گروه: اخبار استان خبر: 116788 / تاریخ انتشار : 1397/12/25 ساعت : 14:28

سرزمین برف و آفتاب پذیرای مسافران نوروزی/ کوه های پوشیده از برف دنا نوید بهار رویایی می دهد+تصاویر

شهر سی سخت در آستانه نوروز 98 و بهار طبیعت رنگ و بوی زمستانی خود را حفظ کرده است که نوید بهار سرسبز و دل انگیز را می دهد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از سفیر دنا؛ سی سخت مرکز شهرستان دنا با دار بودن ظرفیت های طبیعی گردشگری به شهری توریستی در کهگیلویه وبویراحمد و جنوب کشور معروف است.

 

شهر سی سخت در آستانه نوروز 98 و بهار طبیعت رنگ و بوی زمستانی خود را حفظ کرده است که نوید بهار سرسبز و دل انگیز را می دهد.
 

همه ی کسانی که علاقه مند به گردشگری هستند کماکان با نام سی سخت این مرکز توریستی سرسبز و زیبا آشنایی کامل دارند؛ این شهر توریستی که مرکز شهرستان دنا نیزبوده در دامنه کوه استوار و سترگ دنا و زاگرس زندگی اش را از سر گرفته و در کنار رود ها و چشمه هایی چون ،چشمه میشی و آب حیات به حیات خود ادامه داده تا حیات دوباره به طبیعت دوستان بدهد.

 

در متون تاریخی کهن آمده است که در یک زمستان سخت، به دلیل بسته بودن راه ۳۰ مرد پهلوان از این منطقه بر می خیزند تا به حل این مشکل بپردازند اما به دلیل سوز و سرما و برف و یخبندان شدید موفق نشده و هر ۳۰ نفر  جان خود را از دست می دهند؛ از این رو این شهر افسانه ای که که در شهنامه فردوسی نیز به آن اشاره شده است سی سخت نام نهاده اند.

 

 مردم استان کهکیلویه و بویراحمد یک اعتقاد جالب به این نامدارند؛آن ها معتقدند که کی خسرو پادشاه نامدار ایرانی در محل تل خسرو که در مرکز بویر احمد واقع شده، برای جانشینی خود لهراسب را انتخاب می کند و بعد به حرکت در امده و به سی سخت آمده و در چشمه بشو اتراق کرده و به شنا می پردازد؛آنها معتقدند در همین گردنه ی بیژن که سی مرد پهلوان جان دادند، کی خسرو و سپاهش بخاطر برف و بوران جان خود را از دست دادند.

 

 

البته طبق کاوشهای باستان شناسی سی سخت عمری بیش از هزاران سال دارد و شواهد حاکی از آن است که پیش از ظهور اسلام نیز این شهر زنده بوده است.

سفالهایی که از زیر خروارها خاک بالا آورده شده شاهدی بر این مدعا است؛ حتی اخیرا  وجودگورهای ۳ هزار ساله ای در این مکان در قبرستان لما نیز بر این مدعا نیز بیشتر افزوده است.

 

 

شهر سی سخت با داشتن تاکستان های زیبای انگور، مناطق زیبای دنای شرقی، چشمه های جوشان از چشمه میشی تا بشو و آبشارهای بکر و دست نخورده دره ناری و کوه گل امروز یکی از بهترین مناطق توسعه گردشگری در جنوب غربی ایران است.

 

 

از طرفی دیگر منطقه تفریحی و توریستی دشتک سی سخت در هشت کیلومتری این شهر یکی از بهترین مکانهای مفرح شهر توریستی سی سخت بوده که زیبایی های قله های  دنای سرافراز از قاش مستان تا سقل آسمانی و قله های زیبای زاگرس را به گردشگران هدیه داده است.

 

این دشت زیبا در جنوب شرقی دنا واقع شده که با داشتن طبیعتی سبز وزیبا در ایام بهار و تابستان و سفید پوش شده آن در زمستان،مکانهای رویایی را در لابه لای قلل زیبا دنا به ارمغان آورده است.

 

یکی دیگر از زیبایی های دشتک سی سخت آذین بندی های طبیعی این منطقه با درختان بلوط است، درختانی که طی سالیان دراز خاطرات ایل و کوچ کوچ عشایر را در سینه سترگ خود به یادگار انباشته اند.

 

 

از طرفی این منطقه نیز برای کویر دوستان ،شبهای زیبای کویر را در دل خود جای داده و کسانی که می خواهند همانند کویر به دیدین آسمان زیبای کهکشان بنشینند سری به این منطقه دلربا بزنند تا آسمان زیبای دنا را از نزدیک مشاهده کنند.

 

زیبایی قله های زیبای قزل قلعه ، برج آسمانی ، موره کل و قاش مستان که بلند ترین قله های دنا نیز محسوب می شوند بر زیبایی های این مطنقه افزوده است و دل هربیننده با دیدین این مناطق سیراب  خواهد شد.

 

منطقه دشتک سی سخت امروز به عنوان یکی از مکانهای ورود عشایر و طبیعت دوستان شهر سیسخت است که برای روز بیاد ماندنی 13بدر مورد استفاده قرار می گیرد متأسفانه در چند سال اخیر مورد تعرض برخی از زمین خواران قرار گرفت که با همت برخی از مردم راهایی یافت.

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.