گروه: اخبار استان خبر: 117088 / تاریخ انتشار : 1398/1/6 ساعت : 11:11

کمک های بسیج و سپاههای استانی به مناطق سیل زده؛ مثل سیل، مثل سیلاب/آغاز مرحله دوم کمک رسانی بعد از امدادرسانی اولیه

آغازین روزهای سال، هرچند با تلاطم سیل و باران،سخت بود و شرایط استان های متعددی از کشور را به چالش کشید، اما میدانی نیز بود برای نمایش خدمت نیروهای بسیج و سپاه که مثل همیشه و این بار بعد از دستور فرماندهی کل قوا و ابلاغیه فرمانده سپاه برای حضور در عرصه، در قلب سیلاب فرو رفتند تا با کمک دیگر نیروها، سیل آرامش را برای شهروندان به ارمغان بیاورند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس مدیریت جهادی این بار در آغازین روزهای سال و بنا بر ضرورتی که سیلاب در بخش هایی از کشور پدید آورد، بروز و ظهوری دیگر گونه داشت؛ به نحوی که عمده فرماندهان سپاه و بسیج در کنار نیروهای خود و دوشادوش مردم آسیب دیده از سیل، به قلب ماجرا شتافتند و هنوز این امداد رسانی به شهروندان بخش های متعدد کشور ادامه دارد.

در همان آغاز ماجرا و با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی به فرمانده ستاد کل نیروهای مسلح برای خدمت گزاری به آسیب دیدگان از سیل، ابلاغیه فرمانده سپاه پاسداران به نیروهای بسیج و سپاه صادر شد که  بر اساس آن، سرلشکر جعفری به نیروهای زمینی و هوافضا، ۳۱ سپاه استانی و قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) برای تسریع در امدادرسانی بیشتر و گسیل امکانات برای ترمیم زیرساخت‌ها و کمک به سیل زدگان استان های کشور، تاکید کرده بود.

بعد از این ابلاغیه بود که حضور معاونان و فرماندهان بخش های متعدد و از جمله ریاست سازمان بسیج مستضعفین را در بین مردم شاهد بودیم که نفس چنین حضوری، تا حدود زیادی برای آلام آسیب دیدگان از سیل، تسکین بخش بود. حضور سردار غیب پرور، فرمانده بسیج مستضعفین و اداره میدانی امور در این مناطق، سرعت بهبود امور رو بیشتر کرده و البته ذوق و شوق برخی دیگر از مدیران را برای حضور در این مناطق برانگیخت. بعد از آن نیز سردار غیب پرور رئیس سازمان بسیج مستضعفین دستور آماده باش  رسمی به همه سپاههای استانی ابلاغ کرد.

علاوه بر حضور بخش های متعددی از نیروهای بسیج و سپاه، اعم از بخش های عملیاتی و مهندسی و ...، سپاههای استانی نیز با تکیه بر بسیج نیروهای مردمی، ارسال انواع کمکها به مناطق سیل زده را آغاز کردند. همچنین سپاههای استانی دیگر، به عنوان معین استانهای درگیر با حوادث غیرمترقبه اخیر انتخاب شدند.

 

 

کاروان های کمک از گیلان به گلستان

احمد ابراهیمی مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان در گفتگو با ۸دی در رابطه با ارسال محموله غذایی و بهداشتی به مناطق سیل زده شمال کشور، اظهار کرد: پس از وقوع سیل در استان های گلستان و مازندران، همه نیروها برای کمک رسانی به مردم سیل زده بسیج شده اند.

وی با بیان اینکه گیلان به عنوان معین استان مازندران انتخاب شده است، گفت: یک کاروان شامل ۶ کامیون از محموله های کمکی شامل بیش از ۳۰هزار بطری آب معدنی، ۱۲هزار کنسرو، بیش از ۱۵۰۰ بسته از وسایل بهداشتی صبح روز سه شنبه از مقابل حسینیه حضرت ابوالفضل (ع) رشت به سمت شهر ساری حرکت می کند.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه قدس گیلان با بیان اینکه حجم کمک های ارسالی هر روز بیشتر می شود، گفت: در روزهای آتی محموله های کمکی بیشتری به منطقه اعزام می شود.

