گروه: اخبار استان خبر: 118275 / تاریخ انتشار : 1398/2/11 ساعت : 16:30
به مناسبت روز جهانی کارگر در اتاق بازرگی استان مطرح شد؛

حذف واسطه گری برای پرداخت حقوق کارگران/عدم توجه دولت به پرداخت مطالبات کارگران/طلب 200 هزار میلیاردی تامین اجتماعی از دولت+تصاویر

استاندار: امروز جنگ اقتصادی از طریق پنجه در پنجه انداختن با دشمن وجود دارد که بیشترین فشارها بر قشر کارگر قرار داشته و شما کارگران در خاکریز هستید، امروز کارگران باید احساس رفاه کنند، امروز باید قانون در رابطه با حقوق کارگران به شکلی باشد که به هر اندازه تلاش میکنند حقوق دریافت کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛به نقل از بویرخبر؛  صبح امروز به مناسبت روز جهانی کارگر مراسم جشنی در اتاق بازرگانی یاسوج با حضور استاندار، جانشین سپاه فتح استان، مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جمعی از کارگران و مدیران استانی برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: روز جهانی کار و کارگر  و نیز روز معلم، شوراها، و ایمنی را تبریک و تهنیت عرض میکنم.

 

پروانه نیکمرام بیان کرد: روز جهانی کارگر یادمانی جهت پاسداشت تلاش های کارگران بوده و نماد و نشان کارگرانی است که عدالت خواهی می کنند تا ساعت کار آنها از هشت ساعت به ده ساعت افزایش حقوق پیدا کنند، کارگران قشر زحمتکش و آسیب پذیر جامعه بوده و باید به  مطالبات و حقوق آنها توجه کرد.

 
 
وی افزود: از دیدگاه امام خمینی (ره) کارگران ارزشمندترین قشر جامعه بوده که چرخه اقتصاد و تولید به دست آنهاست و  خدمت و  کار کردن معطوف به قشر خاصی نبوده است بلکه همه وظیفه خدمت دارند، هرکشور به هر اندازه ثروت و تولید دارد مدیون کارگر است و اگر آنها نباشد برنامه های متفکران اقتصادی بیهوده خواهد بود.
 
 
 
نیکمرام گفت: نقش بی بدیل کارگران در پیروزی انقلاب اسلامی در تولید و بهره وری انکار ناپذیر بوده و با دستمزد حداقلی دوش به دوش کارفرمایان در بنگاه های اقتصادی فعال هستند، در دین مقدس اسلام بر تکریم حقوق کارگر تاکید شده است، از طرفی باید مسوولان درباره حفظ حقوق کارگران نظیر پرداخت حقوق و بیمه تلاش کنند.
 
 
 
وی اظهار کرد: امروز یکی  از مشکلات کارگران  قرار داد موقت آنها  بوده که کارفرمایان هنگام رکود آنها را اخراج می کنند و  سبب مشکلاتی برای کارگران شده است و امیدواریم چنین قراردادهایی تعیین تکلیف شود.
 
 
 
نیکمرام بیان کرد: مشکلات درون کارگاهی، انباشت محصولات تولیدی،قاچاق کالا و دیگر موارد سبب تعطیلی واحد های تولید  و همچنین بیکار شدن کارگران می شود که این موضوعات از جمله مشکلات واحد های تولیدی استان است.
 
 
نیکمرام در خصوص اقدامات حمایتی از کارگران عنوان کرد: در سال گذشته دو خبر برای کارگران شامل تسویه حساب آنها تعیین تکلیف شده و کارگرانی که در شغل آنها تنزل واقع میشد در سال جاری مشکل آنها حل شد از دیگر اقدامات مشوق های بیمه ای در طرح های کارورزی مورد بررسی قرار گرفته، و کارفرمایانی که کارگران را به کارگیرند از دو سال معافیت بیمه ای بهرمند خواهند شد.
 
 
 
در ادامه مراسم دبیر اجرایی خانه کارگر استان گفت: روز جهانی کارگر را به جامعه کارگری تبریک می گویم، رهبر انقلاب سال جاری را به عنوان سال رونق تولید نامگذاری کرده و باید همه تلاش کنند تا این شعار به سرمنزل مقصود برسد که نقش کارگران تلاش گر در این مورد انکارناپذیر است.
 
 
 
وی بیان کرد: دولت در تحقق این شعار نقش مهمی داشته تا تولید کنندگان با استفاده از نیروی انسانی و کارگران به بهترین صورت ممکن به تولید رونق ببخشند.
 
 
 
 
جنتی اظهار کرد: واحد های تولیدی مشکلاتی از جمله بدهی، معوقات بانکی، نبود تجهیزات و ضعف مدیریت  با  رکود همراه هستند و امید است دولت بتواند با تلاش های خود این موانع را برطرف کند.
 
 
جنتی در خصوص راهکارهای حمایت از شعار سال و رونق تولید گفت: در درجه اول باید  انگیزه کارگران را از طریق حل مشکلات آنها افزایش داد و کارگرانی که به دلیل قرارداد موقت در معرض اخراج هستند، هیچگونه بهره وری نخواهند داشت،  از طرفی برای آنها فرصت شغلی  وجود نخواهد داشت، که در این مورد نرخ بیکاری افزایش پیدا خواهد کرد بنابراین باید قراردادهای آنها را ساماندهی کرد و نیروهایی که در ماهیت  دائمی بوده  لزومی جهت بستن قرار داد  موقت با آنها نیست،
 
 
 
 
وی اشاره کرد: حقوقی را که سازمان تامین اجتماعی به طور مستقیم واریز می کند چرا با تاخیر از طریق پیمانکار پرداخت میشود و جامعه کارگری انتظار دارد واسطه گری ها را برداشت شده تا آنها به حقوق خودشان دست پیدا کنند.
 
