گروه: اخبار استان خبر: 116996 / تاریخ انتشار : 1398/1/5 ساعت : 08:57

کهگیلویه و بویراحمد سرزمینی ناشناخته در ایران/بکرترین و زیباترین جاذبه های کهگیلویه وبویراحمد را بشناسیم+تصاویر

کهگیلویه و بویراحمد سرزمین ناشناخته ای که زیباترین و بکر ترین طبیعت را دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کهگیلویه و بویراحمد کمتر از یک درصد جمعیت ایران و کمتر از 1 درصد خاک ایران را تشکیل می ده اما این خاک یک درصدی طبیعت  بسیار زیبایی دارد که هر ساله در روزهای تعطیل به ویژه تعطیلات نوروز مسافران زیادی از استان های مختلف وارد این استان می شوند.

این استان دارای جاذبه های گردشگری، تاریخی و طبیعی بسیار زیبایی است که با توجه به اینکه امسال شاهد بارش های خوبی در سطح استان بودیم این طبیعت بکر تر از گذشته زیبایی های خودش را به نمایش می گذارد.

شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد است بر بام این شهر کوههای مختلفی قرار دارند که در هر فصل زیبایی های خاص خودش را دارد کوه دنا بر بام یاسوج قرار دارد و زیبایی های این شهر را دو چندان می کند.

 

 

آبشار یاسوج یکی از زیبایی هایی است که چشمه های کوچک آن، درختان زیبای بلوط اطراف آبشار باعث شده است این آبشار طرفداران زیادی از سراسر کشور داشته باشد صدای آب و جیک جیک کنجشکان لحظات به یاد ماندنی را در خاطره ها ثبت می کند.

 

---

یکی دیگر از مناطق دیدنی و زیبای شهرستان بویراحمد آبشار تنگ تامرادی است که در این آبشار می توان گرمای جنوب را از تن بیرون کرد و با خنکی چشمه ها را دل خنک کرد.

 

تنگ تامرادی در 45 کیلومتری غرب یاسوج در مسیر جاده سپیدار واقع است و آبشاری زیبا و حوضچه‌های فراوان دارد. "تنگ تامرادی" با چشم‌انداز طبیعی و زیبا، ارتفاعات بلند و پوشش گیاهی سرسبز و با طراوت و صدای دل‌انگیز ریزش آبشار برای گردشگران خاطره‌ای فراموش نشدنی و پر نشاط را به سوغات می ‌آورد.

 

وجود چهار آبشار با ارتفاع ۸ تا ۱۰ متری و حوضچه‌های آب در مسیر آب زلال و بسیار خنک این آبشار و وجود غارهایی که آب از دل آن می‌گذرد و آب مداوم از سقف آنان چکه می‌کند باعث شده که هر چه بیشتر بر جذابیت و خاص بودن آن بیفزاید. طبیعت زیبا و جنگل بلوط اطراف این آبشار زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

 

این آبشار در 45 کیلومتری جنوب غربی یاسوج واقع شده است. از یاسوج باید در جاده بابا میدان و به سمت گچساران حرکت کنید با گذشت 25 کیلومتر از یاسوج به سه راهی سپیدار می رسیم و با خروج از جاده بابا میدان، به سوی سپیدار راهی می شویم...

10 کیلومتر جلوتر سه راهی دیگری وجود دارد که ما را به سمت تنگ تامرادی می برد.

 

---

پارک جنگلی یاسوج نیز بزرگترین پارک جنگلی جنوب کشور است که در چند کیلومتری مرکز شهر قرار دارد وقتی در بالای این پارک قرار بگیریم بر همه شهر یاسوج اشراف کامل داریم و می توان چند دقیقه ای به دور از هیایو و صدای بوق ماشین ها بنشینیم و شهر را نگاه کنیم.

پارک بزرگ کوهستان یاسوج مساحتی نزدیک به هزار هکتار دارد و بزرگ‌ترین پارک جنگلی در جنوب کشور محسوب می‌شود. این پارک در شمال شرق شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، واقع شده و بخشی از حوزه‌ی آبخیز رودخانه بشار محسوب می‌شود. پارک روی شیبی است که نمای زیبایی از شهر را برای بازدیدکننده به ارمغان می‌آورد.

 

---

سی  سخت با واقع شدن در دامنه کوه دنا، از اکوتوریسم بی نظیر گردشگری، برخوردار است و یکی از قطب‌های گردشگری استان به شمار می‌آید. همچنین دارای مناظر طبیعی بکر و چشمه‌های جوشان است که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند.

 

از جاذبه‌های طبیعی این شهر، می‌توان به دریاچه کوه گل، گردنه تاریخی بیژن، منطقه حفاظت شده دنا، قله‌های کوه دنا وچشمه میشی،چشمه توف،چشمه تاگی،گردنه بیژن دنا و   بسیاری دیگر را نام برد. 

 

منطقه کوه گل این منطقه زیبا، در فاصله ۸ کیلومتری شرق سی سخت و ۴۴ کیلومتری شهر یاسوج، یعنی مرکز استان قرار دارد. منطقه کوه گل از سه مجموعه: دریاچه زیبای کوه گل، دشت‌های لاله‌های واژگون و آبشار زیبای تنگ نمک، با نمای بسیار طبیعی و آب و هوای مطبوع تشکیل شده‌است.

