گروه: اخبار استان خبر: 116648 / تاریخ انتشار : 1397/12/21 ساعت : 11:30
دست خالی دامداران دنا و حیوانات درنده

حمله پلنگان گرسنه به دام های مردم یک روستا در دنا/آیا مسوولان محیط زیست همچنان نسبت به این موضوع بی اعتنا هستند؟+تصاویر

حمله پلنگان گرسنه به دام های مردم روستای بادمگان علیا منطقه "تنگ قلعه" شهرستان دنا موجب نگرانی دامداران و روستا نشینان شده چرا که دست آنها در مقابله با حیوانات درنده بسته است و گویی مسوولان محیط زیست دنا نسبت به این موضوع بی اعتنا هستند.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس به نقل از  سفیردنا؛ هجوم پلنگان گرسنه به دام های مردم روستای بادمگان علیا منطقه "تنگ قلعه" شهرستان دنا استان کهگیلویه وبویراحمد موجب نگرانی دامداران و روستا نشینان شده چرا که دست آنها در مقابله با حیوانات درنده بسته است و گویی مسوولان محیط زیست دنا نسبت به این موضوع بی اعتنا هستند.

 

 

مدتی است  پلنگان و حیوانات درنده گرسنه با حمله به گله های دام روستای بادمگان علیا منطقه "تنگ قلعه" شهرستان دنا استان کهگیلویه وبویراحمد خسارات جبران ناپذیری به دامداران این منطقه وارد می کنند، اما آنان که به ستوه آمده اند، از روی نجابت و حفظ محیط زیست تحمل کرده و خواستار تدبیر مسوولان برای حل این مشکل هستند.

 

 

درگذشته دامداری دراین منطقه  به علت وفور مراتع، آب و علفزار براحتی صورت می گرفت، امروز عوامل یاد شده این حرفه را بشدت تهدید می کند و دامدارانی که در خط مقدم جهاد تولید و برطرف کردن نیازهای اساسی مردم با مشقت فراوان تلاش می کنند، این گونه اتفاقات که یک شبه گله خود را طعمه پلنگ ببیند، موجن نگرانی و نا امید آنان می شود.

 

 

شورای روستای بادمگان علیا در این خصوص گفت: همانگونه که حفظ گونه های جانوری در محیط زیست پیرامون ما موضوع مهمی است، گوسفندان نیز برای دامداران و روستانشینان امری حیاتی تلقی می شود، تا کی مردم روستا باید جوب سوء مدیریت ها را بخورند؟ حمله پلنگ به دام های یکی از اهالی این روستا موجب تلف شدن 10 راس گوسفند وی شده است.

 

 

پایه گذار گفت: مردم روستا از طریق همین کوسفندان امرار معاش می کنند و به نحوی پشتوانه انان برای طندگی است ولی می بینیم که این گوسفندان یک شبه توسط پلنگ و گرگ دریئه می شوند و مردم روستا حتی نمیتوانند با این حیوانات درنده مقابله کنند.

 

 

وی همچنین با بیان اینکه این اتفاق بارهای بار رخ داده است و مردم روستا حتی امنیت جانی ندارند گفت: این گوسفندان حاصل دسترنج روستائیان است، چگونه مسووان محیط زیست در حفظ این گونه های وحشی در طبیعت کوه دنا تلاش می کنند و در حفظ جان مردم روستا و دام های آنان نه؟ هرچند ممنکن است این حیوانات وحشی با یکی از اهالی روستا برخورد کنند و موجب تلفات جانی شود. 

 

 

تصاویر مربوطه را در زیر مشاهده کنید:

انتهای یپام/د

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.