گروه: اخبار استان خبر: 118032 / تاریخ انتشار : 1398/2/2 ساعت : 11:02
نتیجه نظرسنجی صبح زاگرس منتشر شد؛

کلیپ های نامناسب لری؛ عامل اصلی زیرسوال رفتن اصالت هنری و موسیقی لری کهگیلویه و بویراحمد+عکس

بیش از 72 درصد از جامعه آماری این نظرسنجی، ساخت این کلیپ ها را عاملی برای زیرسوال رفتن موسیقی اصیل استان می دانستند و حدود 27 درصد نیز اعتقادی به این قضیه نداشتند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس موسیقی کهگیلویه و بویراحمد اگرچه هویت مستقلی دارد و واجد ظرفیتهای سرشاری است، اما آنگونه که باید در میان موسیقی فولکلور کشور شناخته شده نیست، این موضوع دلایل مختلف فرهنگی، اجتماعی و حتی جغرافیایی و اقتصادی دارد که پرداختن به آن نیازمند فرصت بهتر و بیشتری است اما در طی سالهای گذشته حرکتهایی توسط هنرمندان دغدغه مند عرصه موسیقی شکل گرفته و این موسیقی در حال معرفی خود و ظرفیتهایش است، که قطعا با سرمایه گذاری لازم و البته با تفکیک بین موسیقی اصیل بومی با موسیقی کوچه و بازاری شاهد رشد آن خواهیم بود.

 

 موسیقی اصیل استان به دلیل در امان ماندن از هجمه های فرهنگ های بیگانه و همچنین صداقت و صفایی که در آن وجود دارد و  نشات گرفته از روح زلال عشیره ای حاکم بر جامعه استانی است، و می تواند حصاری در برابر موسیقی مبتذل و انحراف باشد.

 

هنرمند از هنر برای ارتقای فرهنگی، رشد و تعالی جامعه اش استفاده می کند اما وقتی هنر تبدیل به پیشه و بازاری می شود، سراغ احساس و امیال و به سمت ابتذال پیش می رود و تباهی انسان را نشانه می گیرد و براین اساس هنر در دست هنر پیشگان فروکاسته می شود.

 

موضوعی که در چند سال اخیر در استان کهگیلویه و بویراحمد اتفاق افتاده است و موسیقی اصیل استان توسط برخی از خوانندگان به حاشیه رفته و سبک جدیدی از موسیقی را ارائه می کنند؛ موضوع جدی دیگری که وجود دارد و مسئولان باید حتما پیگیری کنند تولید و انتشار ویدئوکلیپ هایی است که هویت موسیقی اصیل لری استان را نشانه گرفته است و به گفته اهالی این فن، آن را به حاشیه برده و حتی دچار انحراف شده است.

 

این پایگاه خبری با برگزاری یک نظرسنجی از مخاطبین پرسیده بود: آیا ساخت کلیپ های نامناسب لری، اصالت هنری و موسیقی لری استان را زیر سوال می برد؛ که بیش از 72 درصد از جامعه آماری این نظرسنجی، ساخت این کلیپ ها را عاملی برای زیرسوال رفتن موسیقی اصیل استان می دانستند و حدود 27 درصد نیز اعتقادی به این قضیه نداشتند.

 

حال مسئولان فرهنگی استان باید بیش از گذشته به این موضوع ورود پیدا کنند و به دنبال راه حل اساسی برای این مساله باشند که در آینده می تواند تبعات بیشتری برای فرهنگ و موسیقی استان در پی داشته باشد.

 

 

 
 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.