ما خیلی بیشتر از این حرف ها است و ما در مصدومان استان ۱۳درصد افزایش داشتیم احتمالا هدف جلسه این است که نشان دهیم کاهش داشتیم آمار باید رسمی باشد.


وی افزود: در طرح نوروزی سال ۹۸در کشور تلفات درون شهری کاهش ۱۹ درصدی داشتیم و در راه های برون شهری نیز کاهش داشتیم و در راه های روستایی کاهش ۴۲درصدی داشتیم در کل ۱۷.۵ درصد کاهش تصادفات و‌تلفات را در کشور داشتیم.فیلی گفت:  در دهه اول فروردین با سیلاب های مختلف درگیر بودیم که روی کاهش تصادفات تاثیرگذار بوده است که کاهش تلفات داشتیم تردد امسال ما نسبت به سال گذشته خیلی هم کم نبود و معادل سال ۹۶بود زحمات همه وجود داشته است.

 


مدیرکل پزشکی قانونی نیز گفت:  در نوروز سال ۹۸ما ۱۶فوتی داشتیم که ۸مرد بوده است، یکی درون شهری، یکی جاده روستایی بوده و در سال ۹۷نیز ۱۴مورد فوتی بوده است.

 


امینی گفت: در دو ماهه اول سال ۹۷در استان ۳۴فوتی داشتیم.

 


نصیری راد گفت: در سال ۹۷ در استان ۱۴۹کشته در راه های برون شهری داشتیم که نسبت به سال ۹۶کاهش داشتیم، در سال ۹۶ در استان ۳۵میلیون خودرو در استان تردد کردند و در سال ۹۷نیز ۳۷میلیون‌خودرو عبور کردند.

 

وی افزود: در سال ۹۷محور یاسوج-اصفهان  و یاسوج-بابا میدان بیشترین تصادفات را داشته است یاسوج-اصفهان بیشترین تصادفات را در شب به خود اختصاص داده است ۸۱درصد تلفات این محور در قسمت ابتدایی آن رخ می دهد.
 

 

نصیری راد گفت: بیشترین تلفات در روزهای جمعه و پنجشنبه بوده است که ۶۰درصد متاهل و ۷۵درصد مرد بوده و ۴۹درصد از متوفیان در تصادفات در سال گذشته بین سنین ۲۰تا۴۰سال بوده است.

 

وی افزود: محل حادثه روز قبل، محل های پرتگاهی دارد که حتی امکان نصب گاردریل هم وجود ندارد .

 

در ادامه نیز فیلی گفت: گزارش ها نشان دهنده کاهش تلفات در استان و کشور است که با تدابیر صورت گرفته خروجی خوبی داشت و شاهد کاهش آمار ها هستیم اما باز هم آمار بالا است در سال ۹۷بیش از ۱۷ هزار کشته در  تصادفات داشتیم.

 

 وی افزود: آمار خودروها نیز بالا رفته است ولی تلاش های زیادی شده است اما یک اتفاق در حال رخ دادن است ولی اقدامات زیادی انجام دادیم که  باید به سمت مسائل نرم افزاری و هوشمند برویم با این روند رشد خودرو ها نمی‌تواند محورها را توسعه دهیم چرا که جواب گوی این موضوع نیست باید به سمت فرهنگ سازی  برویم که شاهد کاهش تلفات رانندگی باشیم روی این موضوع باید کار شود .

 

معاون فنی استاندار گفت: کار سختی است و‌گفتنش راحت است باید به سمت اقدامات جدید برویم مثلا در فرانسه ۷۲میلیون خودرو دارند اما کشته های آنها  در سال ۲هزار نفر است نشان می دهد می‌توان کاری کرد که تلفات رانندگی را کمتر کنیم .

 

وی تاکیدکرد: باید بر روی سه محور یاسوج- اصفهان، یاسوج- بابا میدان و بابا میدان - گچساران  بیشتر دغدغه داشته باشیم و توان بیشتری بگذاریم چرا که بیشترین تردد و تصادفات را در این مسیرها داریم و ۷۵درصد تلفات در ۳۰کیلومتر ورودی شهر است.

در ادامه نیز سرهنگ حسین خسرو جردی معاون عملیات پلیس راه راهور ناجا گفت با تشریح حادثه چند روز گذشته در مسیر چرام گفت: در مسیر تصادف حتی یک تابلو وجود نداشته است چند تابلوی فسفری باید در این مسیر باشد، باید اقدامات زود بازده و کوتاه مدت انجام دهیم در این سه محور که بیشترین تصادف را در استان داشتیم  در ابتدا ایمن سازی جاده ها را باید  انجام دهیم .

 

وی گفت: فرهنگ سازی خیلی موثر است باید از ظرفیت ائمه جمعه، دهیاران ، بخشداران  استفاده کنیم چرا که در زمینه فرهنگ سازی بیشتر می شود کار کرد .

 

خسروجردی تصریح کرد:  طرح تابستانه شروع شده است دیروز که در مسیر می آمدم انحراف به چپ خیلی زیاد بود باید فرهنگ سازی کنیم.

 

معاون عملیات پلیس راه راهور ناجا گفت: باید با اجرای طرح های پیشگیرانه به دنبال کنترل سرعت خودروها با استفاده از خودروهای نامحسوس باشیم چرا که بسیار موثر است و بنر نصب شود که جاده توسط ما محسوس کنترل می شود .

 

وی گفت: در سال گذشته یک درصد کاهش تلفات جاده ای را داشته ایم و فروردین افزایش داشته است، استان از نظر تلفات روند سینوسی داشته است اقدامات باید بیشتر شود تا اثرگذاری بیشتری داشته باشد که نیازمند یک حرکت جهادی است.

 

ادامه تصاویر را در زیر مشاهده نمایید:

 

---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

در حال تکمیل ...

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.