گروه: اخبار استان خبر: 117232 / تاریخ انتشار : 1398/1/11 ساعت : 14:12

آثار برجای مانده از پل قلعه دختر کهگیلویه به روایت تصویر

قلعه دختر کهگیلویه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است. این روستا در دهستان دشمن‌زیاری قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۵ نفر (۱۰۰خانوار) بوده‌است.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از کهگیلویه؛  قلعه دختر کهگیلویه روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.

 

این روستا در دهستان دشمن‌زیاری قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴۹۵ نفر (۱۰۰خانوار) بوده‌است.

 

 

در کنار رودخانه ‌مارون و نزدیک قریه قلعه دختر، واقع در 30 کیلومتری شمال شهرستان دهدشت، آثار ویرانه دو پل‌ـ ظاهراً از دوره صفویه ـ بر جای مانده است. آثار یکی از پل‌ها که از وضعیت مناسب‌تری برخوردار و احتمالاً مربوط به تاریخ متأخرتری است، مشتمل بر دو دهانه و چندین پایه است.  پایه‌های اصلی پل‌به صورت شش ضلعی (مستطیلی که دو انتهای آن برای شکستن فشار آب به صورت مثلثی ساخته شده است) و پایه‌های کناره شمالی آن، مستطیلی است. طول اضلاع بزرگ پایه اصلی دهانه‌ها، 60/4 و اضلاع کوچکتر آن 50/3 متر است.

 

 

در محل پایه سوم پل، دیواری در راستای رودخانه و عمود بر پایه پل با مصالح مشابه به پایه ساخته شده و در طرف دیگر رودخانه دهانه های برجای مانده پایه دیگر پل با طرح شش ضلعی قرار گرفته است. نمای این پایه با سنگ تراشیده سفید رنگ ساخته شده و بخش میانی و اصلی پل که در معرض جریان اصلی رودخانه قرار دارد کاملا از بین رفته است.

 

 

با وجود این مکان تاریخی در کهگیلویه، میطلبد مسوولان توجه بیشتری به آثار باستانی و تاریخی کنند و آنها را از نابودی و فرسایش تدریجی نجات دهند.

 

تصاویری از پل قلعه دختر کهگیلویه در زیر آمده است:

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.