 

---

 

یکی دیگر از جاذبه های زیبا و گردشگری شهر سی سخت منطقه دشتک دنا است منطقه تفریحی و توریستی دشتک سی سخت در هشت کیلومتری این شهر یکی از بهترین مکانهای مفرح شهر توریستی سی سخت بوده که زیبایی های قله های  دنای سرافراز از قاش مستان تا سقل آسمانی و قله های زیبای زاگرس را به گردشگران هدیه داده است.

این دشت زیبا در جنوب شرقی دنا واقع شده که با داشتن طبیعتی سبز وزیبا در ایام بهار و تابستان و سفید پوش شده آن در زمستان،مکانهای رویایی را در لابه لای قلل زیبا دنا به ارمغان آورده است.

یکی دیگر از زیبایی های دشتک سی سخت آذین بندی های طبیعی این منطقه با درختان بلوط است، درختانی که طی سالیان دراز خاطرات ایل و کوچ کوچ عشایر را در سینه سترگ خود به یادگار انباشته اند.

---

 

چشمه میشی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این شهر است که در چهار کیلومتری شمال شرقی شهر سی‌سخت قرار دارد و یکی از پرآب‌ترین و خنک‌ترین چشمه‌های زاگرس بوده که آن را چشمه “بشو” نیز می‌نامند.

«چشمه میشی» ‌چشمه‌ای همیشگی و از مهمترین چشمه‌های منطقه سی‌سخت به شمار می‌رود که در امتداد دره‌ای طولانی با شیب نسبتاً تند روان است و جویبار پرآب و سپیدرنگ آن همچون رشته‌های مروارید زینت‌بخش دره‌ای است که آب‌چشمه را به زمین‌های کشاورزی پایین دست آن می‌رساند.

این چشمه علاوه بر تأمین آب‌شرب شهر سی‌سخت تأمین کننده آب کشاورزی باغات سیب و انگور و گردوی سی‌سخت و روستاهای پایین دست است. آب زلال و گوارای آن خستگی هر رهگذری را از تن خارج می‌کند.

چشمه میشی در فاصله پنج کیلومتری شمال شرقی شهر سی سخت، مرکز شهرستان دنا قرار گرفته است.

---

تنگ گنجه ای یکی دیگر از هزاران منطقه زیبای استان کهگیلویه و بویراحمد است که در شهرستان بویراحمد واقع شده منطقه گردشگری تنگ گنجه‌ای در ۱۳ کیلومتری شهر یاسوج و در روستای گنجه‌ای در مسیر جاده یاسوج به سی‌سخت با چشمه‌هایی جوشان در دره‌ای با درختان چنار بسیار مرتفع و پوشش جنگلی درخت بلوط قرار گرفته است. روستای گنجه‌ای دارای چندین چشمه آب سرد و گوارا بوده که همه آن‌ها از کوه‌های سر به فلک کشیده دنا، که به عروس زاگرس مشهور است سرچشمه می‌گیرند.

تنگ گنجه‌ای از لحاظ دسترسی در مسیر خوبی قرار گرفته است. جاده آسفالته یاسوج-سی‌سخت از کنار آن عبور می‌کند و مسیر دسترسی به آن را با وسیله نقلیه کاملا راحت و دست‌یافتنی می‌کند. بهترین فصل برای بازدید از این گردشگاه طبیعی و زیبا فصل‌های بهار و تابستان است.

این منطقه به لحاظ موقعیت نیز به دلیل قرار گرفتن در مسیر یاسوج - سی‌سخت، یکی از مسیرهای پرتردد این استان محسوب می‌شود. بنابراین به راحتی می‌توانید از این منطقه دیدن کرده و از زیبایی طبیعت آن بهره‌مند شوید.

---

از شهر یاسوج کمی فاصله می‌گیریم و به سمت جاده ارتباطی یاسوج به «سی سخت» می‌رویم. منطقه‌ای در کمتر از ۱۵ کیلومتری شهر یاسوج که به‌واسطه قرار گرفتن در تنگه‌ای زیبا، «تنگ سریز» نامیده می‌شود.

در پیچ و قوس‌های این جاده، مسیری فرعی با تابلویی بزرگ به گردشگران خوش‌آمد می‌گوید و با ورود به جاده تنگ سریز انبوهی از درختان، برای مخاطبان خودنمایی می‌کنند.

تنگ سریز در نزدیکی تنگ گنجه ای یکی دیگر از اماکن گردشگری و توریستی یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته که طبیعت سحر انگیز آن در پاییز دل هر رهگذری را می رباید. در میان تنگ‌های زیبای دیار چهار فصل استان کهگیلویه و بویراحمد «تنگ سریز» گنجینه‌ای ناشناخته بوده که درختان تنومند و سر به آسمان ساییده‌اش، سایه‌بان چشمه‌های جوشان و طبیعت زیبا و دلنشیتن این منطقه گردشگری در شهر یاسوج شده است.

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.