گروه: اخبار استان خبر: 116543 / تاریخ انتشار : 1397/12/19 ساعت : 12:29
دوره آموزشی قضایی با همکاری سازمان یونیسف؛

برتری نظام حقوقی اسلام در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان نسبت به سایر نظام ها/ تدوین لایحه تشکیل پلیس قضایی ویژه کودکان و نوجوانان در قوه قضائیه +تصاویر

نماینده ایران در سازمان یونیسف گفت : بنابر آنچه در آمار این سازمان آمده است جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه با تمام محدودیت هایی که وجود دارد بهترین کادر ویژه دادگاه اطفال و کودکان را در محاکم دارد.

به گزارش پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس نخستین دوره ی آموزشی نظام حقوقی ویژه کودکان و نوجوانان به منظور آشنایی قضات ، وکلاء و برخی نهاد هایی که با حقوق کودکان و نوجوانان ارتباط دارند در یاسوج برگزار شد.

اردوان عزیزی معاون برنامه ریزی دادگستری کهگیلویه و بویراحمد هدف از برگزاری این دوره را آشنایی بیشتر علمی و کاربردی همکاران قضایی و نمایندگان حقوقی نهادهایی که با حقوق کودکان و نوجوانان ارتباط مستقیم دارند عنون کرد.

 

عزیزی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بحث مسئولیت کیفری در واقع به نوع و نحوه ی برخورد مناسب با اطفال ونوجوانان می پردازد.

 

وی افزود:بدلیل برخی ملاحظات وتعارضات سال ها طول کشید تا اصولی که در قانون مجازات اسلامی مشخص شده بود این اصلاحات پذیرفته شود و جنبه قوانین به خود بگیرند.

معاون برنامه ریزی دادگستری کهگیلویه وبویراحمد با اشاره به اینکه امروزه در جوامع مختلف خشونت هایی علیه کودکان انجام می گیرد، گفت:اگر به اطفال به دیده ی بزه دیده نگاه کنیم مهمترین بحث که می توان به آن توجه کرد این است که اطفال به نوعی در جوامع مختلف قربانی خشونت های مختلفی قرار می گیرند که ممکن است در خانه ،خانواده، مدرسه، محیط های آموزشی، مراکز تأمینی و تربیتی و قضایی باشند.

وی افزود:مهمترین بحثی که می توان به آن اشاره کرد این است که موضوع خشونت علیه اطفال ، درساختار قانونی کشور ما و دیگر ملل قانونی شده است.

عزیزی در پایان گفت: این دوره ی آموزشی به مدت 3 روز در یاسوج در حال برگزاری است.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین سعید رهایی عضو هیئت علمی دانشگاه شیخ مفید و نماینده ایران در سازمان یونیسف اظهار کرد:کودکان سرمایه یک ملت هستند و اگر این سرمایه آسیب ببیند دیگر نمی تواند به پا خیزد، در واقع کودکان مانند بذری هستند که باید خوب کاشته شوند و چنانچه این مهم رعایت نشود بذر خوبی درو نخواهیم کرد.

نماینده ایران در سازمان یونیسف در ادامه گفت : بنابراین آنچه در آمار این سازمان آمده است جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه با تمام محدودیت هایی که داریم بهترین کادر ویژه دادگاه اطفال و کودکان را در محاکم دارد.

سید جعفر کاظم پور مدیر کل تدوین لوایح حقوقی و مقررات قوه قضائیه نیز در این نشست در سخنانی به برتری نظام حقوقی اسلام در زمینه حقوق کودکان و نوجوانان نسبت به دیگر نظام های حقوقی اشاره کرد وگفت: نظام حقوقی اسلام که بر اساس قرآن و مبانی دینی شکل گرفته است نه تنها عقب تر نیست بلکه در این نظام دینی، از قواعد و مقررات خوبی در رعایت حقوق کودکان برخوردار هستیم.

 

در ادامه این همایش سه روزه سید علی کاظمی مشاور معاون حقوقی قوه قضائیه نیز در سخنانی اظهار کرد: در زمینه اجرای حقوق کودکان و نوجوانان در قوه قضائیه به اشد خوبی رسیده ایم و اکنون لایحه تشکیل پلیس قضایی ویژه کودکان و نوجوانان در قوه قضائیه تدوین و در حال ارسال به دولت است.

وی در ادامه افزود:دوره آموزشی نظام عدالت ویژه حقوق کودکان و نوجوانان 28 دوره از سری آموزشهای تحت نظر سازمان یونیسف است که دراستان کهگیلویه وبویراحمد اجرا شده است.

 

انتهای پیام/

تبلیغات سروش زیر خبر
کلیدواژه
نظرات | 0 نظر
captcha
تمامی حقوق این سایت محفوظ و متعلق به “ صبح زاگرس” ما می باشد.