گروه: اخبار استان خبر: 116824 / تاریخ انتشار : 1397/12/26 ساعت : 13:51
در همایش ریش سفیدان و بزرگان طوائف مطرح شد:

باید اینقدر بگوییم که استخدام های فله ای با تمام وجود مذموم شود/آیا در زمان جنگ هم حرفی از طایفه گرایی بود؟+تصاویر

فرمانده سپاه فتح گفت: خیلی از این خرده رسم ها را می توان به راحتی حذف کرد همتی می خواهد این اتفاق رخ دهد، اکنون همه شما در خصوص استخدام های طایفه ای مخالف هستید باید اینقدر بگوییم که با تمام وجود مذموم شود چرا وقتی استخدامی داریم باید بگوییم این طایفه بیاید یا نیاید.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، صبح امروز همایش ریش سفیدان و ذی نفوذان ایلات و طوایف استان با حضور رئیس کل دادگستری استان، فرمانده سپاه فتح، جمعی از مسئولین و ریش سفیدان برگزار و بزرگان طوائف در سینما انقلاب یاسوج برگزار شد.

 

فرمانده سپاه فتح در ابتدای این نشست گفت: وقتی از مسائل قومیتی صحبت می شود ناخودآگاه ذهنمان به سمت مسائل منفی می رود، درست است که اشکالاتی وجود دارد اما فرصت های بسیار خوبی وجود دارد که در این استان ها مغفول واقع شده است پنج ماه است در این استان هستم انصافا این مردم خصوصیاتی دارند که بی نظیر است و بر گرفته از سنت های قدیمی است که دارند،  مثل مهمان نوازی که خودشان را برای مهمانان می کشند، در اربعین خودم رفتم و دیدیم خانواده ای که هیچی  هم ندارد و به لقمه ای نان هم محتاج است  اما آن را نصف می کند و به موکب  ها می دهد .

 

سرهنگ حمید خرمدل بیان کرد: گزارشی از موکب ها دیدم که واقعا غرور آفرین بود گزارشی بود که مردم 300 و 400 میلیون به موکبی کمک کرده بودند، کهگیلویه و بویراحمد استانی فقیر است، دست و بالشان تنگ است اما اینگونه برای امام حسین (ع) هرچه دارند در طبق اخلاص می گذارند.

 

وی افزود: وقتی کشورشان مورد تهدید قرار می گیرد ایل و طایفه کنار می رود همه ید واحد می شوند و اینگونه حماسه آفرینی می کنند که همین جا از ایل بزرگ بهمئی تشکر می کنم؛ یادوراه شهدای شهرستان بویراحمد نیز برگزار شد، این غرور و افتخار افرینی است در دهدشت نیز یاودواره شهدا برگزار شد، هفته آینده در لنده برگزار می شود مردم شریف و نجیب که از معاشرت با آنها از  بی آلایشی و سادگی  آنها لذت می‌بریم .

 

سرهنگ خرمدل ادامه داد: گاهی بر سر برخی  بزنگاه ها بر این نکات زیبا غلبه می کند سال اینده نیز این همایش برگزار می شود، تلاش کنیم کارهای ارزشمندی که در مسائل قومی و قبیله ای وجود دارد را احصا و بر جسته تر کنیم و عملیاتی تر وارد شویم، انصافا ناراحت می‌شویم وقتی اتفاقی می افتد که برای مسله ای فردی  کشته شود اینها زن و بچه و خانواده دارند وقتی مسله ای باشد وقتی قانون هست چرا خودمان وارد شویم و مسئله درست کنیم.

 

وی تصریح کرد: دیروز آقای قالیباف در سرفاریاب بود که کار جهادی انجام می دهد، همه  مردم این منطقه با صداقت و با انگیزه بودند، جوانانی بودند که از فوق لیسانس و دکترا در حال فعالیت هستند  دغدغه هایشان مواردی بود که اگر از ظرفیت مثبت قومی و قبیله ای استفاده کنیم اتفاقات خوبی رخ می دهد، مثلا دختری گفت بحث مهم اکنون ازدواج است، متاسفانه چشم و هم جشمی ها و مسایلی که وجود دارد  مانع ازدواج می شود، چرا از ظرفیت ریش سفیدی استفاده نکنیم برای شادی ها و عزاداری ها و مریضی ها صندوق قرض الحسنه داشته باشیم، می توانیم از این ظرفیت استفاده کنیم به هم کمک کنیم که عزت نفس همسایه و هم قبیله ای مان حفظ شود.

 

فرمانده سپاه فتح تصریح کرد: در فضای مجازی مسأله ای دیدم که میثاق بسته بودند فلان کار در فلان منطقه انجام نشود، وقتی این موضوع را دیدم خیلی خوشحال شدم این خیلی ارزشمند است.

 

خرمدل  به رسم اشتباه در ادارات استان اشاره کرد و گفت: گاهی برای رفتن به یک مراسم ختم  چند اتوبوس پر می شود می رود این رسم غلطی است ارباب رجوعی که از سایر شهرستان ها به اینجا  می آید و می بینید تعطیل است چه گناهی کرده  درست نیست برای مراسم ختم یک اداره تعطیل شود برای احترام چند نفر می روند .

