گروه: اخبار استان خبر: 119784 / تاریخ انتشار : 1398/3/3 ساعت : 16:24

روایت فرمانده دوران دفاع مقدس از ماموریت بزرگ گچسارانی ها در فتح خرمشهر

سردار ارشادی:دشمن برای دفاع از خرمشهر همه امکاناتش را بکار گرفته بود و صدام می گفت دفاع از خرمشهر دفاع از بصره و بغداد است و همه پیش بینی ها را دشمن کرده بود و یکی از افتخارات رزمندگان شهرستان گچساران در تیپ المهدی این بود که ماموریت گرفتند که پل نو را تصرف کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آفتاب جنوب،سردار محمد ارشادی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه گچساران در جمع نمازگزارن با اشاره به سالروز فتح خرمشهر گفت:قبل از شروع جنگ دشمن در خوزستان سرمایه گذاری کرده شورش خلق عرب در خوزستان شکل گرفته بود و در خرمشهر و برخی از مناطق خوزستان هم حزب بعث تشکیل شده بود.

 

زمینه سازی برای تهاجم عراق

 وی افزود: ورود بی رویه سلاح از مرز عراق به شهرهای عرب نشین خوزستان به نوعی زمینه سازی برای تهاجم عراق بود و این فعل و انفعالات در مرز توسط فرماندهان سپاه در خوزستان به مسئولین سیاسی کشور و در راس رئیس جمهور وقت "بنی صدر" مخابره می شد که متاسفانه هیچ اقدامی هم صورت نمی گیرد و کشورمان در ساعت 2بعداز ظهر 31شهریور59 آماج حملات بی رحمانه و ادوات دشمن قرار می گیرد.

 

ارشادی تصریح کرد:جوانان خرمشهری هم به مساجد پناه می برند و سپاه پاسداران هم جوانان را سازماندهی می کند و در اطراف خرمشهر مستقر می شوند و جلوی نفوذ بیشتر دشمن را می گیرند؛  در روز دوم جنگ پاسگاه خرمشهر سقوط می کند و مردم هجوم می آورند که پاسگاه شلمچه را آزاد کند که پاسگاه شلمچه عراق را هم می گیرند.

 

جلوگیری جوانان خرمشهری از پیش روی عراق

این فرمانده دوران دفاع مقدس اظهارکرد:عراق نهایتا با لشکرهای زرهی اش برای گرفتن خرمشهر اقدام می کند واین مردم  هستندبا اسلحه های خود جلوی یگان های زرهی ارتش عراق را می گیرند در حالی که عراقی ها هنوز از نهر هم عرایض عبور نکرده بودند .

 

وی تصریح کرد:اما یک ایراد در آن دفاع وجود داشت که  سرو صدای توپ ها و خمپاره ها به تهران نمی رسید و نه رئیس جمهور ، نه مسئولین سیاسی کشور و نه استاندار خوزستان هیچ کمکی به مدافعین خرمشهر نمی کنند و عراقی ها خیلی زود متوجه می شوند که به دیوار سختی برخورد کرده اند.

 

نامه فرمانده سپاه خوزستان به مسئولین کشور

ارشادی درادامه گفت:روز هفتم جنگ صدام اعلام مذاکره می کنند و روز هشتم حضرت امام می فرمایند که ما چه مذاکره ای باشما داریم و ما وظیفه داریم از اسلام و انقلاب صیانت کنیم و این موضوع را رد می کنند ،رژیم بعث خیلی از مناطق را اشغال کرده بودند ،تا روز سی ام جنگ فرمانده سپاه خوزستان نامه ای می نویسد و مستاصل شده است که نامه را برای چه کسی بنویسد .

وی افزود:در بخشی از این نامه قید شده است که این چه سازمان رسمی و شناخته شده ای است که اسلحه انفرادی ندارد ،کوتاهی کردید و چوبش را از خداوند خواهید خورد و این را بگویم که از 150پاسدار خرمشهر فقط 30نفر باقی مانده است و چه بگویم که شما را به تحرک وادارد؛امروز ما در خرمشهر 30تفنگ هم نداریم و خدا می داند که ما تانک های دشمنان را لمس کرده ایم و تا الان هم دشمن حسرت گرفتن یک اسلحه کمری به دلش مانده است...

خیانت بنی صدر

ارشادی گفت:24آبان در بلوار 40متری خرمشهر تمام جوانان خرمشهری از صبح تا شب با دشمن می جنگند و دشمن را عقب می رانند و از آن روز خرمشهر خونین شهر نامیده می شود ، نه امکاناتی به آنجا می رسید و نه گلوله ای و نه تفنگی که نهایتا مدافعین خرمشهر با چشم گریان از خرمشهر خارج می شوند و خرمشهر با خیانت بنی صدر و اطرافیانش به دشت دشمن می افتد.

 

اولین عملیات سپاه پاسداران

این فرمانده دوران دفاع مقدس اظهارکرد:بعد از عزل بنی صدر ،حضرت امام(ره) فرماندهی کل قوا را برعهده می گیرند و در همان شب سپاه پاسداران عملیاتی را در منطقه دارخوین انجام می دهند تحت عنوان عملیات "فرمانده کل قوا خمینی روح خدا"و این اولین عملیاتی است که از دشمن اسیر گرفته می شود.

