گروه: اخبار استان خبر: 116760 / تاریخ انتشار : 1397/12/25 ساعت : 08:05
آرام بخوابید؛

حاشیه سازی جشنی بنام روز پدر در گچساران و اما به کام برخی دیگر/معیار انتخاب نامزدهای چهره هنری برتر سال 97 استان چه بود؟ آیا مسئولان ارشاد نظارت دارند؟

بی شک مسئولان مربوطه به خصوص فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگو باشند چرا که انتخاب برخی فراد برای معرفی چهره برتر هنری سال از میان افرادی که نامزد شده اند میتواند در آینده نه چندان دور سلیقه مردم استان و همچنین هنر اصیل کهگیلویه و بویراحمد را دچار تغییرات اساسی کند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس ستار ایوبی - رفته رفته به روزهای پایانی سال 97 نزدیک می شویم و با شروع سال جدید جشن های زیادی به مناسبت نوروز برگزار می شود، امسال نیز ایام خجسته ماه رجب با ایام نوروز مقارن شده است.

 

آخرین روز سال 97 مصادف با روز میلاد امام علی (ع) و روز مرد نامگذاری شده است و در آستانه آغاز سال نو پیام آور شادی خواهد بود.

 

خیلی از مردم و حتی مسئولین برای برگزاری مراسمات جشن در چنین روزهایی برنامه ریزی می کنند و هر یک با ویژگی های خاصی برگزار می شوند و شرایط متفاوتی می توانند داشته باشند.

 

یکی از مراسماتی که برای این هفته و در آستانه روز پدر در شهر گچساران برنامه ریزی شده است تحت عنوان " مِرد نمونهَ " و انتخاب چهره هنری برتر سال 97 با حضور برخی خوانندگان و هنرمندان برگزار می شود.

 

این جشن در حالی با حضور برخی خوانندگان استان برگزار می شود که هفته گذشته موجی از اعتراضات نسبت به این افراد و سبک موسیقی آن ها فضای مجازی استان را پر کرده بود و حتی هشتگ هایی نیز در شبکه اجتماعی توییتر، ترند برتر جهانی شد.

 

دورشدن از موسیقی اصیل لری و استفاده از زنان به عنوان مدل در ساخت برخی ویدئوکلیپ ها اصلی ترین عوامل اعتراض کاربران شبکه های اجتماعی بود.

 

از طرف دیگر تعدادی از خوانندگان مطرح استانی که بار موسیقی اصیل استان را در سال های گذشته بر دوش کشیده اند نسبت به انحراف موسیقی اصیل لری گلایه داشتند و از عدم حمایت مسئولان نیز شاکی بودند.

 

این در حالی است که اخیرا در مراسمات جشنی که در استان برگزار می شود به برخی از خوانندگانی که بیشتر به عنوان خواننده در مراسمات عروسی به فعالیت مشغول بودند، میدان بیشتری داده می شود؛ از جمله در مراسم افتتاحیه خیابان شهید بلادیان گچساران که دو نفر از این خوانندگان در جشن به اصطلاح افتتاحیه به اجرای کار پرداختند.

 

این مساله نشان می دهد برخی افراد به دنبال میدان دادن بیشتر به این افراد و مطرح کردن آن ها هستند؛ در این جا چند سوال مطرح می شود.

 

اول این که آیا این افراد دارای مجوزهای لازم برای اجرای موسیقی هستند یا خیر؟ در حالی کاربران فضای مجازی و برخی هنرمندان مطرح استان این افراد را خوانندگان زیرزمینی نامیده بودند که مجوزهای لازم را ندارند!

 

سوال دیگر این است که اگر این افراد مجوز ندارند چرا در برنامه های رسمی و با حضور مسئولان دولتی و نمایندگان مجلس از این افراد استفاده می شود؟ آیا اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بر کار آن ها نظارت دارد و این افراد دارای مجوز هستند؟و آیا یک نهاد دولتی متولی برگزاری چنین جشنی شده است؟

 

مساله مهم دیگری که وجود دارد این است که نامزدهای انتخاب برترین چهره هنری سال 97 کهگیلویه و بویراحمد بر اساس چه معیاری انتخاب شده اند؟آیا در انتخاب این افراد دست های پشت پرده ای وجود دارد که می خواهد برخی از خوانندگان را مطرح کنند؟

 

بی شک مسئولان مربوطه به خصوص فرهنگ و ارشاد اسلامی باید پاسخگو باشند چرا که انتخاب برخی افراد برای معرفی چهره برتر هنری سال از میان افرادی که نامزد شده اند میتواند در آینده نه چندان دور سلیقه مردم استان و همچنین هنر اصیل کهگیلویه و بویراحمد را دچار تغییرات اساسی کند.

 

انتهای پیام/

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 1 نظر
ح ع
1397/12/26 - 10:15
با توجه به شرایط کاری و سازمانی در رفت و آمدها و ارتباطاتی که با مردم مناطق مختلف کشور دارم، قریب به دو سوم(نزدیک به 70درصد) کسانی که چه حضوری و چه از طریق رسانه ها و یا مطالعه و تحقیق با استان ما و اصالت فرهنگی، پوشش و ترانه های آن آشنایی نسبی پیدا کرده اند(به عنوان نمونه 2سال پیش یکی از همکاران بنده در تهران سی دی ترانه اصیل بویراحمدی... را از من خواست و بیش از یکماه استفاده می کرد) ضمن تایید، حداقل در ظاهر و بیان، حسرت آن را خورده اند و البته بعضا تغییرات نگران کننده فرهنگی امروزی را متذکر شده اند!!
rateup 0
 ratedown 0
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.