همچنین سردار محمد عبدالله پور فرمانده سپاه قدس گیلان نیز در جلسه هماهنگی جهت کمک به سیل‌زدگان شمال کشور، اظهار کرد: مردم گیلان همیشه در کمک‌رسانی در تمامی حوادث ادوار گذشته پای کار بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه لوازم‌خانگی یک هزار خانوار سیل‌زده در گیلان تهیه و به مناطق سیل زده ارسال می شود،  را تهیه کنیم بیان کرد: باید تلاش کنیم که این لوازم هر چه سریع‌تر مهیا شود تا کسانی که لوازم زندگی‌شان را ازدست‌داده‌اند دوباره شرایط زندگی مناسب را به دست آورند.

فرمانده سپاه قدس گیلان با بیان اینکه کاروان کمک‌های غذایی و بهداشتی گیلانی‌ها باهمت سپاه قدس گیلان فردا به مناطق سیل‌زده ارسال می‌شود، گفت: در روز مبعث پیامبر اکرم (ص) کاروان بزرگ لوازم‌خانگی با نام پویش مهر رضوی و پس از دریافت کمک‌های مردمی به مناطق سیل‌زده ارسال می‌شود.

 

 

 کمک های همدان؛ از مواد غذایی تا انواع پمپ های لجن کش

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان یکی از نیازمندی های اصلی مناطق سیل زده را پمپ‌های لجن‌کش و آب در اینچ‌های مختلف دانست و گفت: از هم استانی های گرامی می خواهیم در صورت داشتن پمپ های مربوطه، آن را در اختیار سپاه برای امدادرسانی به سیل زدگان استان گلستان قرار دهند.

 «سردار مهدی فرجی» در گفت و گو با خبرنگار نافع؛ از جمع آوری  کمک‌های مردمی در سطح استان برای امدادرسانی به مردم سیل زده در استان گلستان خبر اد و گفت: در همین راستا شب گذشته شاهد اعزام نخستین محموله از کمک های هم استانی های عزیز بودیم و فردا نیز دومین محموله ارسال می شود.

وی با بیان اینکه اقلام کمکی 100 تخته چادر، دو هزار تخته پتو، دو هزار عدد کنسرو ماهی، چهار تن سیب زمینی و در حدود یک تن دیگر انواع مواد غذایی بود، اظهار کرد: عمده این کمک ها از سه شهرستان ملایر، نهاوند و رزن بوده و سایر کمک های مردمی در دیگر شهرستان ها نیز در دست جمع آوری و ارسال است.

جانشین فرمانده سپاه انصارالحسین(ع) استان همدان با اعلام اینکه همدان به عنوان استان معین گلستان انتخاب شده است، افزود: تیمی متشکل از نیروهای بسیج سازندگی سپاه همدان برای ارزیابی های بعدی روانه مناطق سیل زده شده اند.

 

کمک های استان زلزله زده به استان سیل زده

سردار بهمن ریحانی، فرمانده سپاه استان کرمانشاه نیز در گفتگو با خبرنگارشبکه اطلاع رسانی مرصاد ضمن ابراز تاسف از حادثه وقوع سیل در استان‌های شمالی و مشکلات هموطنان در این استانها، با اشاره به دستور مقام معظم رهبری به نیروهای مسلح برای کمک به سیل‌زدگان اظهار داشت: سعی کردیم در لبیک به فرمان معظم‌له کمک‌ها را در اسرع وقت جمع آوری و ارسال کنیم.

سردار ریحانی همچنین از ارسال کمک‌های سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه به سیل زدگان گلستان خبر داد.