 

تشکیل تیپ المهدی به همت مردم گچساران

وی افزود:بعدا هم عملیات های بزرگی همچون فتح المبین انجام می شود و لذا برای عملیات بیت المقدس هر چه توان داشتیم جمع کردیم برای آزاد سازی خرمشهر؛تشکیل تیپ المهدی در قبل از عملیات فتح المبین بود هرچند در استان هم نیروهای استان منسجم در تیپ کربلا بودند اما بعد از طریق القدس و قبل از فتح المبین به همت مردم گچساران تیپ المهدی تشکیل شد.

ارشادی تصریح کرد: عملیات بیت المقدس در منطقه ای به وسعت 6هزار کیلومتر انجام شد یعنی 40برابر عملیات ثامن وسعت زمین بود ،یک طرف هورالعظیم و طلاییه بود و یک منطقه هم در شرق کارون بود و پشت منطقه عملیاتی هم اروند رود بود؛ پس فقط از طرف اهواز به سمت خرمشهر حدود 120کیلومتر خشکی بود و کار سختی بود که 10اردیبهشت ماه و در گرمای خوزستان با دشمن درگیر شوی.

 

ماموریت بزرگ گچسارانی ها در خرمشهر

این فرمانده دوران دفاع مقدس گفت:دشمن برای دفاع از خرمشهر همه امکاناتش را بکار گرفته بود و صدام می گفت دفاع از خرمشهر دفاع از بصره و بغداد است و همه پیش بینی ها را دشمن کرده بود و یکی از افتخارات رزمندگان شهرستان گچساران در تیپ المهدی این بود که ماموریت گرفتند که پل نو را تصرف کنند.

وی تصریح کرد:پل نو خرمشهر را دور می زد و اگر تصرف می شد تقریبا نیروهایی که در شهر خرمشهر بودند محاصره می شدند و راه زمینی آنها بسته می شد ،یکم خرداد ماه عملیات انجام شد و قرار بود تیپ المهدی پشت سر تیپ امام سجاد (ع)عمل کنند.

 

19هزار اسیر در خرمشهر

وی اظهارکرد:اما روز سوم خرداد از اول صبح سرو صدا در بیسیم ها شروع شد که عراقی ها در حال تسلیم شدن هستند،در شهر خرمشهر 19هزار نفر از سرباز تا سرتیپ با تمام تجهیزات تسلیم شدند در حالی که 16هزار نفر تلفات در بیت المقدس داده بودند؛ساعت 11صبح روز سوم خرداد تقریبا خرمشهر آزاد شده بود و اسرا هم تخلیه شده بودند و امکاناتی که دست نیروهای رزمنده ما در خرمشهر افتاد تا یکماه بعد هم تخلیه نشد.

 

پیشنهاد آتش بس

ارشادی تصریح کرد:در خرمشهر تقریبا تجهیزات تیپ المهدی تکمیل شد از سلاح های غنیمتی که از دشمن گرفتیم و البته نباید فکر کرد که عراقی ها افراد ترسویی بودند،چرا که برای دست یابی به این پیروزی ها جانفشانی ها و رشادت ها صورت می گرفت.  

وی گفت:صدام در روز هفتم جنگ درخواست مذاکره کرد که رد شد و بعد از فتح خرمشهر برخی ها می گویند چرا آن موقع مذاکره نکردیم و خیلی موقع خوبی بود و دست برتر را داشتیم.هیچ موقع پیشنهاد صلح نبود و بحث آتش بحث را به میان می آورد در حالی که آتش بس یعنی اسلحه را در همان مکان زمین گذاشتن است و اگر نهادهای بین المللی عرضه داشتند تا آتش بس را به صلح تبدیل کنند بین کره جنوبی و شمالی را انجام می دادند که 70سال آتش بس است و هنوز هم صلح نشده است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس گفت:اعتقاد دارم پایان جنگ هم با پذیرفتن قطع نامه هم تمام نشد و بعد از قطع نامه عراق هم حمله کرد و قطع نامه را وقتی دشمن پذیرفت که ما دوباره عملیات کردیم و دشمن را تا شلمچه عقب راندیم.

 

تبدیل گلوله های بی کیفیت به موشک های دوربرد

وی افزود:امروز بحث هایی در جامعه مطرح می شد که شاید با مذاکره وضعیت کشور بهتر شود در حالی که اینگونه نیست، ما آن موقع در سال 65دعوا داشتیم و با فشنگ ایرانی جنگ نمی کردیم چون مشکل داشتند، اما به مرور اشکالات رفع شدو آن گلوله های بی کیفیت امروز تبدیل به موشک های بابرد 2هزار کیلومتر شده اند.

 

جنگ با 36کشور

ارشادی تصریح کرد:36کشور با ما جنگ داشتند درحالی که فشنگ کلاش هم نمی توانستیم تولید کنیم، آنروز آنها هیچ غلطی نکردند و امروز با این همه تجهزیزات و نیروهای مسلح پویا و موشک ها دوربرد که همه دشمنان را در تیرس دارند قطعا دشمن هم هیچ غلطی نمی تواند بکند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.