گروه: اخبار استان خبر: 116675 / تاریخ انتشار : 1397/12/22 ساعت : 08:02
آوار شدن پیشانی بافت تاریخی دهدشت؛

مدیرکل میراث فرهنگی استان باید پاسخگو باشد/تصمیمات ضرب الاجلی احیای بافت تاریخی دهدشت نوشداروی بعداز مرگ سهراب است

عدل هاشمی پور: آنگونه که از شواهد امر پیداست مسئولان امر در سالهای اخیر به مکاتبات مسئول پایگاه بافت تاریخی در مورد احیای نامناسب و انجام کار غیر اصولی، توجهی نداشته اند که در صورت صحت موارد مطروحه، باید پاسخگو باشند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نماینده کهگیلویه در مجلس شورای اسلامی درباره ریزش بخشی از بافت تاریخی دهدشت گفت: تصمیمات ضرب الاجلی برای احیای بافت تاریخی دهدشت نوشداروی بعداز مرگ سهراب است و بیم آن میرود که ضررش بیش از نفعش باشد.

 

عدل هاشمی پور بیان کرد: آوار شدن پیشانی بافت تاریخی دهدشت موجبات تأثر و تأسف مردم به ویژه آنانکه ارزش و عظمت این بنا را بیشتر درک می کنند، شده است، در سه سال گذشته چندین بار از کاروانسرا و آثار تاریخی دهدشت قدیم بازدید داشتم اما مسئولان مشکلات آن را بازگو نکردند.

 

وی افزود: مدیرکل میراث فرهنگی استان و سایر مسئولان مربوطه به جای اتخاذ تصمیم مرمت اضطراری و بهانه کردن بارش باران، بهتر است با واقعیات روبرو شوند و پاسخگوی علت تخریب باشند.

 

هاشمی پور ادامه داد: آنگونه که از شواهد امر پیداست مسئولان امر در سالهای اخیر به مکاتبات مسئول پایگاه بافت تاریخی در مورد احیای نامناسب و انجام کار غیر اصولی، توجهی نداشته اند که در صورت صحت موارد مطروحه، باید پاسخگو باشند.

 

وی ادامه داد: وجود بافت های ماندگار، هویت و تاریخ هر منطقه ای است که درآمدزایی، ظرفیت جذب گردشگر و محل بازدید و مطالعه علاقمندان و پژوهشگران از هر جای جهان، اثبات شده و متقن است که وظیفه مسئولان این اماکن را چند برابر می کند اما متأسفانه در کهگیلویه و بویراحمد قضیه برعکس است و مسئولان شهرستانی و استانی باید پاسخگوی عدم تخصیص اعتبارات تعیین شده باشند.

 

نماینده کهگیلویه گفت: از مسئولان شهرستانی درخواست می کنم بدون از هرگونه ملاحظه، عوامل ریزش این بنای تاریخی را به انضمام مستندات و مکاتبات گذشته ای که اذعان کرده اند به صورت مکتوب در اختیار اینجانب قرار دهند تا مراتب را از طریق سازمان میراث فرهنگی کشور و سایر دستگاههای مرتبط به صورت جدی پیگیری کنم و چنانچه قرار باشد دوباره کاری و مرمت صورت گیرد بایستی به گونه ای باشد که خسارات امروزی تکرار نشود. ضمنا اگرچه در آستانه تعطیلات نوروز و بازدید از این بنای تاریخی قرار داریم اما لازم است به جهت ضرورت کیفی سازی و انحام کار اصولی و فنی، متولیان از هرگونه اقدام ضرب الاجلی در مرمت و ساخت بنای فرو ریخته تا اتخاذ تصمیم کارشناسانه و اصولی، خودداری کنند.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.