گروه: اخبار استان خبر: 119097 / تاریخ انتشار : 1398/2/26 ساعت : 10:41
در نشست کارگروه زنان و خانواده استان مطرح شد:

اجرای طرح تاب آوری اجتماعی در دیشموک/مواجه دختران دیشموکی با آسیب جدی ترک تحصیل/کاهش 20 درصدی آمار خودکشی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل امور بانوان: امور بانوان ریاست جمهوری پای کار است قرار شد طرح تاب آوری اجتماعی را در دیشموک داشته باشیم، در سه منطقه خطر این طرح اجرا خواهد شد، در سال ۹۷شاهد اتفاقات خوبی در حوزه بانوان بودیم، تاکید استاندار به نهادینه کردن ارزش های اجتماعی است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس  مدیرکل امور بانوان استانداری صبح امروز در دومین جلسه کارگروه زنان و خانواده گفت: در سال ۹۶ پس از اینکه کارگروه جلسات در سال های قبل رسماً تعطیل بود کارگروه را به شهرستان ها بردیم که خروجی های خوبی داشتیم،  ورود به بحث خودکشی به عنوان یک آسیب یک موضوع مهم است ، چند روز قبل خودکشی دو دختر ۱۴و۱۷ساله را داشتیم ، در سال ۹۷پنح ماموریت به کهکیلویه داشتیم که دو ماموریت به دیشموک بود دختران با آسیب جدی ترک تحصیل مواجه هستند و چندین خودکشی در این مورد مشاهده شده است ممکن است این موضوع به یک آسیب جدی تبدیل شود.

 


آذر صفایی نیا بیان کرد: قرار شد برای جلوگیری از ترک تحصیل دختران و سایر آسیب ها یک مرکز خوابگاهی در دیشموک داشته باشیم جلسات انجام شد اما به دلایلی در بخش دیشموک موضوع دچار مشکل شد و اینکه می گفتند کار به امور بانوان ارتباطی ندارد.

 


وی افزود: امور بانوان ریاست جمهوری پای کار است قرار شد طرح تاب آوری اجتماعی را در دیشموک داشته باشیم، در سه منطقه خطر این طرح اجرا خواهد شد، در سال ۹۷شاهد اتفاقات خوبی در حوزه بانوان بودیم،  تاکید استاندار به نهادینه کردن ارزش های اجتماعی است زنان رکن اساسی جامعه هستند، دختران کهگیلویه نیازمند توجه جدی هستند علارغم تاکید ما هنوز یک سمن فعال در حوزه زنان در کهگیلویه نداریم.

 

مدیرکل دفتر امور اجتماعی استانداری نیز گفت: مسئولان نسبت به این موضوع بی تفاوت نبودند و اقداماتی را انجام دادند یکی از آسیب های ما اکنون خودکشی است که علت های مختلفی برای آن شمرده شده است، باید کارهای زیربنایی انجام شود، هر اقدامی در حوزه اجتماعی انجام می شود در راستای کاهش و کنترل آسیب های اجتماعی است، امکان صفر کردن آنها نیست اما همین که کنترل و مدیریت کنیم خوب است.

 


حجت الاسلام میرمحمدی بیان کرد: در بحث خودکشی در استان کاهش داشتیم کارگروه تخصصی تشکیل شده دو جلسه نیز برگزار شد اما افرادی که قصد همکاری داشتند صرف نظر کردند در سال های ۹۴و۹۵رشد خودکشی در استان داشتیم اما از سال ۹۷شاهد کاهش خودکشی بودیم، سال ۹۶و۹۵نیز برنامه های خوبی اجرا شد، سال 95 در بویراحمد قریب به ۴۲کارگاه آموزشی تشکیل شد، در بهمئی نیز در این خصوص یک همایش برگزار کردیم و ۱۲کارگاه نیز برگزار شد، در گچساران دو همایش و ۱۴کارگاه داشتیم، در سال ۹۶نیز در بویراحمد ۳۲کارگاه آموزشی و در کهگیلویه ۱۶ کارگاه برگزار شد.وی افزود: اعتقاد من این است که موضوع خودکشی را باید به شکل خاص علمی دقیق و‌ مستمر پیگیری کنیم ما موضوعات را به شکل مستمر دنبال نمی کنیم بحثی را مطرح می کنیم اما واقعا دنبال نمی شود، بحث خودکشی را باید به صورت غیر مستقیم در کارگاه ها مطرح کنیم اما باید علت دو خودکشی را بررسی کنیم دیشموک جمعیت زیادی ندارد می توانیم جلساتی را برگزار کنیم، حتی یک خودکشی برای ما سخن است و فاجعه است اما نباید این را به گونه ای مطرح کنیم که استرس برای مردم و‌ مسئولان ایجاد کنیم.

