گروه: اخبار استان خبر: 116698 / تاریخ انتشار : 1397/12/22 ساعت : 15:17
حاشیه نگاری صبح زاگرس از نشست انقلاب، آرمانها و چالشها:

جلسه ای به نام انقلاب ولی برای تسویه حسابهای جناحی/وقتی یک مناظره کننده میگوید که حصر میرحسین موسوی غیرقانونی است/نظر جالب مجری در رابطه با بحث جالب دو مناظره کننده/حرکت جهشی موجی دو دانشجو برای بهم ریختن صحبتهای مناظره کنندگان

جناح راست مجری از سمت شرکت کنندگان که شامل آقایان مسلم صداقت طلب و محسن جبانژاد می شدند و جناح سمت چپ نیز آقایان احسان داورپناه و امین کاظم نژاد با گرایش سیاسی اصلاح طلبی بودند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس، شب گذشته همایشی تحت عنوان انقلاب، آرمانه و چالشها با حضور دانشجویان دانشگاه های مختلف استان و جمعی از مسئولان دانشگاهی و فعالین سیاسی در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست مجری برنامه به کرات از مناظره کنندگان می خواست که با رعایت حدود و شرایط به اجرای مناظره بپردازند! و از حاشیه خودداری کنند. تا جاییکه این دفعات بیان ادامه داشت که خواننده تصور می کرد انگار مجری با تاکید زیادش بنا دارد القا کند که مباحث چالشی  توسط مناظره کنندگان بیشتر ادامه داشته باشد!

 

جناح راست مجری از سمت شرکت کنندگان که شامل آقایان مسلم صداقت طلب و محسن جبانژاد می شدند و جناح سمت چپ نیز آقایان احسان داورپناه و امین کاظم نژاد با گرایش سیاسی اصلاح طلبی بودند.

 

سانس اول 10 دقیقه ای مناظره کمی بدون چالش بود؛

در 10 دقیقه اول از صحبتهای داورپناه مباحثی از جمله 3 دلیل اصلی سرنگونی حکومت پهلوی مورد اشاره قرار گرفت که بیشتر تاکید وی بروی فساد شاه و اطرافیانش متمرکز بود و در ادامه 3 تاریخ مبهم از انقلاب مورد توجه قرار گرفت، وی به ماجرای تیرماه 78 و فتنه 88 و ایرادات اقتصادی و تجمعات سال 96 اشاره داشت و از نظر وی این موارد هنوز دچار ابهام است و می بایست روشنگری صورت پذیرد، اگر چه مخاطبان اینگونه برداشت می کردند که وی از محدودیت های برخی افراد حصر شده اظهارنگرانی دارد.

 

مناظره کننده بعدی دکتر صداقت طلب بود که  در ابتدا با کنایه هایی به طرفین جناح سمت چپ یادآور میشود که آقایان داورپناه و کاظم نژاد زمانی دانشجویش بودند و وی بعنوان استاد به تدریس آنها می پرداخت!

 

وی در ادامه گفت که بیشتر مباحثش فلسفی است و با کمک آیات قرآن به دانشجویان ثابت کرد که نشست و برخاست با کسی که در حرب با اسلام است، به نفع مصالح ما نیست، و بنابراین هم اکنون ترامپ و صهیونیست مصداق این موضوع هستند که البته صدای تشویق حاضران بیش از تشویق مناظره کننده قبلی بنظر تایید صحبتهای استاد بود!

 

 در ادامه کاظم نژاد که لحن بیان صحبت هایش از دید جبارنژاد مورد نقد بود صحبت کرد و به مواردی از بندهای قانون اساسی و ابهام در خصوص اجرای آن پرداخت و نهایتا قبل از آنکه جبانژاد حتی صحبت کرده باشد وی را مورد خطاب قرار می دهد و می گوید که دوست دارم نظر وی را در مورد سئوالم پیرامون مشروعیت الهی و یا انتخابی در برخی امور حاکمیتی بدانم؟

 

اگر چه که اشتباها وی به جای جبارنژاد، صداقت طلب را مورد خطاب قرار میدهد، در صورتیکه در ادامه صداقت طلب بیان می کند که کاظم نژاد قبلا دانشجوی او بوده است! و حال نشناختن استاد توسط دانشجو برای حاضرین جای سئوال داشت؟

 

بعد از آن جبانژاد می گوید که انتظار من از این مناظره خیلی بالاتر بود، و از نحوه صحبت داورپناه بشدت انتقاد می کند و می گوید من هم می توانم مثل شما فکت های مصداقی بیاورم اما بهتر است که  دانشجویان شرکت کننده با آورده ای از این جلسه خارج شوند که بلافاصله صحبت هایش مورد تشویق حضار قرار میگیرد.

 

در این بین دو دانشجویی که از همان ابتدای صحبتها سعی در ایجاد اختلال در نظم همایش داشتند، مرتبا سعی میکردند که در بین صحبت های جبارنژاد ایجاد تنش کنند، تا جاییکه وقتی جبارنژاد به بیان توضیحاتی در مورد اندیشه شهید مطهری پرداخت و به صراحت اعلام کرد آقای کاظم نژاد؛ کتابهایی که از شهید مطهری را که نام برده است  را مطمئنم نخوانده است و بریده ای دیده است، این دانشجویان واکنش نشان می دهند و می گویند  که چنین مطلبی که کاظم نژاد می گوید واقعا در این کتابها وجود دارد.

 

در این زمان بود که جبانژاد گفت: شما که دفاع می کنید برای من سند بیارید که واقعا چنین مباحثی که از آزادی و دموکراسی اشاره شد در این کتابها آمده است، که دانشجوی اشاره شده بلافاصله سکوت اختیار کرد.

 

اما کش و قوس ماجرا به اینجا ختم نمی شود و این دانشجو در فرصت اعلام شده برای پرسش و پاسخ دانشجویی به پشت میکروفن میرود و به صراحت مواضع جبانژاد را مورد هجمه قرار میدهد و وی را متهم به برداشت های سلیقه ای از کتابهایی که کرده است می کند و می گوید هرجا برای شما منفعت دارد فقط مورد اشاره قرار می دهید.

 

این داستان به همینجا ختم نمی شود، وی سپس به جای دیگری از همایش می رود و باز هم به ایجاد تشنج می پردازد و افرادی را که در مقام پرسش گری از مناظره کنندگان حضور دارند را مورد عتاب و خطاب قرار می دهد، در کل کسی تا پایان همایش نمی داند که این دانشجو طرفدار کدام جناح است و هدفش چیست؟

 

بخشی از صحبتهای مجری تشکل وحدت دانشگاه علوم پزشکی جالب بود، وقتی که خواست نظرش را در خصوص مناظره کنندگان بگوید؛ به صراحت گفت که از گفت و گوی مطرح شده توسط دکتر صداقت طلب و جبارنژاد بیشتر خوشم می آید چون تحلیلی و فلسفی است که در نوع خود این دفاع وی برای دانشجویان جالب توجه بود.

 

ادامه دارد...

 

 

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.