گروه: اخبار استان خبر: 120096 / تاریخ انتشار : 1398/3/7 ساعت : 11:12
روایتی تلخ از بازار بی ضابطه مسکن:

گرانی و تورم عرصه را بر مستاجران تنگ کرده است/افزایش30تا50درصدی اجاره بها

مسکن همواره به عنوان یکی از نیازهای اساسی برای اقشار مختلف جامعه محسوب می شود که داشتن ان یکی امر ضروری برای ادامه زندگی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از خبرلنده، انسان از همان عصر نخستین تا کنون همواره با روش های مختلفی به دنبال تامین یک پناهگاه امن برای زیستن بوده است که این پناهگاه امن را از غارها و سپس با ساخت خانه های از درخت و گل و سنگ اغاز کرده است.

 

تامین یک سرپناه امن همواره از مهمترین دغدغه های انسان ها از عصر حجر تا کنون بوده است که با پیشرفت تکنولوژی و صنعت ساخت و ساز امروز شاهد اسمان خراش هایی هستیم که چندین و چند صد طبقه با هزاران نفر صاحب خانه و مستاجر را در دل خود جای داده اند و بهترین و مجلل ترین فروشگاه ها را جهت ارائه خدمات بهترین به این ساکنین فراهم کرده است.

 

با وجود همه این پیشرفت ها، متاسفانه بحث اجاره بهاء همواره یکی از مواردی است که شهروندان را با چالش های فراوانی مواجه  ساخته است که خانه به دوشی هر ساله بخش اعظمی از این گرفتاری ها در جامعه است.

 

افزایش سالانه فاقد کارشناسی اجاره بهاء یکی از چالش های اساسی در حوزه مسکن است که متاسفانه هیچ گونه نرخ گذاری از سوی اتحادیه مذکور برای ارزش املاک در نظر گرفته نمی شود و صاحبان ملک به هر اندازه که دلشان بخواهد اجاره ها را افزایش می دهد.

 

*باید صنعت اجاره‌داری فعال شود

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه املاک در مورد مسکن استیجاری گفت:  قبول داریم که قیمت مسکن در یک سال گذشته بیش از ۸۰ درصد رشد کرده است، اما این دلیل نمی‌شود که اجاره‌بها نیز در همین حد باید افزایش یابد.

 

خسروی در پاسخ به این سؤال که در مدت باقیمانده تا فصل نقل و انتقالات آیا درست می‌تواند اقدامی برای ساماندهی بازار اجاره‌بها انجام دهد، گفت: با دستورات پادگانی نمی‌توان اجاره‌بها را ساماندهی کرد، اما به هر حال باید صنعت اجاره‌داری فعال شود.

 

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به اینکه باید به سمت مدرن‌سازی ساخت‌وساز حرکت کنیم، گفت: می‌توان از ترکیه در باره صنعت اجاره‌داری الگوبرداری کرد، چرا که در این کشور شرکت‌های بیمه با شهرداری‌ها وارد مذاکره شده و اقدام به ساخت مسکن برای خانه اولی‌ها می‌کنند و در حقیقت اجاره‌بها را ساماندهی می‌کنند.

 

 بر اساس آمارها بیش از 37 درصد از خانواده‌های شهری کشور اجاره‌نشین هستند و هزینه اجاره بها بیشترین سهم را در سبد هزینه‌های آن ها دارد و در شهرهای بزرگ این مسئله جدی تر است که نیازمند یک تصمیم جدی برای رفع این چالش است.

 

گزارش: سیده زینب جعفری

 

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
asad
1398/4/17 - 08:12
شغلی بهتر از صاحب خانه بودن سراغ دارید 4 یا 5 خانه میخرید نه تجربه میخواد که بخواد سختی بکشی و کاری یاد بگیری و نه میخواد دانشگاه بری خانه ملک شماست مال شماست یا هتل آپارتمانش میکنی روزی 500 هزرا تومن میگیری که ممکنه 10 روز در ماه خالی بمونه که در نهایت رقم بالایی میشه و اصلا مجوزی هم نمیخواد و یا اجاره میدی 100 میلیون با 5 میلیون هر ماه مستاجر بیچاره کار میکنه سختی میکشه میده به شما التماست هم میکنه تعظیم و تکریم هم بیچاره میکنه سالم تحویل دادی سالم تحویل میگیری هر چقدر دلت خواست اجاره میدی کسی هم کنترل نمیکنه قانونی هم نیست که جلوی تو رو بگیره مالیات هم اصلا نمیدی هر چقدر میگیری میزاری تو جیبت حالش رو میبری خرج داری دیگه وضعیت اقتصادی مردم هم خرابه وتو هم از این آشفته بازار بی قانون و بی
rateup 1
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.