گروه: اخبار استان خبر: 118244 / تاریخ انتشار : 1398/2/10 ساعت : 11:27
به بهانه بزرگداشت مقام معلم؛

ارتقای سطح علمی و آموزشی کشور در گروی تکریم مقام معلم/معلم؛خزانه دار حقیقی تعلیم و تربیت

تربیت نیروی جوان متعهد و متخصص در کشور وابسته به توجه مسئولان نظام به دغدغه معلمان و تکریم مقام آنها از یک سو و تعهد به تربیت نیروی انسانی از سوی معلمان، است که هر چه در جامعه ما شرایط به سمت تحقق این دو اصل پیش رود، نتیجه آن ترفیع جایگاه تعلیم و تربیت است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آوای ماغر؛تعلیم و تربیت به عنوان دو موضوع کلیدی، رسالت اصلی هر معلم است که ابتدای مراحل یادگیرى و بدو ورود به مدرسه از سوى معلمان و در مدارس صورت مى‌گیرد ؛در حقیقت معلمان نه تنها جایگاه آموزش دهنده فرزندان، بلکه نقش تربیتى والدین را در خانه دوم آن‌ها یعنى مدارس و آموزشگاه‌ها از پایین ترین سطح تا عالى‌ترین مراحل آموزشى در دانشگاه‌ها به‌عهده مى‌گیرند.

 

به همین خاطر است که اگر معلم با داشتن چنین جایگاه رفیعی بتواند نقش خود را به خوبی ایفا کند، در کنار تعیین سرنوشت آحاد جامعه،نسلى ارزشمند را براى آینده‌اى بهتر در جامعه خود تربیت کرده، کسانی که سرنوشت آینده آن جامعه به صورت سلسله وار به سرنوشت آنها وابسته است.

 

همانگونه که رهبر کبیر انقلاب نقش معلمان در جامعه را همچون نقش انبیای الهی در جامعه می دانست، سرنوشت نیک یا بد هر جامعه را می توان به اندیشه های بارور شده دانش آموزان آن جامعه توسط معلمان مرتبط دانست.

 

با توجه به فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت نسل جوان انقلابی و مومن، جایگاه خطیر معلم در این برهه از زمان بیش از پیش مشخص است که لازم است معلم بنا به ذات و رسالت کاری خود، همچون شمع فروزان بسوزد و از جان مایه بگذارد تا آینده جامعه خود را با تربیت منابع انسانی سالم و عالم تضمین کند.

 

بازبینی در نظام آموزشی کشور باید با در نظر گرفتن این فاکتورها و در راستای تکریم جایگاه معلم و ترفیع علم و تزکیه باشد تا تحول عملی در این نظام را شاهد باشیم.

 

با توجه به اینکه معلم در نظام آموزشی ما رکن اصلى توسعه اجتماعى و فرهنگى بوده و به‌منزله قدرتمندترین ابزار شکل دهى آینده به شمار مى‌رود ، تعریف چشم انداز توسعه نظام آموزشی بدون توجه به تکریم مقام معلم کاری بیهوده است.

 

کارشناسان و صاحب نظران ما باید بدانند نمى‌توان به تحقق عملى هیچ هدف یا نوآورى در آموزش و پرورش دل بست، مگر آن‌که تغییرات متناسب با آن، پیشاپیش در معلمان به‌عنوان ارکان اصلى این تغییر و تحول صورت گیرد.

 

بنابراین باید به این امر توجه داشت که تقویت نقش حرفه‌اى معلم در نظام آموزشى و تحقق اندیشه ورزى او به‌عنوان کارگزار و با توجه به تغییرات بى‌حد و حصر کنونى، سبب کیفیت و کارآیى معلم در نظام آموزشى شود.

 

در راستاى تأمین این هدف لازم است که از ابعاد گوناگون علمى و دانشى، مادى و اقتصادى به ارتقاء جایگاه معلمان و تأمین نیازمندى‌ها و مطالبات آنان اقدام نمود و این موضوع را در کنار ارائه آموزش‌هاى هدفمند و مناسب با پیشرفت علمى روز و ارتقا دانشى آنان در نظر گرفت.

 

معلمان ما باید با داشتن روحیه ای انقلابی و جهادی،  تعهد به تربیت نیروى انسانى جوان در جامعه با محوریت ارزش‌هاى بنیادین نظام اسلامى را از پایین‌ترین سطوح  آموزشى تا سطوح عالى کشور مد نظر قرار دهند تا بتوانند در راستای توسعه علمی و فرهنگی در گام دوم انقلاب نقش مفیدی ایفا کنند.

 

معلمی که اینگونه عمل کند و با وجود تمام کاستی ها در جامعه، دغدغه تربیت نسل انقلابی داشته باشد، خزانه دار واقعی تعلیم و تربیت است.

 

در یک کلام می توان گفت که تربیت نیروی جوان  متعهد و متخصص در کشور وابسته به توجه مسئولان نظام به دغدغه معلمان و تکریم مقام آنها از یک سو و تعهد به تربیت نیروی انسانی از سوی معلمان، است که هر چه در جامعه ما شرایط به سمت تحقق این دو اصل پیش رود، نتیجه آن ترفیع جایگاه تعلیم و تربیت است.

 

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.