گروه: اخبار استان خبر: 120110 / تاریخ انتشار : 1398/3/11 ساعت : 08:22

نیاز فوری سرفاریاب به سایت زباله و مدیریت بلند مدت/آیا سرفاریاب از محاصره زباله ها خارج می شود؟

مسئولان مربوطه باید بدانند که حفاظت از محیط زیست نیازمند برنامه ریزی طولانی مدت است و اجرای مدیریت پسماند نقش مهمی در کاهش بیماری‌های ناشی از این خطرات دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس گسترش شهرنشینی و افزایش جمعیت در شهرها همواره با خود مشکلات مختلفی به همراه داشته که یکی از آنها وجود پسماندها و زباله‌های شهری است که مشکلات اجتماعی و زیست محیطی فراوانی را به وجود آورده است.

 

 عمر طولانی و آفت زیان بار این نوع از پسماندهای انسانی، نه تنها به محیط زیست و زیست بوم گیاهی و جانوری صدمات جبران ناپذیری وارد می آورد، بلکه جمع‌آوری و امحای آن هم به طور روزانه هزینه‌های سرسام آوری را باعث می شود.

 
 
تولید زباله اساسا فرایندی گریزناپذیر است، اما در این روند می شود با تمهیداتی هر چند ساده، از حجم گسترده و فزاینده آن کاست.
 
نتیجه تصویری برای زباله

مدیریت پسماند یا دفع زباله عبارت است از همهٔ فعالیتهایی که برای جمع آوری، حمل و نقل، پردازش، بازیافت، دفن بهداشتی یا انهدام زباله ها انجام می شود. مدیریت پسماند و شیوه های آن در کشورهای مختلف، متفاوت است.  برخی کشورها در مدیریت پسماند بسیار موفق بوده اند و برخی هنوز نتوانسته اند به روش هایی مناسب دست پیدا کنند.

 

 

پوشش پلاستیکی و خاک رس را مانند آستر در ته گورستان و کناره های گودال قرار می دهند.  اگر دفن زباله با اصول و شرایط صحیح صورت نگیرد، شیرابهٔ زباله ها به زمین نشت می کند و وارد آبهای زیرزمینی می شود.  پس از ریختن زباله در گودال، روی آن یک لایه خاک می ریزند و آن را با بولدوزر صاف می کنند. 

 

 شهر سرفاریاب  که در بین طبیعت دوستان به نام عروس زاگرس در دیار گرمسیری استان کهگیلویه وبویراحمد قرار داشته و با داشتن رودخانه های خروشان و شالیزارهای همیشه سرسبز به عنوان مکانی جدید برای گردشگری معرفی شده ،امروز بیشتربه محلی برای نداشتن دفن زباله ها تبدیل شده .

تصویر مرتبط

این شهر زیبا به داشتن برخی مناطق گردشگری همه جای آن بوی گردشگری می دهد ،اما آن چیزی که امروز در این شهر دیده می شود نبود زیرساخت‌های مهم برای این توسعه مهم است.

 

این درحالیست که اسفندیار برخه شهردار دهدشت با اشاره به اینکه با توجه به محدودیت اعتباری تنها سه هکتار از زمین در نظر گرفته شده برای دفن زباله‌ها محصور شده دهدشت، تصریح کرد: این جایگاه صرفا مختص شهرداری دهدشت نیست و زباله سرفاریاب و در پاره‌ای موارد سوق و روستاهای حومه شرقی و غربی در آن تخلیه می‌شود.

 

از طرفی مسئولان مربوطه باید بدانند که حفاظت از محیط زیست نیازمند برنامه ریزی طولانی مدت است و  اجرای مدیریت پسماند نقش مهمی در کاهش بیماری‌های ناشی از این خطرات دارد.
 
 
با ای حال باید برای کاهش تولید زباله فرهنگ سازی تفکیک زباله از سوی شهرداری‌ها نیز در اولویت قرار گیرد و برای اجرای طرح پسماند با همکاری بخش خصوصی یک دوره زمانی باید مشخص کرد.
 

همچنین به علت تجمع گاز ناشی از زباله ها در زیر خاک، ممکن است انفجار رخ دهد.  به همین دلیل، لوله هایی برای خارج کردن گاز در این محل نصب می کنند.  گورستا نهای زباله در مناطق پرباران و مرطوب مشکلات بیشتری از نظر روان شدن شیرابه ها ایجاد می کنند.

تصویر مرتبط

 زباله‌ها و پسماندهای شهری در صورتی که به شیوه اصولی و علمی دفن نشوند به‌عنوان یک مشکل و حتی یک بحران در بحث آلودگی‌های خاک، آب و هوا پدیدار شود. 

 

انتهای پیام /

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.