 

فرمانده سپاه فتح با اشاره به برخی خرده رسم های اشتباه گفت: خیلی از این خرده رسم ها را می توان به راحتی حذف کرد همتی می خواهد این اتفاق رخ دهد، اکنون همه شما در خصوص استخدام های طایفه ای مخالف هستید باید اینقدر بگوییم که با تمام وجود مذموم شود چرا وقتی  استخدامی داریم باید بگوییم این طایفه بیاید یا نیاید.

 

وی ادامه داد: گاهی برخی ها می آیند که من را نصیحت کنند که اقای خرمدل اگر می خواهی فرمانده بگذاری یک سردسیری را حتما جانشین گرمسیری بگذار این یعنی چی؟ این موضوع مفهومی برای من ندارد، سردسیر و گرمسیری یعنی چی؟ ملاک سنجش خداوند مگر غیر از تقوا است اصلا این موارد نباید مفهومی داشته باشد این چه فرهنگی است، فردای قیامت وقتی از من بپرسند مگر می توانم بگویم چون سردسیری یا گرمسیری بود انتخابش کردم این چه فرهنگی است.

 

خرمدل عنوان کرد: روزی که جنگ شد و همه پشت خاکریز رفتند آیا سردسیر و گرمسیر آنجا بود چرا آن زمان  این حرف ها نبود اما اکنون اینگونه می کنیم؟ این باید برداشته شود استان ما استانی با سواد است این جمعیت جوان و با سواد است که باید این استان را بسازد و فرصت های بسیار خوبی در پیش روی  آنها  است ما نباید اسیر این مسائل جزئی شویم.

 

فرمانده سپاه فتح گفت: گاهی در فضای مجازی می بینم  که نوشته اند درود بر فلان قوم و طایفه این یعنی چی؟ بقیه این مسائل را می بینند راجع به ما قضاوت می کنند، افتخار و عزتی که ما امروز داریم مرهون شهدا است اگر قوم لر امروز می خواهد افتخار کند هیچ افتخاری بالاتر از شهدا نیست، هیچ افتخاری بالاتر از این غیرت و شجاعت در زمان جنگ نیست، همه ادارات بنشینند و باید ببینیم درد ما در شهرستان بویراحمد چیست که همه را آزار می دهد، اگر این نسل درست فرهنگ سازی و مدیریت کند روی نسل بعد نیز تاثیر دارد.

 

 

رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد نیز  در ادامه این مراسم با اشاره به  ماه رجب گفت: رجب  ماهی است  که برکات حضرت حق در آن جریان دارد امیدوارم از  برکات این ماه بهره ببریم و همدیگر را دعا کنیم.

 

حجت الاسلام مزارعی بیان کرد: باید این ذهنیت را که گروهی بر دیگری برتری دارد کامل از ذهن پاک کنیم، همه طوایف و ایلات محترم هستند همه ایلات انسان های شریف، انقلابی ، مومن و برای ما قابل احترام هستند اگر در طایفه ای چند جوان مشکلی ایجاد کنند دلیل غبار آلود بودن آن طایفه نیست، خطای دو سه نفر چهره  جمع را مخدوش نمی کند همه طوایف استان برای همه ما و برای من محترم است اینکه مثلا در فلان طایفه سه نفر پرونده  جرایم خشن دارند دلیل آن نیست که چهره طایفه خشن است.

 

رئیس کل دادگستری استان تصریح کرد: در نظامی ها و جامعه روحانیون نیز اینگونه است ، در طوایف نیز اینگونه است اغفال چند جوان  را نباید پای یک طایفه گذاشت، در کوچه و بازار کمتر می روم اما اطلاعات به من منتقل می شوند مردم ما  قدرشناس و مستحق خدمت هستند مسولان باید وقتشان را وقف خدمت کنند چون مردم  در همه عرصه ها حضور داشتند و دارند باید به خودمان تذکر دهیم.

 

حجت الاسلام مزارعی عنوان کرد:  مطالب منتشر شده در گام دوم انقلاب  بیشتر متوجه متولیان است، اصلاح جهادی پیشگیری از اقدامات غیر قانونی مثلاً استخدام های فله ای که ما  در دستور کار داریم و با سرعت و قاطعیت بیشتر در گام دوم اقدام می کنیم.

 

وی ادامه داد: دیدگاه جامعه ما در کشور در بحث اشتغال  خاصه در کهگیلویه و بویراحمد صرفا کار اداری است این دیدگاه بسیار  اشتباه است، اکنون ما از خارج از کشور دام می خریم آن هم دکتر است اکنون ما محتاجیم از آنها گوسفند مولد بخریم و صف بکشیم  چون مشکل گوشت داریم ، و الا آرامشی که یک فرد دامدار دارد هیچکس ندارد زندگی با آرامش، ساده و بی آلایش دارد.

 

---
---
---
---
---
---
---
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
 
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---
---

در حال تکمیل ...

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.