گروه: اخبار استان خبر: 119704 / تاریخ انتشار : 1398/3/2 ساعت : 13:17

دردنامه ای برای سرزمین و زادگاهم/منطقه ای که از امکانات اولیه زندگی بی بهره است

کودکانی را نظاره گر بودم که نمی دانند پارک ،فضای مجازی،کتابخانه وهایپر مارکت و.... چیست وفقط با چوب دستی آرزوهایشان را برروی خاک نقاشی می کردند ومشاهده این همه وعده های به جامانده در این روستاها بغض هر آدم با وجدانی را می ترکاند اینجا خبری از امکانات دنیای مدرن نیست

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر: سلیمان هومان نژاد دانشجوی دکترای دانشگاه تهران در یادداشتی با ابراز نگرانی از محرومیت در  بهمئی، از کمبود امکانات در روستاهای شهرستان به خصوص در حوزه رود تلخ گلایه کرد.

 

متن یادداشت به شرح ذیل است:

بنام خداوند جهان آفرین

دردنامه ای برای دیارم و درمانده ام که چکار کنم؟

قصد سفر به زادگاهم (ممبی- رودتلخ) داشتم وقتی وارد منطقه شدم ؛این منطقه با دارابودن طبیعتی زیبا و بکر و منحصربفرد از دارابودن بدیهی ترین امکانات اولیه یعنی راه ارتباطی وحمل ونقل جاده ای ،آب آشامیدنی ،برق ،دکل های مخابرات و.... بی بهره وکم بهره است .

 

بعداز عبور از جاده های نه چندان طولانی که باچاله چوله های فراوان روبروست وآسیب های جدی به ماشین آلات می رساند تقریبا می شود توصیف کرد که با چندین بار رفت وآمد از این جاده باید یک بازنگری اساسی در ماشین خود کنیم و به یک تست اساسی نیاز دارد و درشرایط بد اقتصادی این روزها منِ کارمند که باید یک دهه کارکنم تا توانایی تامین یک ماشین پراید داشته باشم و باچندین بار رفت وآمد از این جاده باید حقوق یک ماه خودم را برای تعمیر همین ماشین انجام دهم، چه برسد به مردمان آن دیار!

 

آب به عنوان مایه ی حیات، اصلی ترین علت توسعه ی زندگی درحیات وحش وانسانی است.

 

چند دهه قبل راخود به یاد دارم که مردمان منطقه با مشارکت جمعی، از میان راه های صعب العبور ودره های تنگ وعمیق وتپه های با توپوگرافی نامساعد چشمه سارهای چری که همچون الماسی در دل تپه ها ودره ها میدرخشید، لوله و جوشکار و دستگاه های مربوطه را بر دوش خود حمل و کیلومترها عملیات خط انتقال آب به اینصورت انجام و اجرا شد تا آب آشامیدنی هر روز در دسترس روستاهای رودتلخ قرارگیرد اما امروزه ضمن سهل شدن این مسیرها وعملیات ،و متأسفانه اقدامات نوع بشر در تصاحب این کیمیای زندگی، گرچه ما را وادار به این تقسیم بندی می کند اما سهم مردم ما ۵ ویا۶ روز یکبار آب آشامیدنی است آیا این تقسیم و توزیع آب عادلانه است؟

 

وقتی وارد روستا شدم لحظه ورود به روستا سکوت آرام بخش وعجیبی برآن حکمفرمابود ولی درعین سکوت فریاد دردهای پنهان ومخفی این آبادیها بلند بود دردهایی که مسئولین در مسئولیتهای مختلف به مردم قول ووعده هایی دادند تا به مشکلات رسیدگی کنند اما امروز خبری از تحقق این وعده ها نیست و بازهم با وعده های به جامانده از کاندیدهای مجلس وسایر مسئولین اجرایی استانی وشهرستانی روبرو وهمچنان چشم انتظار آنها هستند وما میدانیم که از نظر آموزه های دینی ،وحیانی ،شریعت وانسانیت اصل اساسی در صداقت ،امانت،وفای به عهد ومانند آن است پس چرا آن وعده های شما برای بهسازی وبازسازی جاده های رودتلخ، ممبی ،پهنک وسیدصالح به سرله  و بلندگوهای رسای شما درزمان انتخابات الان خاموش شده اند؟آقای نماینده آن وعده های شما چی شد؟

 

باکمترین بارش وبادی در زمستان و وزش بادی در تابستان وپاییز خاموشی برق داریم.

 

روستاههایی که هنوز بافهرستی از محرومیت ووعده های بر زمین مانده مواجه هستند وهنوز امید به آینده دارند روستاههایی که سادگی فقر و محرومیت درچهره مردم این روستا به روشنی دیده میشود ،مردمانیکه همواره درطول انقلاب اسلامی پا به پای مردم و مسئولین از میهن اسلامی خویش دفاع کرده اند و با داشتن 12 شهید در جنگ تحمیلی ،خود گواهی محکمی بر وفادادی برای این نظام بوده و خواهند بود.

 

کودکانی را نظاره گر بودم که نمی دانند پارک ،فضای مجازی،کتابخانه وهایپر مارکت و.... چیست وفقط با چوب دستی آرزوهایشان را برروی خاک نقاشی می کردند ومشاهده این همه وعده های به جامانده در این روستاها بغض هر آدم با وجدانی را می ترکاند اینجا خبری از امکانات دنیای مدرن نیست و سادگی ،محرومیت ومظلومیت را می توان در چهره های مردمانش نظاره کرد و در دلشان آه وناله هایی فراوان دید و باهمه سختیها امیدوار به آینده همچنان به راه خود ادامه میدهند وخواهان وخواستار نگاه وتخصیص وتقسیم عادلانه بودجه و اعتبارات در این مناطق هستند چون به گفته سعدی شیرین سخن  وپارسی گوی " بنی آدم اعضای یکدیگرند     که در آفرینش زیک گوهرند"

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
شهروند
1398/3/2 - 18:30
الحق که واقعیتها را گفتی
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.