گروه: اخبار استان خبر: 116721 / تاریخ انتشار : 1397/12/23 ساعت : 13:27

کهگیلویه و بویراحمد رتبه دوم اهدای عضو در کشور/رضایت 90 درصد خانواده های بیمار مرگ مغزی از اهدای عضو+تصاویر

در استان زیبای کهگیلویه وبویراحمد با مردمانی خونگرم، خانواده های 90 درصد از بیماران مرگ مغزی اعضای بیمار خود را اهدا می کنند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های لر نشین است، استانی که دارای آب و هوایی کوهستانی و مردمی خونگرم است، به گونه ای که مهمان نوازی و برخورد مناسب مردم این استان در کشور زبان زد بوده و هست.

 

کهگیلویه بویراحمد کمتر از یک درصد جمعیت ایران و کمتر از یک درصد از وسعت ایران را دارد اما فرزندان این استان هم اکنون در سطح ملی و بین امللی جز برترین ها هستند و می درخشند.

 

کهگیلویه و بوراحمدی ها به دلیل داشتن روحیه عشایری همواره شجاع و دلیر و مهربان هستند.

 

با وجود جمعیت و وسعت کمی که این استان دارد اما در کشور در شاخص های مختلفی حرف اول را می زند، هم اکنون کهگیلویه و بویراحمد رتبه دوم اهدای عضو در کشور را دارد و این نشان می دهد که مردم این استان در کمک به هم نوعان خود در صدر جدول قرار دارد.

 

 

آمار جالب اینجا است که در سالجاری 90 درصد از خانواده هایی که بیمار شان دچار مرگ مغزی شده بود به اهدای عضو رضایت دادند و بقیه نیز یا رضایت نداده اند و یا شرایط اهدا را نداشته اند اما نکته دیگر اینجا است که هم اکنون خیلی از مردم استان صحیح و سالم هستند اما کارت اهدای عضو گرفته اند.

 

 

اگر زمانی این افراد دچار مرگ مغزی شوند با داشتن این کارت حتی خانواده ها نیز نمی توانند مانع اهدا شوند چرا که فرد در زمان زنده بودن به این کار رضایت داده است هم اکنون بیش از 5 هزار نفر در استان کارت اهدای عضو را دارند.

 

 

اهدای عضو در کهگیلویه و بویراحمد از سال 83 آغاز شد اما آمار دقیقی از اهدای عضو وجود ندارد شاید در آن زمان اهدای عضو خیلی جدی به شمار نمی آمد اما با گذشت زمان مردم کهگیلویه و بویراحمد کمک به هم نوع خود را واجب دانستند تا اینکه در سال 95، 96 و 97 در کشور جزو رتبه های برتر اهدا کننده عضو بوده است.

 

اهدای عضو دلی بزرگ می خواهد، دلی که می داند نجات جان یک فرد در آن دنیا چه اجری دارد، بنابراین خانواده های کهگیلویه و بویراحمد در این سال حتی بدن کودک 19 ماهه خود را اهدا کردند و این کوچک ترین اهدا کننده در استان بوده و مردی 71 ساله پیرترین بوده است، جوان و نو جوان و کودک نیز در میان اهدا کننده های کهگیلویه و بویراحمد هستند.

 

 

سعیدی مسئول هماهنگی تیم پیوند اعضای دانشگاه علوم پزشکی استان گفته است: از ابتدای سال جاری تاکنون در کهگیلویه و بویراحمداز میان افرادی که مرگ مغزی شدند و خانواده ها به پیوند اعضا رضایت دادند 75 عضو حیاطی از 22 بیمار مرگ مغزی به بیماران دیگر اهدا شده است.

 

برداشت اعضا و پیوند در دو بیمارستان شهر یاسوج و بیمارستان دوگنبدان انجام می شود سال 97 نیز در حال تمام شدن است افراد زیادی به واسطه این اهدای عضو ها هم اکنون زندگی خود را از اول شروع کرده اند، نیاز است مسئولان استان نیز کمی قدردان این مردم باشند، مردمی که در حق هم نوع خود حاضر هستند بدن عزیز ترین فرد زندگی شان را ببخشند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.