گروه: اخبار استان خبر: 117606 / تاریخ انتشار : 1398/1/21 ساعت : 08:27

تاجگردون: فاصله مدیران با مردم زیاد شده است/اگر نظارت و شفافیت بود این اتفاقات نباید بیافتد

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نوشت: امروز خیلی واضح مشخص است ما با آن دوران خیلی فرق کردیم، شعار نظارت و شفافیت را می دهیم ولی هر روز یک اتفاق و فساد جدید می افتد؛ فاصله مدیران با مردم زیاد شده است و نظارت هم صوری شده و چرا که اگر نظارت و شفافیت بود که این اتفاقات نباید بیافتد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از آفتاب جنوب،غلامرضا تاجگردون،رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در مطلبی نوشت: سالهای ٨٣ و ٨٤ زمان دولت آقای خاتمی و ابتدای دولت آقای احمدی نژاد از طرف سازمان مدیریت و برنامه ریزی در اجلاس مشترک بانک جهانی و صندوق بین المللی پول شرکت کردم.

 

محور اصلی مباحث آن موقع اجلاس بحث فساد و مبارزه با فساد بود و اکنون بعد از سال ها دیدم باز یکی از موضوعات اصلی نشست فساد و مبارزه با آن بود. ‎در آن سال از یکی از کارشناسان خوب صندوق به نام حبیب فتینی که اصالتا اهل تونس بوده و مطالعات بسیار خوبی در خصوص ایران و انرژی داشت سوال کردم منظور از فساد سیستمی چیه و آیا ایران ما هم دچار این معضل هست یا نه؟.

خیلی جالب جوابم داد و اکنون با تلفیق مباحث جاری خیلی راحت می شود برخی از موضوعات را فهمید. به من گفت شما فساد ندارید و اگر هم جایی باشه سیستمی نیست.

 بهم گفت شما به نمایندگان کشورهای فقیر آفریقایی که الان در این اجلاس هستند نگاه کنید. مردمان این کشورها نان ندارند بخورند و بسیار فقیرند. درآمد سرانه بسیار پایین دارند و زجر می کشند.

 اما شما یک کشور ثروتمند و در حال رشد هستید. لباسهای نمایندگان این کشورها را ببینید. از بهترین برندهای دنیا خریداری شده در صورتی که شما اینطور نیستید و زندگی مسئولین هم متناسب با میانگین سطح مردم کشور است.

 اینا اصطلاحا همه با هم می خورند و به فکر مردمشان نیستند. چطور ممکنه یک مقام از یک کشور فقیر بتواند اینطور زندگی کند. اینان برای خودشان کار می کنند نه کشورشان. گفت این مثال ساده را زدم تا بتوانم بهتر منظورم را بفهمانم.

‎دیروز در جلسه اول حضورم در اجلاس نمایندگان پارلمانها که در صندوق بین المللی برگزار شد رئیس صندوق بین المللی پول خانم لگارد سخنران بودند. خیلی روان و ساده صحبت می کرد. دو موضوع اصلی و مهم را مورد توجه قرارداد یکی موضوع تعادل جنسیتی و نقش زنان و واقعی کردن نقش آنان در اداره جامعه و دیگری هم بحث فساد.

به بحث زنان بعدا خواهم پرداخت اما در بحث فساد بعد از بیان آثار مخرب آن چند جمله را خیلی صریح و ملتمسانه گفت:‎شما نمایندگان پارلمانها به ما و خودتان کمک کنید. ‎بافساد مبارزه کنید‎بر دولتهایتان نظارت کنید‎و تلاش کنیدهمه چیز شفاف شود. ‎

 آن روز خیلی متوجه حرفهای حبیب فتینی نشدم ولی امروز خیلی واضح مشخصه ما با آن دوران خیلی فرق کردیم. شعار نظارت و شفافیت را می دهیم ولی هر روز یک اتفاق و فساد جدید می افتد.

فاصله مدیران با مردم زیاد شده است و نظارت هم صوری شده و چرا که اگر نظارت و شفافیت بود که این اتفاقات نباید بیافتد. ‎می توانم خیلی صریح بگویم گامهای جدی به سمت سیستمی شدن فساد در کشورمان برداشته نشده.

انتهای پیام

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
ح ع ا
1398/1/21 - 14:53
بله فاصله مسئولین با مردم زیاد شده و این فاصله با نزدیک شدن به انتخابات توسط مسئولین برداشته می شود!!
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.