 

رئیس بهزیستی شهرستان کهگیلویه در ادامه این نشست گفت: مددکارمان را به دیمشوک فرستادیم هر دو خودکشی یک دلیل دارد تحت تأثیر موارد مختلف بودند، خودکشی یک نحو بوده هر دو با طناب بوده است و دچار خفگی شدند.

 


افشانی ادامه داد: یکی از خانواده ها از روستا به شهر مهاجرت کرده است خانواده ها می گفتند مشکلی بین افراد خانواده نبوده است، در دهدشت نیز یک ماه قبل چنین اتفاقی رخ داده باید بستر را برای دیشموک آماده کنیم باید پایلوتی برای استان باشد، این دو دختر ترک تحصیل کرده بودند ما می‌خواهیم برنامه مدونی صورت بگیرد.

 

وی تاکید کرد: انتظار می رود در دیشموک با توجه به اینکه فقر فرهنگی و مالی وجود دارد در ارتباط با آموزش، خوابگاه و اورژانس اجتماعی در این منطقه خیلی مهم است، علت و‌ انگیزه خودکشی نا معلوم است.

 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار در ادامه این نشست گفت: خودکشی یک آسیب اجتماعی جدی است که در دنیا وجود دارد در کشور ما نیز نسبت به دنیا بالا نیست اما در استان ما قابل توجه و نگران کننده است دولت نیز حساس بوده و برای آسیب های اجتماعی برنامه هایی داشته است، اعتبارات خوب نیز در این حوزه داشتیم مقداری بی انصافی است اگر بگویم کای انجام نشده است.

 

محمدکاظم نظری بیان کرد: در سال ۹۷بیست درصد نسبت به سال ۹۶کاهش خودکشی داشتیم مرتب پمپاژ ناامیدی نکنیم ایراد کار این است که کارهای انجام شده کمتر در رسانه ها منتشر می‌شود، در سال ۹۷قریب به ۵۰۰برنامه در بخش کاهش آسیب ها انجام شده است البته نمی گویم که کافی است باید بیشتر کار شود میزان اعتبارات ما بیش از دو برابر سال گذشته شده است.

 


وی افزود: آسیب ها مثل زنجیره به همدیگر مرتبط هستند، اگر بتوانیم مهارت های زندگی را خوب آموزش دهیم خیلی از مشکلات حل می شود، خیلی از این موارد ناشی از نداشتن مهارت زندگی، مهارت کنترل خشم، نداشتن ارتباط مناسب، نداشتن مهارت حل مسأله است.

 

نظری ادامه داد: کلاس ها موثر و لازم است اما باید در سال ۹۸برنامه داشته باشیم و این زنگ خطر است که در ابتدای سال چند خودکشی داشته باشیم، دستگاه ها موظف هستند اطلاعات را به کمیته تشکیل شده بدهند مواردی که خودش ناموفق بوده است باید اورژانس اجتماعی سراغ این افراد برود، اگر مداخلات را خوب انجام دهیم برنامه ها پیش می رود.

 


وی ادامه داد: ما یک شیوه خودشکی منحصر به فرد در سال های قبل داشتیم آن هم خودسوزی بود، مداخلاتی انجام شد تیم هایی تشکیل شد در آن مدل موفق بودیم مراکز مشاوره داریم زیرساخت ها موجود است اما چقدر از اینها بهره وری می کنیم یه ذره مدیریت می خواهد از اینها استفاده کنیم، نجات جان یک فرد نجات جان همه است گاهی با دادن مشاوره مشکل به راحتی حل می‌شود.

 

در حال تکمیل ...

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.