وی، کمک‌های ارسالی را شامل ۱۸۰۰ تخته پتو ، ۵۰ تخته چادر گروهی، ۱۰۰۰ متر موکت ،۳۰۰۰ متر نایلون و ۵۰ عدد هیتر برقی عنوان کرد.

فرمانده سپاه حضرت نبی‌اکرم (ص) استان کرمانشاه تصریح کرد: اقلام فوق با توجه به نیاز اعلامی تهیه و ارسال شده است.به گفته وی، مواد شوینده بهداشتی و غذایی نیز در حال تهیه و آماده سازی جهت ارسال است که به محض آماده شدن ارسال خواهد شد.

 

البرز؛ از آب و غذا تا اعزام گروه های جهادی

مسئول بسیج سازندگی البرز هم گفت: مردم گلستان در حال حاضر به پمپ آب نیاز اساسی دارند و همچنان جمع آوری کمک های مردمی در کرج ادامه دارد.

، مسئول بسیج سازندگی البرز درباره آمار اقلام جمع آوری شده برای کمک به سیل زدگان استان گلستان به خبرنگار تیتریک، گفت: یک نیسان کنسرو و یک کامیون 10 تُن با یک هزار و 200 تخته پتو برای امداد رسانی به مردم سیل زده اعزام شد

علی ترکاشوند با اشاره به جمع آوری یک تریلر آب معدنی، افزود: 2 نیسان نان لواش نیز توسط مردم در قالب کمک به همنوعان خود در گلستان تدارک دیده شد و البته نباید از شرایط کنونی معیشتی مردم غافل شد.

وی با تاکید بر اینکه پوشاک نیز در میان کمک های مردمی وجود داشت، اظهار داشت: مردم گلستان در حال حاضر به پمپ آب نیاز اساسی دارند و همچنان جمع آوری کمک های مردمی در کرج ادامه دارد

مسئول بسیج سازندگی البرز در خاتمه تصریح کرد: اقلام جمع آوری شده عصر یکشنبه به استان گلستان ارسال شد و در صورت نیاز گروه های جهادی تخصصی به مناطق سیل زده اعزام می شوند

 

 

2کامیون و یک تریلی اولین محموله ارسالی از اردبیل

🔹مسؤول سازمان بسیج سازندگی سپاه حضرت عباس(ع) استان اردبیل از ارسال اولین محموله کمک رسانی به سیل زدگان شمال کشور در قالب دو کامیون و یک تریلی خبرداد.

وی با بیان این که کمک های مردمی همچنان ادامه خواهد داشت از آمادگی تمامی پیاگاهها و حوزه ها برای دریافت کمک های مردمی و ارسال آن به استان گلستان خبر داد.

 

اولین محموله دومیلیارد و 100 میلیون ریالی از اصفهان

مسئول جمع آوری و ارسال کمک های مردمی بسیج استان اصفهان گفت: امروز دو کامیون با تعداد هزار و پانصد تخته پتو که ارزش ریالی آن به مبلغ ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون ریال بودرارسال شده است.

تابش در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز با اشاره به کمک های صورت گرفته در خصوص کمک به سیل زدگان استان های شمالی، اظهار کرد: امروز دو کامیون با تعداد هزار و پانصد تخته پتو که ارزش ریالی آن به مبلغ 2 میلیارد و 100 میلیون ریال بودرارسال شده است.

مسئول جمع آوری و ارسال کمک های مردمی بسیج استان اصفهان تصریح کرد: اکنون در حال آماده سازی و تدارک ارسال کنسرو، نان خشک و آب معدنی و پتو هستیم.

