گروه: اخبار استان خبر: 118503 / تاریخ انتشار : 1398/2/22 ساعت : 14:25
در گفتگو با مسئول بسیج سازندگی استان مطرح شد؛

تشریح اقدامات بسیج سازندگی کهگیلویه و بویراحمد در سال 97/از ساخت واحدهای مسکونی و کمک به سیل زدگان تا طرح های اقتصادمقاومتی و اجرای پروژه های محرومیت زادیی و عمرانی

مسئول بسیج سازندگی سپاه فتح استان به تشریح فعالیت های بسیج سازندگی در حوزه های عمرانی، اقتصادی، محرومیت زدایی، کمک به سیل زدگان و حضور گروه های جهادی در استان کهگیلویه و بویراحمد و همچنین استان های سیل زده خوزستان و لرستان پرداخت.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ فرمان تشکیل بسیج سازندگی در 17اردیبهشت ماه 1379توسط مقام معظم رهبری صادرشد که هویت بخشیدن به جوانان، فراهم کردن زمینه مناسب جهت فعالیت جوانان در اوقات فراغت، مشارکت دادن آن ها در سازندگی و توسعه عرصه های عمرانی کشاورزی در روستا ها ومناطق محروم ودرنهایت  افزایش تولید و در آمد روستائیان از اهداف این طرح است.

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه فتح استان در گفتگو با صبح زاگرس گفت: بسیج سازندگی استان کهگیلویه وبویراحمد در سال 97 در سه زمینه فعالیت داشته است؛ خدمات رسانی به مردم و کمک به سیل زدگان در قالب گروه های جهادی که در این خصوص خدمات رسانی گروه های جهادی به تعداد  65 هزار نفر در سطح استان در زمینه های مختلف پزشکی، عمرانی، کشاورزی و دامپزشکی، فرهنگی، علمی و آموزشی فعالیت داشتند و خدمات رایگان به هم استانی ها ارائه کردند.

 

سرهنگ سیاوش کیش ادامه داد: بخشی از این خدمات رسانی در قالب 2رزمایش 20روزه توسط 240گروه جهادی خدمات رسان درهفته دفاع مقدس و هفته بسیج انجام گرفت، فعالیت عمرانی گروه های جهادی شامل ترمیم و بازسازی و کمک به احداث 250 پروژه در سطح استان است، فعالیت پزشکی گروه های جهادی نیز شامل ویزیت عمومی  و متخصص و توزیع دارو  برای 5 هزار و 450 نفر، خدمات دندان پزشکی  به 700نفر، مشاوره و روانشناسی به 610نفر و آموزش بهداشت عمومی است.

 

وی افزود: فعالیت کشاورزی و دامپزشکی شامل واکسیناسیون طیور و دام، خدمات دامپزشکی، سم پاشی محل نگهداری دام و طیور و آموزش فعالیت های ترویجی کشاورزی است.

 

سیاوش کیش در خصوص فعالیت های فرهنگی نیز گفت: فعالیت های فرهنگی گروه های جهادی شامل توزیع بسته های فرهنگی، لوازم التحریر، بسته های غذایی، برگزاری کلاس های آموزشی، اخلاقی، عقیدتی، قرآنی، و برگزاری یادواره شهدا است.

 

مسئول بسیج سازندگی سپاه فتح استان درباره اقدامات صورت گرفته در استان های سیل زده خوزستان و لرستان نیز گفت: جمع آوری کمک های مردمی و ارسال آن ها در قالب 2 کاروان جمعا به تعداد 50 کامیون  شامل موادغذایی و بهداشتی، آب معدنی وجیره خشک، لباس و...به مناطق سیل زده خوزستان و لرستان و همچنین روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد که جمعا به ارزش 20میلیارد ریال است.

 

وی ادامه داد:  2 موکب در استان های لرستان و خوزستان مستقر شدند و طبخ و توزیع بیش از 100هزار پرس غذای گرم بین سیل زدگان به مدت 10روز صورت گرفت؛ همچنین توزیع وسایل و کمک های جمع آوری شده ، غذای طبخ شده توسط 200نفردر قالب 4 گروه جهادی و موکب داران استانی در بین سیل زدگان انجام گرفت، همچنین 30کامیون جهت حمل و دپوی خاک به سوسنگرد برای احداث سیل بند به مدت 7 روز انجام شد.

 

سرهنگ سیاوش کیش بیان کرد: بازگشایی جاده ها و مسیر رودخانه ها در استان به مدت 20روز به وسیله  8 دستگاه  ماشین آلات راه سازی سپاه شامل لودر و بولدوزر و کامیون و... در استان

و فعالیت بیش از 30گروه جهادی جهت کمک به سیل زدگان در سطح استان از دیگر اقدامات صورت گرفته است.

 

وی در بخش دیگری از صحبت هایش گفت: در زمینه اقتصاد و صنایع تبدیلی نیز کمک به راه اندازی طرح های اقتصاد مقاومتی در قالب تسهیلات کم بهره در سال 1397 به تعداد 330طرح و به مبلغ 47 میلیارد ریال در عرصه های مختلف از جمله پروار بندی گوساله، زنبورداری، پرورش کبک، بلدرچین، مرغ بومی، بوقلمون، شترمرغ، دام سبک و سنگین، پرورش گیاهان دارویی، زعفران، قارچ دکمه ای، ورمی کمپوست، و صنایع تبدیلی مانند سرکه سیب، کشمش آفتابی، روغن، وترشی زیتون و...انجام گرفت.

 

 

سرهنگ سیاوش کیش ادامه داد: در زمینه پروژه های محرومیت زدایی و عمرانی در سال 97 نیز 750 پروژه دردست اجرا قرار گرفت که به متراژ 66 هزار و 500 متر مربع به ارزش 910 میلیارد ریال است که شامل 649 پروژه مسکن مددجویان کمیته امداد با متراژ 32هزار و 500 مترمربع و ارزش 260میلیارد ریال است.

 

 

وی به 27 پروژه طرح های عمرانی با زیر بنای 19هزار متر مربع وارزش 340میلیارد ریال اشاره کرد و گفت: تأمین اعتبار آن از طرف دولت و شامل مصلی ها، کتابخانه ها، یادمان شهدا، مراکز بهداشتی، مدارس و...است.

 

سرهنگ سیاوش کیش گفت: پروژه طرح کرامت (مناطق حاشیه نشین استان) با زیر بنای 3 هزار متر مربع به ارزش 30میلیارد ریال که تأمین اعتبار آن با مشارکت سپاه و دولت بوده و شامل آبرسانی ، مراکز بهداشتی، جدول کشی معابر حسینیه ها خانه های عالم و... از دیگر اقدامات بسیج سازندگی استان است.

 

وی افزود: اجرا و تکمیل 60پروژه محرومیت زدایی با زیر بنای 12هزار مترمربع به ارزش 100میلیارد ریال شامل کمک به احداث مساجد، غسالخانه ها، خانه های عالم، جامعه القرآن، آبرسانی، جدول کشاورزی و مدارس نیز از دیگر فعالیت های سال 97 بود.

 

سرهنگ سیاوش کیش ادامه داد: آبرسانی به 105 روستای شهرستان باشت به ارزش 180میلیارد ریال به طول شبکه 50کیلومتر واجرای تصفیه خانه وبندآب گیر از جمله اقداماتی است که

بسیج سازندگی استان انجام داده است.

 

وی در پایان گفت: از کل پروژه ها 50 پروژه در سال 97 و در مناسبت های مختلف افتتاح ومورد بهره برداری قرار گرفت.

 

انتهای پیام/

 

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.