گروه: اخبار استان خبر: 117823 / تاریخ انتشار : 1398/1/27 ساعت : 09:59
در دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان مطرح شد؛

گزارش آخرین وضعیت ها در خصوص پارک علم و فناوری /موانع پیشرفت پتروشیمی گچساران و دهدشت/ توجه به ظرفیت های گیاهان دارویی برای توجه به مقوله های گردشگری

دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان با حضور دکتر ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ساختمان دولت برگزار شد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس؛ دومین جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور  در ساختمان دولت برگزار شد.

 

در ابتدای این مراسم ابتدا معاونت برنامه ریزی استانداری گفت: در ابتدا به ارائه آخرین گزارش ها در خصوص فعالیت ها خواهیم پرداخت، در این رابطه در سال گذشته ۲۳ جلسه تشکیل و ۱۲۴ مصوبه تصویب  و  ۱۱۲ مصوبه اقدام شد، آن مصوبه ها  بر دو موضوع شامل واگذاری مصوبه های دولتی به بخش خصوصی و مجموعا ۲۹۷ مورد بوده، و از بین آنها ۲۸۴ مورد که  قابلیت واگذاری داشت واگذار شد و عمده واگذاری ها توسط بخش خصوصی و به وسیله خیرین انجام شده است.

 

 
 

حسن نوروزی بیان کرد: یکی از کارهای مهم در استان این بود که تعدادی از پروژه ها به عنوان پروژه های اقتصاد مقاومتی انتخاب شد، که شامل ۳۴ مورد و ۵۶ درصد بوده است، مانند تامین آب مزارع کشاورزی امام زاده جعفر که یکی از آنها بوده است، از طرفی ۶ جلسه به ریاست آقای ستاری انجام و ۳۹ مصوبه داشته که با توجه به پتانسیل استان در حوزه آب مورد توجه قرار گرفته است.

 

وی افزود: در سه سال اخیر 6 میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه شده و از این هزینه  یک و نیم میلیارد برای پارک علم و فناوری صرف  شده است.

 

 

حسن نوروزی گفت: در شرایط حاضر پتروشیمی دهدشت و گچساران مد نظر بود،  که در یک سال اخیر پیشرفت های خوبی داشته است،  ده میلیارد تومان نیز به بخش گردشگری استان پرداخت شده است.

 

 

در ادامه این جلسه رئیس پارک علم و فناوری گفت:  پارک علم و فناوری و مراکز رشد  در سال ۸۵ مصوب شد و توسط آقای ستاری پیگری و راه اندازی شد، اما به دلیل نبود زمین واگذاری این پارک راه اندازی نشد، که در نهایت به وسیله رئیس جمهور و آقای ستاری فعالیت خود را شروع کرد.

 
 
 
هاشمی بیان کرد: پارک فناوری کهگیلویه وبویراحمد اولین پارک در کشور بود که قبل از تأسیس ردیف بودجه گرفته است، در همین رابطه  مرکز رشد گچساران در ساختمانی با زیربنای ۴۰۰۰ متر کار خود را آغاز کرد.
 
 
وی اظهار کرد: ۱۴ واحد فناور و سه شرکت پارک فناوری وجود دارد و به نظر می رسد در بحث فرهنگسازی، کارگاه ها، و استارت آپ ها، شروع شده اما تولید و اشتغال هنوز راه نیفتاده و امیدواریم با کمک شما این موضوع تحقق پیدا کند.
 
 
هاشمی گفت: در استان یک شتاب دهنده نیاز داشته تا شرکت ها با آنها شریک شده و رویدادهای فناوری در استان آغاز شود، باید اشاره کرد صندوق فناوری به دلیل عدم علاقه بخش خصوصی تشکیل نشده است، از طرفی شرکت های مستقر در پارک بوده، که نیاز به ۴ میلیارد تسهیلات جهت فعالیت دارد.
 
 
 
در ادامه رئیس دانشگاه یاسوج در رابطه با سند  توسعه گیاهان دارویی گفت: امیدوارم امکان یک طرح اقتصادی که بتوان طراحی و اجرا کرد تا به این وسیله رونق گردشگری به وجود آید، و همچنین در زمینه گیاهان دارویی کارهایی وسیعی صورت گرفته و زمینه ها جهت اجرایی کردن فراهم است.
 
 
 
 
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز در خصوص دو پتروشیمی گچساران و دهدشت گفت: در پتروشیمی گچساران محصول تولیدی و اتیلن از جهت حجم سرمایه گذاری بالغ بر 6 هزار میلیارد تومان است و هزینه های سرمایه گذاری ارزی و ریالی و خوراک پتروشیمی گاز متان است، در این رابطه   حجم پیشرفت ۵۹ درصدبوده و خط انتقال آب و برق و گاز در حال احداث است.
 
 
 
 
داریوش دیودیده بیان کرد: مهمترین مشکل این پتروشیمی هم موضوع کسری بودجه ریالی و نقدی بوده که مثال بانکی بر روند رشد  پروژه تاثیر منفی گذاشته است، که نهایتا پروژه گچساران باید مسائل ارزی را مرود توجه قرار داد.
 
 
 
وی عنوان کرد: در استان در کنار پتروشیمی گچساران، پتروشیمی دهدشت بسیار مهم بوده و حدود ۱۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته ، که  ۳۰۲ هزار تن تولیدی و در حوزه محل طرح کارهای زیربنایی نظیر ساخت سوله ها مورد نظر است.
 
 
 
 
دیودیده در پایان اشاره کرد: در خصوص پتروشیمی دهدشت  شرکت ناربام نتوانست طرح را ادامه دهد و شرکت پیلک شیراز در مدت چهار ماه باید پروژه را ادامه دهد و یکی از مشکلات پروژه هم تامین اعتبار است.
 
 
 
 
 
تصاویر تکمیلی در زیر آمده است: 
 
 
 
 
 
انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.