 

تداوم کمک های سپاه تهران بعد از اولین محموله

سردار حسن زاده، فرمانده سپاه استان  تهران نیز با اشاره به ارسال شدن اولین محموله کمک های سپاه استان به مناطق سیل زده، از تداوم کمک ها خبر داده و خاطرنشان کرد: همچنان شهرستان‌هایی که دچار سیل شده‌اند نیازمند این هستند که اقلام گرمایشی مانند پتو و … در کنار اقلام خوراکی برایشان ارسال شود که به همین جهت از عموم مردم درخواست داریم که همچون روزهای ابتدایی بروز مشکل سیل در مناطق شمالی که همت کرده و با همدلی قدم در مسیر رفع مشکلات رخ داده در مناطق سیل زده داشتند ما را همراهی کرده و لوازم اهدایی خود را به نواحی، حوزه‌ها و پایگاه‌های مقاومت سطح استان ارائه دهند، تا بتوانیم گامی موثرتر در جهت خدمت رسانی به مردم مناطق سیل زده برداریم.

فرمانده سپاه حضرت سیدالشهداء علیه‌السلام استان تهران با اشاره به این‌که به‌عنوان استان همسایه و معین استان‌های سیل زده با تمام توان در کنار مردم این مناطق هستیم، تصریح کرد: نقش گروه‌های جهادی همیشه در این‌گونه رخدادهای غیر مترقبه بی‌بدیل بوده است و هم‌اکنون نیز بسیاری از گروه‌های جهادی برای اعزام به این مناطق آمادگی خود را اعلام کرده اند.

 

کرمان و اعزام 20 گروه جهادی

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه ثارلله کرمان هم اظهار داشت : قریب ۲۰ گروه  جهادی برای کمک به سیل زدگان همکاری می کنند که طبق آخرین آمار  یک کامیون آب معدنی ، یک کامیون اقلام خشک مثل خرما ، پتو و خکشبار و بالای ۲۰  میلیون پول نقد جمع آوری شده است.

پاداش، در خصوص مکان ارسال اقلام جمع آوری شده  گفت : جهت توزیع  اقلام جمع آوری شده یا به شمال ارسال می شود یا اگر معین استان خوزستان قرار بگیریم الزاماً  در حوزه خوزستان ارسال و به مجموعه بسیج سازندگی خوزستان ارسال خواهند شد.

مسئول سازمان بسیج سازندگی سپاه ثارالله خاطر نشان کرد : سپاه ثارالله  از ابتدا آمادگی خود را جهت کمک به سیل زدگان اعلام کرده است  و تا کنون در سراسر استان قریب ۶۰ نقطه چادرهایی برای جمع آوری کمکهای مردمی نصب شده است.

 

بازسازی واحدهای مسکونی و اولویت های دهگانه سپاه کربلای مازندران

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران به بلاغ نیوز گفت: سپاه برای رفع مشکلات سیل مازندران با اولویت 10 گانه وارد عمل شد و با هدف‌گذاری رو به جلو حرکت می‌کنیم.

جواد بخشی  با اعلام اینکه با حضور همکاران و بسیجیان در یک اقدام مهم وارد شده و مردم شهر سیمرغ را در همان ساعات اولیه از سیل خارج کردیم؛ یادآور شد: نیروهای امدادی، امکانات، تجهیزات و ماشین‌های مهندسی فراوانی در این سیل به کارگیری شد.

بخشی اضافه کرد: با برنامه‌ریزی و براساس وظیفه در 10 شهرستان درگیر سیل استان مازندران که درگیر سیل و برف بودند وارد و تلاش شد تا امنیت و آرامش به مردم بازگرداندن شود.

وی بیان داشت: براساس اطلاعات جمع‌آوری شده 180 روستای پایین‌دست و 752 روستای بالادست استان مازندران در بارش برف و باران اواخر سال درگیر بوده و با مشکل مواجه شدند که سپاه با بسیج نیروهای خود در تمامی این موارد وارد عمل شد و کمک‌های مختلف امدادی و تغذیه انجام شده است.

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران گفت: در همه نقاط شهری و روستایی گرفتار در سیل و برف، آذوقه، آب، نان و کمک‌های امدادی و خدماتی ارائه شده است.بخشی اظهار کرد: با همه تلاش‌های انجام شده، از حالت اضطرار سیل خارج و اکنون وارد مرحله دوم و حالت دوم خدمات‌رسانی رسیدیدم که در این حالت رفع آبگرفتگی‌ها و اعزام گروه‌های جهادی برای کمک به مردم سیل‌زده در دستور کار است.