 
 
جنتی در خصوص مشکلات کارگران گفت: افزایش حقوق کارگر از موارد و موضوعات مطالبات کارگران بوده، و هرچند افزایشی در حقوق کارگران صورت گرفت اما با توجه به تورم جامعه  حقوق آنها چرخ زندگی آنها را نخواهند چرخاند، ولی می توانند از طریق احیای کوپن های زمان جنگ، و  عرضه کالاها با ارز ۴۲۰۰ تومانی از طریق تعاونی ها به آنها کمک کرد.
 
 
 
وی با اشاره به مطالبات کارگران، عنوان کرد: مطالبات تامین اجتماعی از دولت ۲۰۰هزار میلیارد تومان بوده و از مجلس تقاضا داریم بدهی جاری دولت که ۳۰ هزار میلیارد تومان بوده  را پرداخت کند، که فقط ۳ هزار میلیارد تومان پرداخت کردند و این موضوع جای تعجب فراوان دارد و با این شرایط کمتر حقوق کارگران درنظر گرفته خواهد شد.
 
 
 
 
در ادامه مراسم استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارگران جامعه ای زحمتکش، صادق و پرتلاش بوده که در چهار دهه گذشته ثابت کردند بدون چشم داشت به کشور خدمت می کنند، آنها در دفاع مقدس سنگر به سنگر و خاکریز به خاکریز با ماشین آلات، و امکانات جهت تقویت پیروزی در جنگ قدم برداشتند، در دوران سازندگی با تلاش و کوشش در معادن و پالایشگاه جان در کف دست داشته و پیام دادند که در عرصه جنگ حضور داشته و امروز هم در عرصه سازندگی فعالیت دارند.
 
 
 
علی محمد احمدی بیان کرد: امروز جنگ اقتصادی از طریق پنجه در پنجه انداختن با دشمن وجود دارد که بیشترین فشارها بر قشر کارگر قرار داشته و شما کارگران در خاکریز هستید، امروز کارگران باید احساس رفاه کنند، این موضوع در دین بهترین جایگاه رابرای کارگر قائل بوده، و ائمه به کارگران اهمیت داده و به پشت میز نشینی و رفاه اعتقادی نداشتند بلکه کار و تلاش میکردند، پیامبر بزرگ اسلام علی رغم ثروت  حضرت خدیجه (س) اقدام به فلاحت و کار میکرد.
 
 
 
وی افزود: امروز در غرب اگر پسری به خواستگاری دختر رود از او سوال نمیکنند پشت کدام میز قرار داری بلکه میگویند کدام تکنیک و حرفه را داری؟ امروز افتخار این است که اگر مهندس کشاورزی هستیم بتوانیم در زمین های کشاورزی کار و تلاش کرد،اما امروز تفکر زحمت کم برای دریافت پول مطرح است، این موضوع   در ادبیات ما به گونه ای دیگر بیان شده است،یعنی  نابرده رنج گنج میسر نمی شود.
 
 
احمدی افزود: امروز باید قانون در رابطه با حقوق کارگران به شکلی باشد که به هر اندازه تلاش میکنند حقوق دریافت کند، اما کارمندانی ساعت ۹ صبح به محل کار می آیند و کار خود را انجام نمی دهند و در پایان ماه ادعای پاداش دارند در صورتی که حقوق کارگران در موعد مقرر هم پرداخت نمی شود.
 
 
 
استاندار کهگیلویه و بویراحمد افزود: امروز اگر سختی هایی که قشر کارگر میکشد همان  تلاش را کارمندان متحمل شوند ادعا خواهیم داشت سیستم اداری ما موفق خواهد بود، از طرفی هر وقت بنده و خانم نیکمرام در جلسات تاکید بر پرداخت  حقوق کارگران را در موعد مقرر می کنیم، انتظار می رود کارگران هم در محل کار توان و تلاش خود را به کار گیرند.
 
 
 
 
احمدی در خصوص مشکلات کارگران افزود: امروز چون ذهن کارگر معطوف به کار نیست در روند تولید و اشتغال مشکل پیش خواهد آمد و انتظار می رود مجلس قوانین را متناسب با وضع کارگران تصویب کند، از طرفی اگر دولت معوقات عقب افتاده به تامین اجتماعی دارد باید آن معوقات را پرداخته کرده تا حقوق کارگران پرداخت شود.
 
 
 
 
وی اضافه کرد: ساختار ها باید اصلاح، واسطه ها باید رفع و حقوق کارگران شفاف داده شود و اگر دولت کوچک شود و شرکتی واسطه شود و پولی که دولت به شرکت ها پرداخت میشود و بعد از یکماه با تاخیر بابت حقوق کارگران پرداخت میکند چنین حقوقی حرام خواهد بود بنابراین باید واسطه ها حذف شود.
 
 
 
استاندار در پایان گفت: رهبر انقلاب سال جاری را به نام رونق تولید نام گذاری کرده است بنابراین مسوولان باید با اراده جدی از کارگران حمایت کرده  و کارگران اهتمام جدی به کار دهند.
 
 
 
تصاویر تکمیلی در زیر آمده است:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
---
 
---
 
---
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/
 
 
 
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.