گروه: اخبار استان خبر: 117544 / تاریخ انتشار : 1398/1/19 ساعت : 09:13
در گفت وگو با کارشناس ارشد اقتصاد مطرح شد:

مهمترین شرط برای یک اقتصاد قوی، تولید قوی است/امروز واردکننده خوبی هستیم/تحقق شعار سال بستگی به حمایت دولت دارد

کارشناس ارشد علوم اقتصادی گفت: امیدواریم بتوانیم با توجه کمی و کیفی به بخش تولید کشور شاهد رونق و تولید در جامعه همراه با افزایش اشتغالزایی در کشور باشیم که تحقق این امر به عزم ملی و حمایت های دولت بستگی دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، ارسلان طهماسبی در گفت وگو با خبرنگار خبرلنده، با اشاره به ضرورت توجه همه دستگاه های دولتی و خصوص به خصوص مردم به اجرایی شدن شعار سال " رونق تولید گفت: قبل از هر چیز لازم میدانم معفهوم کلمه" تولید" را از دیدگاه علم اقتصاد تو ضیح دهیم که تولید(Production) ، از اصطلاحات علم اقتصاد، به معنی تهیه کالا و خدمات مورد نیاز با استفاده از منابع و امکانات موجود است. و بر دو نوع است،تولید مداوم و تولید متناوب.

 

وی افزود: فعالیّت تولیدی سلسله اقداماتی است که برای تبدیل منابع به کالاهای مورد نیاز جامعه در راستای تولید صورت می‌گیرد.

 

این کارشناس ارشد علوم اقتصاد تصریح کرد: مهمترین شرط برای داشتن اقتصاد قوی در یک کشور داشتن بخش تولید قوی آن کشوراست. که متاسفانه کشور ما در حال حاضر بیشتر کالاها و خدمات را وارد کننده و مصرف کننده هستیم و همین واردات باعث خروج ارز از کشور می شود.

 

وی تاکیدکرد:سال 98به فرموده رهبر معظم انقلاب سال رونق تولید نامگذاری شده و به فرموده ایشان ما میتوانیم از این تحریم ها فرصت بسازیم و کالاهایی را که وارد کننده بودیم را با استفاده از فکر متخصصین داخلی در داخل تولید کرده و وابستگی خود به خارج را کمتر کنیم.

 

طهماسبی اظهارکرد: بحث تولید مهمترین رکن پیشرفت اقتصاد یک کشور است و ما باید بدانیم اگر تولید ما قوی باشد و رونق تولید داشته باشیم چه فوایدی خواهیم داشت که به چند مورد به صورت گذرا اشاره می کنیم.

 

 

این کارشناس ارشد اقتصادی در ادامه گفت: رونق تولید با توجه به پیوند اقتصادی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، تقاضا برای منابع نیروی کار محلی را ایجاد می کند و به همین دلیل تولید به مبارزه با بیکاری کمک بزرگی می کند و باعث کاهش بیکاری می شود.

 

وی افزود: در اقتصاد عمومی رایج است که قدرت هر ارز در برابر ارزهای جهان عمدتا تابعی از تعادل تراز پرداختی آن است،  و تراز پرداخت ها تابعی است از صادرات و واردات همچنین صادرات ما در گرو تولید ماست، پس هر چه ما تولیداتمان بیشتر باشه و صادراتمان از واردات بیشتر باشد تراز پرداخت های ما مثبت و ارزش پول ملی ما بیشتر می شود.

 

طهماسبی در ادامه گفت: بنابراین، با فرض عملکرد صادراتی معین، مدیریت تقاضای واردات اهمیت زیادی در کنترل تراز تجاری دارد، لذا مصرف کالاهای محلی به تثبیت ارزش پول محلی کمک می کند. این امر، ایجاد ذخایر ارز خارجی را برای حمایت از موقعیت تراز پرداخت کشور تسهیل می کند.

 

وی خاطرنشان ساخت: در هر سیستم تولید، هزینه تولید واحد از رابطه بین هزینه های ثابت صنعت و هزینه های متغیر مربوطه بدست می آید که می توان آن را به هر واحد تولید خاص اختصاص داد. در صورتی که مقیاس تولید به طور قابل توجهی بزرگ باشد، انتظار می رود هزینه هر واحد تولید شده از لحاظ اقتصادی پایین تر باشد. علاوه بر این تولید در مقیاس بالا شرایط را برای سرمایه گذاری بیشتر تولیدکنندگان فراهم می کند. بنابراین، قابل توجیه است که هر گونه سیاستی جهت افزایش مصرف کالاهای محلی نه تنها باعث افزایش بهره‌وری ظرفیت تولید می‌شود، بلکه به طور متوسط هزینه های تولید برای صنایع محلی را نیز کاهش می دهد و باعث میشود  کالا  با قیمت کمتری به دست مصرف کننده برسد.

 

این کارشناس علوم اقتصادی گفت: و همچنین به صورت گذرا می شود به فوایدی همچون تضمین کیفیت ثباث قیمت اشاره کرد همه ما میدانیم بحران اقتصادی در سال 97 داشتیم رو در اثر نداشتن بخش تولیدی و اینکه بیشتر به واردات متکی بودیم با آن دست پنجه نرم کردیم ‌‌‌‌لذا لازم است مسئولان ما مهمترین سرمایه گذاری های فکری و سرمایه های را روی بخش تولید و رونق تولید متمرکز نمایند تا از این شرایط بحرانی رهایی یابیم.

 

وی افزود: مهمترین موانع سد راه رونق تولید واردات بی رویه و افسار گسیخته به کشور بدون توجه به ظرفیت های تولیدی در کشور است.

 

طهماسبی گفت: حجم عظم واردات به کشور باعث آسیب وارد کردن جدی به بخش تولید و در نتیجه تعطیلی کارگاه ها و صنایع کوچک و بیکار شدن حجم عظمی از نیروی کار در کشور و افزایش موج نارضایتی های عمومی را در پی خواهد داشت که امیدواریم مسئولان فکری اساسی کنند.

 

این استاد علوم اقتصاد گفت: مهمترین و بهترین راهکار برای رونق تولید در کشور ایجاد یک همبستگی ملی در بخش های حمایتی توسط دولت، ایجاد پل ارتباطی بین تولید کننده و مصرف کننده و فراهم نمودن زمینه صادرات به کشورهای خارجی با ارتقای سطح کمی و کیفی تولیدات است.

 

وی تاکیدکرد: موانع سد راه تقویت تولید باید برداشته شوند و با ایجاد تسهیلات درگردش و بازتوانی تولیدکنندگان می توان در کمترین زمان ممکن خلا های موجود را با تسهیلات ارزان قیمت و بسته های حمایتی تقویت کرد.

 

طهماسبی اظهارکرد: بهترین راهکارها برای رونق تولید توجه به بخش های تولید در صنایع کوچک و تبدیل کردن آنان به تولید کننده های بزرگتر با حمایت های مادی و معنوی است چرا که حمایت های مالی و اعطای بسته های حمایتی باعث افزایش سریع رونق و تولید در کشور خواهد و تحقق شعار سال نیز در کمترین زمان ممکن اجرایی خواهدشد.

 

وی تاکیدکرد: امیدواریم بتوانیم با توجه کمی و کیفی به بخش تولید کشور شاهد رونق و تولید در جامعه همراه با افزایش اشتغالزایی در کشور باشیم که تحقق این امر به عزم ملی و حمایت های دولت بستگی دارد.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.