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران با اشاره به اینکه اولویت اول ما در سیل توزیع اقلام، تغذیه و پوشاک بوده است؛ یادآور شد: در این بخش بیش از یک‌هزار تخته پتو، موکت در متراژهای مختلف، آب معدنی، آب تانکری و نان در بین افراد آسیب‌دیده توزیع شده است.

بخشی با اشاره به اسکان موقت افراد سیل‌زده در مازندران گفت: 6 هزار مسکن در استان مازندران درگیر سیل شده و در این سیل آسیب دیدند که 500 واحد مسکونی تخریب کامل بوده است.این مسؤول تصریح کرد: تلاش برای بازسازی 500 واحد مسکونی تخریب شده اولویت مهم در دستور کار است که با فراهم بودن شرایط وارد عمل خواهیم شد.

معاون هماهنگ کننده سپاه کربلای مازندران افزود: در کنار توزیع اقلام مورد نیاز زندگی برای مردم با توجه به درگیر بودن بیش از 750 روستای بالادست در برف، توزیع علوفه دام و احشام هم در دستور کار قرار گرفت و اکنون هم پاکسازی معابر، منازل، لایروبی انهار با ماشین‌آلات، ساخت و بهسازی پل‌ها و ساختمان در دستور کار است.

 

احداث راه فرعی و اعزام گروههای جهادی درخرسان شمالی

سپاه جوادالائمه خراسان شمالی که یکی از استانهای درگیر با سیلاب بوده است، ۵۰۰ تخته پتو، ۲۰۰ بسته تغذیه ای، ۲۰ رول پلاستیک در میان سیل زدگان این استان توزیع کرد. همچنین گروه های جهادی به مناطق خسارت دیده در دو شهرستان مانه و سملقان و راز و جرگلان اعزام شدند.
همچنین  قرارگاه کمک رسانی، تیم بندی پاسداران، بسیجیان و هسته ها و گروه های جهادی جهت امداد رسانی با هدف سرعت بخشیدن امدادرسانی  ها به مردم آسیب دیده از بارندگی و طوفان های اخیر  انجام شد.

سپاه شهرستان اسفراین هم ایستگاه های جمع آوری کمک های مردم به سیل زدگان برپا کرد.

همچنین فرمانده سپاه جوادالائمه خراسان شمالی دستور احداث ۲ کیلومتر راه فرعی برای خارج کردن راه روستای یموق از مسیر سیل و خرید جهیزیه عروس و دامادی که اثاثیه منزلشان در حادثه از بین رفته بود را داد.

 

 

تداوم کمک های امدادی از استان مرکزی به مناطق سیل زده

جانشین فرمانده سپاه روح‌الله استان مرکزی هم از اعزام اولین محموله سپاه روح‌الله به مناطق سیل‌زده در استان‌های گلستان و مازندران خبر داد.

سرهنگ محسن گلشن زاده جانشین فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: محموله جمع‌آوری‌شده از کارکنان سپاه روح‌الله به مناطق سیل‌زده شامل ۷۰۰ تخته پتو،۳۰ هزار قرص نان، لباس نو، مواد غذایی شامل کنسرو، نان  و انواع وسایل گرمایشی و ... آماده و  با دو دستگاه کامیون به مناطق سیل‌زده اعزام شد.

وی افزود: از مردم خوب استان مرکزی تقاضا داریم کمک‌های خودشان را به مردم سیل‌زده از قبیل پتو، مواد غذایی، پمپ آب کش، لباس نو و چادر را به پایگاه‌های مقاومت بسیج و نواحی سطح استان تحویل دهند تا در قالب کاروان کمک‌های استان به مناطق اعزام شود.

 

انتهای پیام/

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.