گروه: اخبار استان خبر: 118526 / تاریخ انتشار : 1398/2/21 ساعت : 08:00
در گفتگو با کارشناس مسائل سیاسی مطرح شد؛

غرب در دو راهی انتخاب با تصمیم جدید برجامی ایران/تصمیم اشتباه غرب خروج کامل ایران از برجام را در پی دارد

غرب باید بداند تفکر انتفاع یکطرفه ، تقکری غیر منطقی است که در صورت تداوم و عدم اصلاح، مسئولان کشور ما مانند تصمیم اخیر، تصمیم به خروج کامل از برجام می گیرند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛کارشناس ارشد علوم سیاسی و استاد دانشگاه  در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار  آوای ماغرتصمیم ایران در کاهش تعهدات برجامی را برحق و در چارچوب خود برجام عنوان کرد.

 

کریم افتخاری گفت:سران ایران اسلامی از ابتدای شکل گیری برجام و حتی قبل از آن، همواره بر پایبندی ایران به تعهدات بین المللی تاکید داشتند و این پایبندی را در عمل هم ثابت کردند.

 

 وی افزود: اما بعد از عهد شکنی آمریکا و خروج این کشور از برجام، مشاهده کردیم، طرف های اروپایی برجام در موضع انفعال و ضعف قرار گرفتند و عملا این معاهده نقشی در تامین منافع کشورمان نداشت.

 

این کارشناس و آگاه به مسائل سیاسی خاطرنشان کرد:کشور ما هم بعد از این اتفاقات تصمیم به کاهش سطح تعهدات خود در برجام گرفت که با تصمیم قاطع رئیس جمهور در روزهای اخیر قرار است بخشی از فعالیت های هسته ای ما از سر گرفته شود.

 

افتخاری تصریح کرد: البته معاهده برجام در بندهاى ۲۶ و ۳۶ به ایران این حق را داده است  که اگر طرف مقابل تعهد خود را نقض کند، جمهورى اسلامى ایران هم تعهدات برجامى خود را به‌صورت کلى یا جزئى انجام ندهد.

 

وی افزود: مطابق توافق برجام اگر مواد غنى‌سازى شده کشور به ۳۰۰ کیلوگرم برسد باید این مواد به خارج از کشور ارسال و در مقابل کیک زرد وارد شود.

 

افتخاری ادامه داد: با تصمیم جدید سران جمهورى اسلامى ایران دیگر تعهدى نسبت به فروش و ارسال این مواد غنى‌سازى شده به دیگر کشورها نداریم و ذخایر غنى‌سازى شده ما در داخل کشور می ماند.

 

وی گفت: ایران همچنین در تصمیم اخیر خود فروش مازاد آب سنگین تولید شده کشور را به مدت 2 ماه متوقف می کند.

 

کارشناس و آگاه به مسائل سیاسی تصریح کرد: کاهش سطح تعهدات ایران نسبت به برجام بستگی به واکنش اروپائی ها در بازه زمانی 2 ماه آینده دارد که اگر منافع ایران باز هم نادیده گرفته شود مسئولان ما اقدام خود را قاطعانه تر از قبل و ابطال دیگر بندهای برجام ادامه می دهند.

 

افتخاری گفت:اگر اروپائی ها بخواهند شیطنت کنند و در این بازه زمانی پرونده برجام را به شورای امنیت ببرند تا با حمایت آمریکا دوباره فشارها بر ما بیشتر شود، به طور یقین ایران گزینه های قاطع دیگری مانند خروج کامل از برجام و از سرگیری کلیه فعالیت های هسته ای خود را همچنان پیش رو دارد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه ایران نزدیک به یکسال است که با اروپائی ها مدارا می کند، با تصمیم جدید ایران، این اروپائی ها هستند که باید تصمیم بگیرند همچنان به فکر حمایت از آمریکا باشند یا برای حفظ منافع و حقوق بر حق ملت ایران گام بردارند ؛در مسیر جدیدی که ایران برای برجام ترسیم کرد، راه سومی وجود ندارد، بنابراین راه گریز از تعهدات برجامی به حداقل می رسد.

 

افتخاری خاطرنشان کرد: در حال حاضر سران کشور ما به خصوص رئیس جمهور بهترین تصمیم را در قبال برجام گرفتند و ادامه حیات برجام به تصمیم طرف های اروپائی مبنی بر همراهی یا حمایت آنها از آمریکا وابسته است.

 

وی در پایان با تقدیر از این تصمیم رئیس جمهور گفت:غرب باید بداند تفکر انتفاع یکطرفه به نفع آمریکا در برجام و در مقابل آن اعمال محدویت ها علیه کشور ما، تقکری غیر منطقی است که در صورت تداوم و عدم اصلاح، مسئولان کشور ما مانند تصمیم اخیر، تصمیم به خروج کامل از برجام می گیرند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.